Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Belgičtí řečníci poodhalí, jak vypadá současná progresivní architektura

Datum: 7. 3. 2019, 19:30
Cena: 120,- / 100,- pro studenty
Pořadatel: KRUH, CAMP - Centrum architektury a městského plánování, Vyšehradská 51, Praha 2
Odkaz: WWW
Facebook: Událost
Arcade, Gijs Van Vaerenbergh, foto: Matthijs van der Burgt Dujardin Arcade, Gijs Van Vaerenbergh, foto: Matthijs van der Burgt Dujardin

Současná progresivní architektura přesahuje obor stavitelství a zaměřuje se mimo jiné i na oblast sociální, kulturní a ekologickou. Nebo alespoň takový přístup k architektuře mají dvě studia, která přijedou na pozvání spolku Kruh do Prahy. Ve čtvrtek 7. března v Centru architektury a městského plánování (CAMP) zahájí nový cyklus přednášek o architektuře s názvem Belgická architektonická inspirace.

Jako první se v Praze představí ateliér MSA, jenž návštěvníky vezme na procházku městskou krajinou Bruselu a jeho metropolitním územím. Benoit Moritz, který je spoluzakladatelem MSA, představí dům se sociálními byty, za který ateliér získal cenu Miese van der Rohe pro svůj „hrdinský a obyčejný přístup“. Stavba stojící nedaleko vlakového nádraží na nepříliš atraktivním a velmi malém pozemku obklopeném ze dvou stran silnicemi, obsahuje pět bytů. Porota ocenila především práci s přirozenými zdroji světla i dynamiku soukromých a společných prostor.  Členové poroty také zdůraznili pečlivé začlenění budovy do jejího okolí a vytváření nového orientačního bodu v městské krajině.

Navez, MSA, zdroj: KRUHNavez, MSA, zdroj: KRUH

Právě s kontextem výrazně pracuje i druhé pozvané studio. Projekty dvojice Gijs Van Vaerenbergh se řadí jak do kontextu architektury, tak vizuálního umění. Základní prvky, se kterými pracují, jsou experiment, reflexe a samotná aktivita návštěvníka, který do jejich realizace vstupuje. Jedním z jejich nejvýraznějších projektů je „Reading between Lines“ – tento "kostel" se skládá z 30 tun oceli a 2 000 sloupů, které jsou postaveny na betonovém základu. Použitím horizontálních desek se koncept tradičního kostela mění v průhledný umělecký předmět. Ve své tvorbě se mimo jiné věnují otázce, ve kterém bodě se každodenní zážitek z prostoru stává zážitkem estetickým. Nejen na ni se pokusí odpověď během pražské přednášky.

Info

Cílem přednášek pořádaných spolkem KRUH je zprostředkovat zahraniční zkušenost českému publiku a ukázat, že kvalitní současná architektura může vzniknut v malé zemi a projevovat se bez zbytečné okázalosti. Belgie je v tomto ohledu České republice velmi blízká, a proto ji KRUH představuje jako inspirativní příklad.

KDY: 7. března 2019 od 19:30
KDE: Centrum architektury a městského plánování (CAMP), Vyšehradská 51, Praha 2
VSTUPNÉ: 120,- / 100,- pro studenty, v předprodeji zde

Více informací najdete na www.kruh.info.

Six Vaults Pavilion, Gijs Van Vaerenbergh, foto: Matthijs van der Burgt DujardinSix Vaults Pavilion, Gijs Van Vaerenbergh, foto: Matthijs van der Burgt Dujardin


Cyklus přednášek o architektuře: Belgická architektonická inspirace

Cyklus přednášek o architektuře: Belgická architektonická inspirace

Přednáška, 7. 3. 2019 - 5. 12. 2019
KRUH, CAMP IPR / Kino Světozor, Praha

Interiér & architektura

Další akce a výstavy

IKEA otevírá v Praze na Václavském náměstí svůj první pop-up

IKEA otevírá v Praze na Václavském náměstí svůj první pop-up

Pop up, 20. 9. 2018 - 31. 12. 2019
IKEA, Václavské náměstí 1, Praha 1

Interiér & architektura
Výstava bytového designu Objev Švédsko

Výstava bytového designu Objev Švédsko

Výstava, 29. 11. 2019 - 15. 12. 2019
Irena Janáčková - OBJEV ŠVÉDSKO, Galerie Českých center, Rytířská 31, Praha

Produktový design
HIGHLIGHTS by LEMARKET

HIGHLIGHTS by LEMARKET

Pop up, 13. 12. 2019 - 15. 12. 2019
Lemarket, Malostranské nábřeží 1, Praha 1

Produktový design