Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Herrmann & Coufal: Design In You

Datum: 28. 5. 2021 - 1. 4. 2022
Pořadatel: Moravská Galerie, Jana Nečase 2, Brno-Žabovřesky
Odkaz: WWW
Eduard Herrmann a Matěj Coufal | Zdroj: archiv autorů Eduard Herrmann a Matěj Coufal | Zdroj: archiv autorů

V Jurkovičově vile naleznete od 28. 5. 2021 výstavu autorů Herrmann & Coufal, kteří připravili akci s názvem Design In You. Návštěvníci si z ní odnesou návod na výrobu „vlastního Jurkoviče“ podle autorského dua.

O výstavě

Zájem Dušana Jurkoviče o lidové stavitelství nebyl veden romantickým okouzlením, ale snahou o zužitkování konstrukčních principů a stavitelských postupů, které byly prověřeny letitou praxí. S tím souviselo také hledání smyslu používaného ornamentu plynoucího z použité konstrukce, materiálu nebo zvolené funkce.

Snaha o porozumění podstaty tvaru věcí a funkce jejich dekoru, která provází celé Jurkovičovo dílo, je základem uvažování také mladé designérské dvojice Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala. Ti se ve své tvorbě snaží vymezit proti zažitému přesvědčení, že práce designéra je synonymem pro novou estetiku a nutně i vyšší cenu. Jejich zájem se naopak opírá o samotný proces a důvod vzniku věcí a v neposlední řadě také jejich praktický účel.  Oba tvůrci rovněž zastávají názor, že designér by se měl neustále sám sebe ptát, zda rozhodnutí, která učinil, byla zodpovědná vůči budoucím uživatelům, výrobcům nebo přírodě.

Eduard Herrmann a Matěj Coufal | Zdroj: moravska-galerie.cz Eduard Herrmann a Matěj Coufal | Zdroj: moravska-galerie.cz

O tom, že tento morální apel na poli designu silně rezonuje, svědčí také skutečnost, že se Matěj Coufal a Eduard Herrmann stali Grand designéry roku 2020 Cen Czech Grand Design. Své kritické nahlížení na posedlost novými věcmi a designem rozvíjí také ve výstavě „DIY - Design In You“, kterou připravili v Jurkovičově vile. „Vyrob si sám“ v názvu výstavy odráží přesvědčení autorů, že i když nemáme důvod si věci vyrábět sami, prostřednictvím DIY můžeme získat cenný nadhled, který nám zejména v dnešní konzumní době často schází. 

Autorem textu je kurátor Rostislav Koryčánek.

Info

KDE: Jurkovičova vila, Brno-Žabovřesky
KDY: 28. 5. 2021 – 1. 4. 2022, Datum vernisáže: 27. 5. 2021, 18:00


Další akce a výstavy

Vít Cimbura: Čas fantazie

Vít Cimbura: Čas fantazie

Výstava, 28. 6. 2021, 18:00 - 20:00
OKOLO Gallery, Bořivojova 77, Praha 3

Produktový design