Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Eliška Perglerová / Nebezpečný odstup

Datum: 2. 3. 2021 - 13. 4. 2021
Cena: Zdarma
Pořadatel: Pragovka gallery, Kolbenova 923, Praha 9-Vysočany
Odkaz: WWW
Výstava Elišky Perglerové: Nebezpečný odstup | Zdroj: facebook.com Výstava Elišky Perglerové: Nebezpečný odstup | Zdroj: facebook.com

Pokud už jste unaveni ze všech online debat a 3D výstav, zajeďte se podívat do Pragovka art district. V industriálních prostorách na Praze 9 bude k vidění instalace Elišky Perglerové, jejíž sochy budou instalovány tak, aby si je návštěvníci mohli prohlédnout i zvenčí. Pro zpříjemnění prohlídky můžete navštívit i Cafe Pragovka.

Procesuální site specific výstava umělkyně Elišky Perglerové jako by byla vstupem do zhmotnělé představy, snad snu či volného sledu vzpomínek. Seskupení prostých tvarů je současně shlukem těžko popsatelných architektur, vytvářejících prostředí, které je stejně tak zemité jako efemérní. Jeho těžká uchopitelnost, nepředvídatelnost a nestabilita vytváří napětí a dojem jakéhosi rituálu, či očistné cesty z nevědomí do uvědomění si svých obav, úzkostí a strachů a jejich příčin. 

Eliška Perglerová (* 1987, Praha) je absolventkou Akademie výtvarných umění v Praze (škola J. Zeithammla, škola J. Příhody). Ve své tvůrčí práci osciluje mezi sochou, instalací, performance či happeningem. Pracuje samostatně i v kooperaci s jinými autory a autorkami. V roce 2016 s Ivetou Čermákovou založila Galerii Jedna hodina, mobilní architektonický objekt, který návštěvníkovi zprostředkovává intenzivní pohled na okolní prostředí; stírá hranice mezi umělcem, dílem a divákem. Od roku 2017 také pravidelně spolupracuje s Lenkou Kerdovou. Vystavovala v ČR i zahraničí, účastnila se řady festivalů umění ve veřejném prostoru (např. festival Kukačka / Ostrava, festival prázdno x naplnění / Pardubice, festival m3 / Praha).

Projekty Elišky Perglerové zprostředkovávají výklad lidských pocitů, emocí a stavů a dávají je přímo zakusit v citlivě promyšlené mnohovrstevnatosti. Jedná se o příběhy s otevřeným koncem, jejichž osobní uchopení a interpretace je na každém jednotlivci. Způsob, jakým Eliška Perglerová ohledává hranice percepce, možná nezapadají do "hlavního proudu" současného umění, o to zemitější a pravdivější však jsou. Nevytváří zbytečné bariéry chápání, kličky, či iluze, směřují k jádru věci a zprostředkovávají vícevrstevnaté uchopení i prožitek.

Kurátorka: Šárka Zahálková  

Info

KDY: 2. 3. 2021 - 13. 4. 2021
KDE: 
Pragovka gallery, Kolbenova 923, 190 00 Praha 9-Vysočany
 


Další akce a výstavy

Hradec Králové: Umění do výloh

Hradec Králové: Umění do výloh

Výstava, 22. 2. 2021 - 30. 6. 2021
Klub konkretistů, různá místa, Hradec Králové

Ilustrace
MUD jede online!

MUD jede online!

Výstava, 3. 3. 2021 - 30. 4. 2021
MUD Benešov, ONLINE, Benešov

Ostatní
Václav Řezáč - Všechno a nic

Václav Řezáč - Všechno a nic

Výstava, 15. 4. 2021 - 11. 6. 2021
Galerie Kuzebauch, Říčanova 19, Praha 6

Ostatní