Uzavřete led(n)ový měsíc výstavou současného umění v Curator Contemporary! Kouzelný let, vstup do nebe, sestup do podsvětí. Výstava Portály extáze: Rysy nových světů láká k objevování, které na svých obrazech přináší Markéta Kolářová (* 1993, Svitavy) a které kriticky komentuje svými sochařskými objekty Tomáš Roubal (* 1982, Prostějov). Vernisáž výstavy se uskuteční již 23. ledna a bude uvedena hudebním vystoupením flétnisty Roberta Fischmanna.
O výstavě
Extatická zkušenost je považována v pravém slova smyslu za zkušenost náboženskou. Pouze šaman je velkým mistrem extáze. Může být také básníkem, jak napsal Mircea Eliade, autor knihy Šamanismus a archaické techniky extáze (1951). Proč by jím pak nebyla malířka, která extatické zkušenosti přenáší na plátna? Kolářová se ve své tvorbě dlouhodobě věnuje mytologii a zobrazování mysticko-fantaskních světů, odkrývání poloh různých kultur a jejich propojování v nové celky. Eliade definuje šamanismus jako techniku extáze. Kolářová pobízí diváka, aby odhalil nové světy, které v sobě snoubí extatické zkušenosti z míst, kde má právě šamanismus svou hlubokou stopu.
Extázi v dalším možném nazírání pak ohledává Tomáš Roubal. Absolvoval v roce 2008 u Róberta Jančoviče na Katedře grafiky a dalších médií Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě. Skrze své kriticky angažované sochařské objekty reaguje na omamné látky, které jsou součástí zábav a marnivých večírků. Kritika užívání takových látek je pak v souladu s figurativním zpodobněním. Roubal pracuje výlučně v materii kovu. Estetika jeho děl je postavená na autorské technologii a technice ručního 3D tisku kovu. Přestože objekty vznikají ve svařovací kukle, respirátoru a celý tento ryze průmyslový počin je velmi zdlouhavý, výstup je překvapivě velmi organický. Jeho syrovost úderně atakuje témata, které Roubal ve svých dílech předkládá. Chladnost a přímočarost ponechává témata v otevřenosti, v jaké je jen může divák zpracovat.
Oba autoři tematizují nové světy. Výstava ukazuje dvě podoby extáze, stejně tak jako dvě diametrálně odlišné tvůrčí polohy, které se ve svém kontrastu dialogicky propojují. Vystavená díla budou předmětem prodeje.