Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

New Glass Selection

Datum: 8. 2. 2021 - 30. 4. 2021
Cena: zdarma
Pořadatel: Kvalitář, Senovážné náměstí 17, Praha 1
Odkaz: WWW
Facebook: Událost
Výstava New Glass Selection. | Zdroj: kvalitar.cz Výstava New Glass Selection. | Zdroj: kvalitar.cz

V galerii Kvalitář naleznete do 30. 4. 2021 výstavu New Glass Selection, představující tři mladé osobnosti českého skla. Výstava spojuje umělce, kteří se ve své sklářské tvorbě pohybují na poli volného umění a umění užitého. Autory jsou umělec Milan Houser, studentka ateliéru skla na UMPRUM Anna Jožová a designér Jiří Krejčiřík. I přes nepřízeň situace si díla můžete prohlédnout přes výlohu galerie, nebo si domluvit individuální prohlídku.

Výstava New glass selection propojuje tři růzonorodé osobnosti českého umění, designu a sklářství. Milana Housera, Annu Jožovou a Jiřího Krejčiříka spojuje princip recyklace a experimentální přístup k tvorbě. Tento element zrcadlí i architektura výstavy, jejíž základ stojí na využití odpadového materiálu z dřevěného přířezu, který je ponechán v jeho původních rozměrech i s jeho nedokonalostmi.

Milan Houser

Milan Houser s galerií Kvalitář spolupracuje již od jejího samotného založení. Jeho tvorba se vyznačuje pestrostí ve zvolených materiálech, kterými se staly lak, široká paleta kovů a nově právě i sklo. Plastiky, které z něj vylévá, nesou svou osobitou vizualitu, která vědomě navazuje na fluidní a procesuální povahu jeho ostatních prací. Fascinujícím a důležitým prvkem prací Milana Housera je jeho prvotní observace fyzikálních jevů a následný experiment, až poté vzniká finální podoba uměleckého díla," popisuje práci Milana Housera kurátor výstavy Jan Dotřel.

Ukázka tvorby Milana Housera a Anny Jožové. | Zdroj: kvalitar.czUkázka tvorby Milana Housera a Anny Jožové. | Zdroj: kvalitar.cz

Anna Jožová

Anna Jožová, studující v Ateliéru Skla Ronyho Plesla, je známá svým jedinečným rukopisem, který se vyznačuje jak zajímavými materiály, tak nadsázkou. Ikonickými se staly její vázy z kolekce Líza, které humorně reagují na tradiční technologii muránského skla. Anna také pracuje s experimentem v podobě zvolených materiálů pro výrobu váz. V sérii Gaia je použit písek z míst, která zaniknou vinou nepříznivých vlivů, zatímco cyklus Keto recykluje odpadní materiál. „ Souborně můžeme v práci Anny Jožové vidět vysokou míru materiálové odvahy, se kterou k disciplíně skleněné vázy přistupuje – v jistých kritériích tohoto tradičního tématu využívá jeho mantinely, jindy je zcela záměrně, až satiricky překračuje.," říká kurátor výstavy Jan Dotřel.

Jiří Krejčiřík

Třetím vystavujícím je designér Jiří Krejčiřík, který v současné době pro Ronyho Plesla pracuje. Dominantou výstavy je jeho práce využívající dřevo z přirozeně padlých stromů - Veltrusy Mansion, která byla představena loni na Designbloku. Cyklus Heritage / Contemporary propojuje českou tradici broušeného křišťálu s novou formou hutního skla. „Reverzibilita, recyklace a kontext jsou aspekty tvorby Jiřího Krejčiříka, které můžeme nalézt i v jeho dalších zpracovaných sériích. Autorovo umělecké uvažování není možné svázat čistě pod jeden element užitého umění, neboť často přechází do site-specific, či dokonce architektury," komentuje kurátor výstavy Jan Dotřel.

Práce Jiřího Krejčiříka. | Zdroj: kvalitar.czPráce Jiřího Krejčiříka. | Zdroj: kvalitar.cz

Výstava je kvůli epidemiologické situaci dostupná pouze skrze výlohu galerie, nebo po předchozí domluvě jako privátní prohlídka. Zájemci si svou prohlídku mohou rezervovat  do 24. 3. 2021 na jan@kvalitar.cz, nebo na telefonním čísle +420 725 296 176.

Info

KDY: 8. 2. – 16. 4. 2021
KDE: Galerie Kvalitář (Senovážné nám. 17, 110 00 Praha 1)
VSTUNÉ: zdarma


Další akce a výstavy

Zlin Design Week zve na výstavu Design z vaší kuchyně

Zlin Design Week zve na výstavu Design z vaší kuchyně

Design week, 29. 3. 2021 - 29. 4. 2021
Zlin Design Week, Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, online

Grafický design
Výstava Best of: 2020 Czech Grand Design

Výstava Best of: 2020 Czech Grand Design

Výstava, 1. 4. 2021 - 10. 5. 2021
Czech Grand Design, Kampa, Praha

Móda & doplněk
Slavnostní předávání cen Czech Grand Design 2020

Slavnostní předávání cen Czech Grand Design 2020

Vyhlášení výsledků soutěže, 21. 4. 2021, 20:00 - 22:00
Czech Grand Design, ČT Art

Grafický design