Open Studios Ostrava 2024

 

Kdy: 18. 4. 2024 - 20. 4. 2024
Kde: Různé lokace, Ostrava

Typ: Den otevřených dveří

V letošním roce festival spolupracuje kromě Fakulty umění Ostravské univerzity také s Bauhausem PLATO Ostrava.  | Zdroj: Open Studios Art Hub V letošním roce festival spolupracuje kromě Fakulty umění Ostravské univerzity také s Bauhausem PLATO Ostrava. | Zdroj: Open Studios Art Hub

Zpřístupnit současné výtvarné umění široké veřejnosti – to je heslem spolku OPEN STUDIOS ART HUB, organizátora již třetího ročníku festivalu otevřených ateliérů Open Studios Ostrava 2024. Dveře se letos otevřou na devíti lokacích! Návštěvníci mohou nahlédnout do ateliérů malířů, sochařů a dalších výtvarníků, a zažít tak společně atmosféru současné ostravské výtvarné scény. V letošním roce festival spolupracuje kromě Fakulty umění Ostravské univerzity také s Bauhausem PLATO Ostrava.

Ostrava otevírá dveře uměleckých ateliérů

Antikvariát a klub Fiducia, Ateliéry Na Fráni Šrámka 5, Ateliéry Mostárenská, Ateliéry Vítkovice –Studio UHAUS, Fakulta umění Ostravské univerzity, Ateliéry Cihelní a Ateliéry Novoveská – to jsou umělecké klastry, komunity, které se v letošním roce znovu zapojují do programu festivalu. „Umělecké klastry, ale i samostatné ateliéry jsou neodmyslitelnou součástí programu festivalů, které již třetím rokem v Ostravě organizujeme,“ přibližuje za organizátory umělecký ředitel spolku a výtvarník Václav Kočí, který je již třináctým rokem pořadatelem stejnojmenného festivalu v Brně. Kromě již zmíněných uměleckých komunit mohou návštěvníci v letošním roce nahlédnou také do ateliéru Kataríny Szanyi a Marka Nenutila.

Ateliér Václava Buchtelíka. | Zdroj: Open Studios Art HubAteliér Václava Buchtelíka. | Zdroj: Open Studios Art Hub

„Ostrava je, dle mého názoru, vedle Prahy a Brna dalším důležitým centrem současného výtvarného umění v Česku. Je podstatné podporovat komunity umělců sídlící v těchto centrech a vytvářet program zdůrazňující jejich tvorbu,” doplnil Vladimír Beskid, ředitel galerie Jána Koniarka v Trnavě a kurátor participující na novém formátu letošního festivalu – STUDIO TOUR.

Rozmanitý program

Ve čtvrtek 18. dubna proběhne oficiální zahájení festivalu v rámci vernisáže výstavy brněnské umělkyně Natalie Perkof v galerii Dole, sídlící v Antikvariátu a klubu Fiducia. V pátek bude program festivalu pokračovat vernisáží výstavy Libora Novotného ve Studiu UHAUS, jedné z nejmenších ostravských galerií. V sobotu proběhnou hned dvě komentované prohlídky, a to na Fakultě umění Ostravské univerzity a v Ateliérech Novoveská a následně v ateliérech Cihelní. Poslední část programu se poté odehraje v PLATO Bauhaus, kde proběhne komentovaná prohlídka a také workshop brněnských rezidentů uměleckého Inkubátoru Open Studios Nely Maruškevič a Jana Bražiny.

Objevte unikátní lokace v srdci Ostravy, jako je PLATO BAUHAUS, která sídlí v prostorách bývalého hobbymarketu.  | Zdroj: Open Studios Art HubObjevte unikátní lokace v srdci Ostravy, jako je PLATO BAUHAUS, která sídlí v prostorách bývalého hobbymarketu. | Zdroj: Open Studios Art Hub

„V letošním roce se naše celoroční působení přesune také do Ostravy, kde aktuálně usilovně pracujeme na vzniku Inkubátoru, rezidenčního programu pro absolventy Fakulty umění Ostravské univerzity. Chceme sem přivážet odborníky z celé republiky i ze zahraničí a podílet se tak na rozvoji zdejší umělecké scény stejně, jako to již třetím rokem praktikujeme v Brně,“ nastínil plány do budoucna Václav Kočí.

Pro kompletní přehled programu je vhodné navštívit OPEN STUDIOS ART HUB.

Další akce