Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Jiří Pelcl – Sedmváz

Datum: 1. 10. 2020 - 27. 11. 2020
Pořadatel: Jiří Pelcl, Galerie Kuzebauch, Říčanova 19, Praha 6
Odkaz: WWW
Facebook: Událost
Výstavu můžete navštívit od 1. 10. do 27. 11. 2020 v galerii Kuzebauch | Zdroj: galeriekuzebauch.com Výstavu můžete navštívit od 1. 10. do 27. 11. 2020 v galerii Kuzebauch | Zdroj: galeriekuzebauch.com

Jiří Pelcl je renomovaný český designér, věnuje se návrhům veřejných a soukromých interiérů, architektuře, designu nábytku, skla a porcelánu. Jeho tvorba je zastoupena ve sbírkách designu Uměleckoprůmyslového musea v Praze, v Die Neue Sammlung v Mnichově, v Museum fűr Gestaltung v Curychu a v mnoha dalších světových muzeích.

Výstava je součástí Designblok 2020

Jednou z konstant, kterou se zárodek 21. století odlišuje od předchozích věků, je téma životnosti naší planety. Zatímco počty lidí i jejich průměrný věk se zvyšují, Zemi se daří stále hůře. Její potřeby jsou totiž až příliš často v přímém rozporu s tím, čeho si lidská mysl a tělo žádá. Víc hlav, nejen víc rozumu, ale i (s)potřeb. Proto dnes nad námi průmysl vítězí již 4.0. Proto se za záchrannou brzdu sice sem tam tahá, ale nikoliv ve vlacích křižujících páteřní tratě.

Otázky životního prostředí dnes patří do zlatého fondu intelektuálních diskusí, a to i ve světě výtvarného umění a designu. Staly se součástí společenského mainstreamu, což jim ubírá na palčivosti, protože jde často pouze o efektní demonstraci či deskripci. Naštěstí se stále najdou tvůrci, kteří toto téma dokáží nejen uchopit, ale bez okázalých proklamací přetavit v silnou autorskou výpověď – jako Jiří Pelcl (*1950).

Český designer a architekt Jiří Pelcl | Foto: HN Libor Fojtík, vikend.ihned.czČeský designer a architekt Jiří Pelcl | Foto: HN Libor Fojtík, vikend.ihned.cz

Uznávaný český architekt, designér a dlouholetý profesor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze se tématu udržitelnosti a svodům konzumu ve svých projektech věnuje několik desetiletí. Soucítí se světem opuštěných věcí a (z)neužitých materiálů, snaží se nevytvářet „zboží“ na jedno použití, neplýtvat a nehrát na efekt. Nezdvihá varovně prst, jen když je poblíž televizní kamera, má jej zdvižený stále.

Kolekci nazvanou Sedmváz lze chápat jako příběh znovuoživení sedmi materiálů, určených k různým účelům, v univerzálním tvaru vázy – antické amfory z počátků naší civilizace. Pro někoho mohou tvořit sedm nebes, sedm sfér světa, být symboly usilování o dokonalou harmonii, pro jiného „jen“ zajímavé interiérové artefakty. Tak jako tak, Jiří Pelcl dokázal resuscitovat banální, na první pohled neatraktivní nepoužitelné materiály, a vrátit jim smysl i hodnotu. A nenápadně tomu, kdo chce naslouchat, vyprávět o tom, že design může být mnohem více nežli jen popkulturní modlou. 

Autorem textu je Petr Nový, hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Designblok 2020 | Zdroj: galeriekuzebauch.comDesignblok 2020 | Zdroj: galeriekuzebauch.com

Info

KDY: 1. 10. až 27. 11. 2020
KDE: Galerie Kuzebauch
VSTUPNÉ: dobrovolné


Další akce a výstavy

Herrmann & Coufal: Design In You

Herrmann & Coufal: Design In You

Výstava, 28. 5. 2021 - 1. 4. 2022
Moravská Galerie, Jana Nečase 2, Brno-Žabovřesky

Produktový design
Designérky ve sbírce Vitra Design Musea

Designérky ve sbírce Vitra Design Musea

Výstava, 1. 6. 2021 - 31. 5. 2022
Vitra Design Museum, Vitra Schaudepot, Charles-Eames-Strasse 2, Weil am Rhein

Produktový design
Výstava - 30 let českého skla v Japonsku

Výstava - 30 let českého skla v Japonsku

Výstava, 25. 6. 2021 - 5. 9. 2021
Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových, Štefánikova 68/12, Praha 5

Produktový design