DREAMLIKE - AGAMFAHY & JANECKÝ GLASS

 

Kdy: 29. 2. 2024 - 26. 4. 2024
Kde: Galerie Kuzebauch, Říčanova 753, Praha 6

Typ: Výstava
Web: Odkaz

Galerie Kuzebauch hostí od 29. února výstavu Dreamlike - Agamfahy & Janecký glass. I Zdroj: Kuzebauch Galerie Kuzebauch hostí od 29. února výstavu Dreamlike - Agamfahy & Janecký glass. I Zdroj: Kuzebauch

Zveme vás na výstavu AGAMFAHY & JANECKÝ GLASS s názvem DREAMLIKE, která bude probíhat v břevnovské Galerii Kuzebauch. Na výstavu můžete dorazit od 29. února do 26. dubna. Vernisáž proběhne 28. 2. od 18 hodin.

Sklo francouzského tatéra Lionela Fahy, jeho ženy Tal Agam (odtud spojení AgamFahy) a českého skláře Martina Janeckého by asi většina publika prvoplánově nazvala frekventovaným termínem „tetovací sklo“. Svádí k tomu fakt, že třetinu tohoto tria tvoří světoznámá osobnost soudobého tetování, považovaná za průkopníka francouzské nové vlny tetuáže. Nemohli bychom se však více mýlit. Tetování jako důležitý sociální a výtvarný aspekt doby bylo vzato v potaz již před dobrou desítkou let v horních patrech aktuálního volného umění, jak je prezentuje například Benátské bienále. Navzdory tomu sklo tetování stále předvádí jako banální dekoraci převzatou z populárních tetovacích vzorů a aplikovanou na zcela běžné povrchy tvarů sériové sklářské výroby. Dá se tedy říci, že jde o marketingový tah, jak oslovit miliony příznivců tetování a zvýšit tak prodej nudného nápojového a dekorativního skla.

Lionel Fahy je francouzský umělec a tatér. I Zdroj: KuzebauchLionel Fahy je francouzský umělec a tatér. I Zdroj: Kuzebauch

V případě objektů tria Agam – Fahy – Janecký jde o zcela něco jiného: o vytvoření jedinečných objektů, o vznik nových forem autorského skla se speciálním poselstvím a obsahem. Tyto unikáty jsou výsledkem součinnosti tří nezávislých osobností, které jsou dokonalými profesionály vystupujícími ze své komfortní zóny hlavně proto, že milují výzvy. A proto mají také vysoké umělecké ambice i v dalších oblastech, které na svých životních poutích potkávají.

Never fight a man with a perm. I Zdroj: KuzebauchNever fight a man with a perm. I Zdroj: Kuzebauch

S tetováním, tak jak se s ním běžně setkáváme na tělech svých souputníků, byť někdy i dost excentrickým, tyto experimenty nemají nic společného. Jde o nezávislé kreativní myšlení, tj. výtvarné vize tatéra, designérky, a neméně proslaveného výtvarníka – skláře, které spojilo letité kamarádství stavící na podobném generačním nastavení souvisejícím s punkovou kulturou, se vztahem k výtvarné historii a kultuře jiných národností. Jsou svého druhu vizionáři překračující hranice konvenčního, a to jak ve svých oborech, jimiž se běžně presentují, ale i v této nové společné tvorbě.

Kurátorkou výstavy je Sylva Petrová. I Zdroj: KuzebauchKurátorkou výstavy je Sylva Petrová. I Zdroj: Kuzebauch

Kurátorka: Sylva Petrová
Vernisáž: středa / 28. 2. 2024 / 18.00

Další akce