Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Kristina Fišerová — Martin Hrdina

Datum: 9. 6. 2021, 18:00 - 20:00
Pořadatel: Pěstuj prostor, ONLINE, Facebook Live
Facebook: Událost
Kristina Fišerová — Martin Hrdina | Zdroj: Pěstuj prostor Kristina Fišerová — Martin Hrdina | Zdroj: Pěstuj prostor

Závěrečný díl přednáškové série o architektuře a designu připravené plzeňským spolkem Pěstuj prostor se soustředí na souvislost architektury a grafického designu. Vztah obou disciplín z odlišných perspektiv nahlédnou grafická designérka Kristina Fišerová, která společně s Rostislavem Vaňkem vede magisterský ateliér grafického designu na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, a architekt Martin Hrdina, jenž se prosazuje jako grafický designér a autor vizuálních kampaní, výstavních expozic a interiérů. Online přednáška s následnou diskusí se uskuteční ve středu 9. června 2021 od 18 hodin.

Kristina Fišerová se ve svém příspěvku nazvaném „Pojďme si to udělat hezký“ bude zabývat rolí grafického designu ve veřejném prostoru. „Pokusím se ozřejmit, nakolik tato disciplína ovlivňuje kvalitu života,“ uvádí oceňovaná grafická designérka. Martin Hrdina pojme svůj příspěvek jako krátkou rozpravu o jednom ze způsobů, jak využít architektonické vzdělání a profesně se najít na pomezí grafického a interiérového designu. „Pohovořím i o náhodách a kontrole v profesi designéra na volné noze, o radosti, když se hobby stane hlavní náplní práce, i o možnosti být užitečný,“ doplňuje Hrdina.

Přednáškovou sérii připravil spolek Pěstuj prostor za podpory Ministerstva kultury ČR, města Plzně a Nadace české architektury.

Kristina Fišerová

Kristina Fišerová vystudovala grafický design pod vedením prof. Zdeňka Zieglera a prof. Rostislava Vaňka na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde následně v letech 2006–2013 působila jako asistentka v ateliéru grafického designu a vizuální komunikace. V roce 2012 se habilitovala v oboru grafika a vizuální komunikace a o dva roky později se stala vedoucí ateliéru grafického designu a vizuální komunikace na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. V současné době vede tento ateliér společně s Rostislavem Vaňkem. Zabývá se tvorbou knih a vizuálních stylů; je autorkou jednotného vizuálního stylu ČVUT v Praze, Univerzity Pardubice a řady dalších institucí. Je držitelkou mnoha ocenění, např. Red Dot Award nebo Nejkrásnější knihy roku. Pedagogicky působila na LCC v Londýně, vedla workshopy ve Wroclawi, Cluji nebo Vilniusu. Publikovala v řadě odborných periodik. 

Kristina Fišerová, fasáda haly společnosti CTPark Plzeň. | Foto: archiv autorky.Kristina Fišerová, fasáda haly společnosti CTPark Plzeň. | Foto: archiv autorky.

Martin Hrdina

Vystudoval architektonický design na Gerrit Rietveld Academii v Amsterdamu (2004) a architekturu na Fakultě umění a architektury TU v Liberci (2005). V Amsterdamu po studiu založil svou první praxi a věnoval se především grafickému designu aplikovanému v interiérech a navrhování expozic. Zpátky do světa architektury i do Česka ho vtáhl entuziastický kavárník z Brna, který mu zadal první interiér kavárny (Café Tungsram) a vizuální styl podniku. Svět grafiky a architektury se tak propojil, hobby se stalo součástí Martinovy práce a Brno novým domovem. Kromě brněnských gastro interiérů (Alfa, Art, Atlas, Franz, Morgal, Gỗ ad.) a různorodých grafických zakázek se Martin Hrdina věnoval navrhování expozic v historických objektech (zámky Bučovice, Lysice, Kunštát a hrad Veveří). V roce 2019 navrhl český pavilon na Mezinárodním knižním veletrhu v Lipsku. V roce 2020 založil s Michalem Pavlíkem studio Hrdina Pavlík. Společně se věnují projektům pro městské i státní instituce a individuální investory (Masarykova univerzita, TIC Brno, Muzeum romské kultury, Moravská zemská knihovna, Divadlo Husa na provázku, Nakladatelství Větrné mlýny či HOST). Jejich zatím posledním projektem je nová hudební expozice v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě.

Hrdina Pavlík, Portrét v notách, Lobkovický palác, 2021 (s Tomášem Kovalčíkem). | Foto: Veronika Graulíková.Hrdina Pavlík, Portrét v notách, Lobkovický palác, 2021 (s Tomášem Kovalčíkem). | Foto: Veronika Graulíková.

Info

KDY: 9. 6. 2021, 18 hodin
KDE: online, FB live


Další akce a výstavy

Mezinárodní soutěž na jednotný informační systém hlavního města Prahy

Mezinárodní soutěž na jednotný informační systém hlavního města Prahy

Soutěž, 6. 9. 2021 - 22. 12. 2022
Vyhlašovatel ROPID (Regionální organizátor pražské integrované dopravy)

Grafický design
International competition for legible Prague wayfinding system

International competition for legible Prague wayfinding system

Soutěž, 6. 9. 2021 - 22. 12. 2022
Announcer ROPID (Regional Organiser of Prague Integrated Transport)

Grafický design
Designéři Dětem – celoroční tvůrčí kurzy v Karlíně

Designéři Dětem – celoroční tvůrčí kurzy v Karlíně

Kurz, 1. 10. 2021 - 30. 6. 2022
Designéři dětem, Kollárova 2, Praha 8

Ilustrace