Budoucnost designu: Alice Rawsthorn

 

Kdy: 23. 9. 2015, 18:30 - 21:00
Kde: UMPRUM, náměstí Jana Palacha 80, Praha 1

Typ: Přednáška
Web: Odkaz

Budoucnost designu: Alice Rawsthorn, grafický vizuál: Markéta Steinert, Tomáš Melichar Budoucnost designu: Alice Rawsthorn, grafický vizuál: Markéta Steinert, Tomáš Melichar

Přednáška světově uznávané teoretičky a kritičky designu!

Přednáška světově uznávané teoretičky a kritičky designu.

ALICE RAWSTHORN, teoretička a publicistka designu, se narodila v Manchesteru a absolvovala dějiny umění na Cambridge University. V letech 1985 – 2001 působila jako  novinářka ve Financial Times, kde byla průkopnicí tématu kreativních průmyslů. Poté 5 let vedla Design Museum v Londýně a stala se sloupkařkou pro zmiňovanou globální edici deníku New York Times. V jejím profesním životopise najdeme takové důležité posty, jako předsedkyně poradního orgánu britského Design Councilu, nebo významná ocenění, jako je OBE, ocenění britského království pro zvláštní přínos na poli kultury a umění, z roku 2014. Kromě publikace „Hello, world“ je také autorkou uznávané biografie módního designéra Yves Saint Laurenta.

Hello World: Where Design Meets Life“ (v českém překladu z roku 2014 Zdravím, světe: Jak design vstupuje do života) je  jedna z  publikací, ve které se Alice Rawsthorn reflexi designu jako oboru věnuje. Nejde však o laickému publiku nepřístupné čtení. Ve třinácti kapitolách představuje design od základů. Odpovídá na fundamentální otázky Co to je design?, Kdo je designér?, Jak se pozná dobrý design?, Proč je design důležitý?, přičemž je kniha nabitá zajímavými informacemi, jmény, fakty, výzkumy, příběhy a rozebírá i aktuální témata jako ekologie, dlouhodobá udržitelnost, vztah umění a designu nebo proč všichni touží být „novým Apple“. Design považuje za velmi vlivný nástroj, který ovlivňoval společnost jak v minulosti, tak v přítomnosti a bude mít čím dál větší společenskou úlohu i do budoucna.

Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Kvůli omezené kapacitě nutná rezervace místa!

Další akce