Casa Kohn: Český funkcionalismus na úpatí And

 

Kdy: 24. 3. 2022 - 20. 6. 2022
Kde: Winternitzova vila, Na Cihlářce 10, Praha 5

Typ: Výstava
Web: Odkaz

Casa Kohn: Český funkcionalismus na úpatí And | Zdroj: Winternitzova vila Casa Kohn: Český funkcionalismus na úpatí And | Zdroj: Winternitzova vila

Jako zapomenutá perla avantgardní architektury poloviny minulého století a jejích geografických dobrodružství se Casa Kohn pokorně choulí mezi věžáky v rušné čtvrti Mariscal v hlavním městě Ekvádoru. Komplikovaný příběh domu bude převyprávěný na výstavě ve Winternitzově vile.

O akci 

Příběh vily Kohn není jen příběhem jednoho špičkového architekta a jeho rodiny, ale vyprávěním o zcela zásadních historických fenoménech a událostech, kterými světová společnost procházela během třicátých až padesátých let minulého století. Do značné míry tyto události ovlivnily také vývoj uměleckých směrů, architektury i designu. Bylo to především vypuknutí druhé světové války, které zapříčinilo dosud nevídaný odliv mozků z Evropy. Byli mezi nimi i výtvarní umělci, architekti a designéři, kteří prchali před sílícím nebezpečím nacismu do nových světů.

Původem pražský německy mluvící architekt Karl Kohn se vydal do Ekvádoru, a to se svou početnou rodinou včetně bratra Otty, se kterým provozoval v předválečné Praze prosperující architektonickou kancelář. Kohn se se svou ženou Verou usadil ve čtvrti Mariscal, kde také v průběhu padesátých let navrhl desítky privátních rezidencí, mimo jiné pro členy své rozvětvené rodiny. Spojoval v nich pražské funkcionalistické zkušenosti se specifickými prvky, reagujícími na nové kulturní a klimatické prostředí Latinské Ameriky.

Bezesporu nejvýznamnějším projektem se však stal jeho vlastní dům nazvaný Casa Kohn, který architekt slavnostně představil roku 1951 za účasti tehdejšího prezidenta Ekvádoru Galy Plazy. Nové sídlo Karla a Very bylo označeno za nejmodernější stavbu země a získalo řadu prestižních ocenění.

Po dlouhých letech, kdy v Casa Kohn žily dvě generace rodiny Kohnů a nikdo dům zevrubně nezdokumentoval, se tento architektonický skvost podařilo prozkoumat kurátorovi Adamovi Štěchovi, který Quito navštívil loni v Listopadu. V domě Karla Kohna strávil pět dní a pečlivě zaznamenal jeho aktuální stav, který se příliš neliší od doby, kdy byl dům postaven. Výstava pak přibližuje příběh tohoto domu nejen prostřednictvím textů, ale především vůbec poprvé na veřejnosti vystavené fotografie. 

Kurátor: Adam Štěch
Autor fotografií a textů: Adam Štěch
Grafický design a instalace: Matěj Činčera, Jan Kloss, Adam Blažek

Info

KDY: 24. 3. 2022 - 20. 6. 2022
KDE: Winternitzova vila, Na Cihlářce 10, Praha 5

Další akce