Už podeváté se v prostorách mikulovského zámku otevře festival sběratelského designu Křehký Mikulov. Letošní ročník představí instalace českých a zahraničních designérů, a to na téma Archeologie ve smyslu zkoumání historických pramenů, ze kterých čerpá současný sběratelský design. Novinkou jsou workshopy, během kterých si mohou návštěvníci pod vedením designérů vyzkoušet vyšívání, paleolitické kreslení nebo tvorbu z modelíny. Křehký Mikulov se koná od 24. května do 9. června 2019 a je otevřený zdarma pro všechny.
Návštěvníci se mohou těšit na speciální instalace v prostoru mikulovského zámku. Veronika Jiroušková vystaví koruny královen ze soudobých i historických natáček, Karla Olšáková vytvořila přímo pro výstavu novou kolekci objektů a šperků, Vojtěch Veškrna poprvé uvede sérii fotografií Boxeři, která vznikla loni, kdy paralelně během festivalu probíhal ve společenském domě boxerský turnaj. Site specific objekt, koberec inspirovaný motivy mikulovského zámku a krajiny, představí Tereza Rosalie Kladošová, čerstvá držitelka Grand designér roku Cen Czech Grand Design a Anna Štěpánková a značka Bro. nabídne sérii ručně dělaných výšivek Bohové.
Bro. (Ivana Kocmanová), Křehký Mikulov 2019, zdroj: Profilmedia
Vázy a porcelán
Podstatná část výstavy se bude již tradičně věnovat výzkumu bílé hmoty, tedy porcelánu, na který se festival specializuje, a vázám jako objektu. Představí je Roman Šedina, Tereza Hrušková, Simona Janišová, Michal Strach a další. Speciální instalaci značky Czechia, kroj odrážející mikulovský genius loci, bude ukrývat Dietrichsteinská hrobka. Do Mikulova letos přijali pozvání také zahraniční designéři Diego Faivre, Edina Andresi a Zuzana Svátik.
Czechia, Křehký Mikulov 2019, zdroj: Profilmedia
Posouvači hranic
„Archeologie zkoumá minulé lidské projevy prostřednictvím historických pramenů. Způsob života, architekturu, umění – to vše rekonstruuje na základě vykopávek. Pozorujeme náš vztah k předmětům, k nádheře mikulovského kraje, té současné i historické a k designu jako nástroji, který dokáže proměnit všední skutečnost ve svátek. Designéři a umělci, kteří jsou k vidění na zámku, mají jedno společné. Jsou to průzkumníci, experimentátoři, ochutnavači a posunovači hranic,“ vysvětlují kurátoři Jana Zielinski a Jiří Macek.
Tereza Hrušková, Křehký Mikulov 2019, zdroj: Profilmedia
Nebude chybět ani novinka značky Křehký, které letos vtiskne podobu věhlasná designérka Ineke Hans z Holandska. Džbán MA-MA je vlastně matrjoškovou hrou o třech objektech. O nový motiv se rozroste také porcelánová edice Chudá sada, kterou Archeologickým motivem Urfauna vyzdobí ilustrátor Michal Bačák.
„Představím snahu případných budoucích epigonů tzv. moravské archeologie ukázat to, co se Karlu Absolonovi nehodilo do krámu. Nalezené artefakty osvobozuji z jejich archeologického kánonu a znovudoplňováním a skládáním mozaiky rekonstruuji jiný pohled na všední i sváteční den našich paleolitických krajanů,“ vysvětlil Bačák.
Doprovodný program
Křehký Mikulov nabídne kromě výstavy také doprovodný program včele s workshopy s designéry. Děti i dospělí si budou moci vyzkoušet vyšívání se značkou Bro., paleolitickou kresbu pod vedením Michala Bačáka, modelínovou tvorbu s Diegem Faivre a ilustraci s Michalem Strachem. Letos si budou moci návštěvníci festival užít až do 9. června 2019, a to zejména díky Jihomoravskému kraji a Nadaci BLÍŽKSOBĚ, kteři festival finančně podpořily.
Tereza Rosalie Kladošová a Anna Štěpánková, Křehký Mikulov 2019, zdroj: Profilmedia
Vystavující
Edina Andrasi: Poddajná tradice
Michal Bačák: Archeologické apokryfy
Bro: Bohové
Czechia: Šestá expedice- Mikulov
Diego Faivre: Minutová manufaktura
Ineke Hans: MA-MA
Tereza Hrušková: Oblaka
Simona Janišová: Insideout
Veronika Jiroušková: Trvalé
Karla Olšáková: Archeologie současnosti
Michal Strach: Sovák a Mimozemšťan
Zuzana Svatik: Objekty
Roman Šedina a přátelé: Vázy
Anna Štěpánková a Tereza Rosalie Kladošová: Malá Veličenstva
Vojtěch Veškrna: Boxeři
Info
KDY: 24. 5.– 9. 6. 2019 / 9–17 hodin
KDE: Zámek Mikulov, Mikulov
VSTUPNÉ: zdarma