Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Digitální design: Pohled za pixely * ZLÍN

Datum: 6. 4. 2016 - 1. 5. 2016
Cena: zdarma
Pořadatel: 14|15 Baťův institut, Vavrečkova  7040, Zlín
Odkaz: WWW
Grafika: Richard Jaroš Grafika: Richard Jaroš

Výstavu Digitální design: Pohled za pixely, kterou v Praze loni na podzim představily organizace CZECHDESIGN.CZ a Asociace UX, přijíždí do Zlína! První putovní zastávka #zapixely v roce 2016 je ve Zlíně. V továrním areálu Svit, v 15. budově Baťova institutu, bude během dubna k vidění výstava představující publiku téma digitálního designu.

Na návštěvníky čeká nejen výstava, ale rovněž doprovodný program v režii zlínského ateliéru Digitální design UTB. Připravujeme nahlédnutí do studia digitálního designu i propojení s praxí – přednášku ve spolupráci s českou špičkou v oboru, firmou Jablotron

Na konci dubna se #zapixely propojí s druhým ročníkem design festivalu Zlin Design Week (24.4.-1.5.2016).

Doprovodný program:

  • 14. 4. 2016 - Lukáš BoB Marvan - Úvod do UX designu > facebook událost
  • 20. 4. 2016 - Martin Kopta  - Co nese designový výzkum > facebook událost
  • 25. 4. 2016 - Jablotron - přednáška o propojení produktového a digitálního designu > AKTUALIZOVÁNO: ZRUŠENO, z časových důvodů našeho partnera je přednáška zrušena. Moc se omlouváme a zveme na poslední akci:
  • 27. 4. 2016, 16 hod. - Den otevřených dveří ateliéru Digitální design FMK UTB

Doprovodný program budeme aktualizovat na našem webu a facebooku.

Webové stránky, mobilní aplikace, výběry z bankomatů… Věci, které důvěrně známe a denně používáme, nicméně je mnohdy bereme jako samozřejmost. Putovní výstava o digitálním designu ukazuje, co se děje ve světě za pixely – kdo jsou digitální designéři, v čem spočívá jejich práce, příběh vzniku digitálních produktů a jak tento obor přináší do světa byznysu konkurenční výhodu.

Czechdesign a Asociace UX se rozhodli toto téma představit širšímu publiku. Začalo to minulý rok v Praze a letos se i zájemci mimo Prahu mohou těšit na celistvé představení tohoto oboru.

Komu je tedy výstava určena?

  • Nedigitálním designérům, aby poznali příbuzný obor.
  • Firmám, aby pochopili, že investice do digitálního designu je potřeba.
  • Studentům, aby poznali možnou budoucí kariéru.
  • Komukoliv dalšímu, kdo se chce dozvědět více o oblasti, která je u nás teprve v plenkách.

Foto: Jakub HrabFoto: Jakub Hrab

Samo se nic neudělá

Nic není samozřejmé a stejně tak tomu je u digitálních produktů, přestože lehce svádějí myslet si opak. Práci digitálních designérů představí oni sami. Každé téma je zpracováno do jednotlivých panelů. Jeden panel - jedno téma - jeden odborník, který jeho obsah připravil. K jednotlivým tématům jsme totiž přizvali odborníky na slovo vzaté se 100% zkušenostmi z praxe. 

Jakub Franc vás uvede do tématu uživatelského výzkumu. Vysvětlí proč je důležité znát jak přemýšlí lidé, jež budou finální produkt používat a jaké jsou specifika správného uživatelského výzkumu.

Jan Řezáč je známý mimo jiné díky své knize o navrhování webů Web ostrý jako břitva. Stejně jako svým čtenářům i návštěvníkům výstavy prozradí jak funguje počáteční ideace a vytváření strategie, na co si dávat pozor a mnohé přesvědčí i o tom, že jde o část, která ušetří nervy, čas i peníze.

Petr Štědrý ukáže způsoby jaká je cesta od nápadu k řešení, jaké ho uchopit, jaké jsou možnosti prezentace. Každý nápad je jedinečný a k jeho realizaci vede jiná cesta, nicméně vždy jde o designový proces, který jej tříbí. 

S interakčním designem nás seznámí Ondřej Válka.

To, co důvěrně známe je vizuální podoba digitálních produktů, tedy to, co se nám ukáže na displeji obrazovky. Tuto kapitolu představí Jakub Krčmář.

Jakub Goldmann naváže oblastí digitální typografie. Jak se liší od té v časopisech a knihách? Pokud je písmo dobře nastavené, je pro nás čtení na mobilech, počítačích a obrazovkách pohodlné a příjemné.

Radek Pavlíček je odborník na přístupnost. Co si pod tím představit? To, aby digitální produkty mohli používat i lidé s různým znevýhodněním, ať už jde například o nevidomé nebo starší lidi.

Dřív než se setkáte s finálním produktem, musí projít řadou testování, právě proto, aby se doladila funkčnost a používání pro vás bylo pohodlné a příjemné. S touto oblastí má nemalé zkušenosti Martin Kopta

Produktová designérka Dominika Potužáková uzavře výstavu s tématem, které přesahuje digitální svět. Pohybuje se na pomezí digitálních rozhraní a fyzických produktů. Od samého počátku vznikají produkty, u kterých se počítá právě s digitálním přesahem. 

S autory panelů si můžete přečíst rozhovory na našem webu v rubrice Digitální design, které vám jejich práci přiblíží zas o kousek více.


Další akce a výstavy

Herrmann & Coufal: Design In You

Herrmann & Coufal: Design In You

Výstava, 28. 5. 2021 - 1. 4. 2022
Moravská Galerie, Jana Nečase 2, Brno-Žabovřesky

Produktový design
Designérky ve sbírce Vitra Design Musea

Designérky ve sbírce Vitra Design Musea

Výstava, 1. 6. 2021 - 31. 5. 2022
Vitra Design Museum, Vitra Schaudepot, Charles-Eames-Strasse 2, Weil am Rhein

Produktový design
První plánovací studio IKEA v Praze

První plánovací studio IKEA v Praze

, 15. 7. 2021 - 31. 12. 2025
IKEA, Centrum Westfield Chodov, 1. patro přímo pod food courtem Grand Kitchen, Roztylská 2321/19, Praha 4-Chodov

Produktový design