Belgická architektonická inspirace: 51n4e architects

 

Kdy: 7. 11. 2019, 19:30
Kde: KRUH, Centrum architektury a městského plánování, Vyšehradská 51, Praha 2

Typ: Přednáška
Web: Odkaz

Skanderbeg square, Studio 51N4E, zdroj: KRUH Skanderbeg square, Studio 51N4E, zdroj: KRUH

Proměna brutalistních věžáků v Bruselu, revitalizace náměstí v Tiraně nebo strategie výstavby 50 000 bytů v Bordeaux. Vlámský ateliér 51N4E přijede do Prahy na pozvání spolku KRUH a představí široký rozptyl své práce. Přednáška se uskuteční v rámci cyklu Belgická inspirace v CAMP – IPR Praha ve čtvrtek 7. listopadu.

První listopadový čtvrtek pozval KRUH do Prahy ateliér 51N4E, který se letos dostal mezi pět finalistů Cen Mies van der Rohe, a to za revitalizaci Skanderbegova náměstí v albánské Tiraně. Porota ocenila především práci s velkým nevlídným prostorem, ve kterém revitalizace vyvolala pocit otevřenosti a otevřela nové možnosti využití prostoru. Na listopadové přednášce nazvané Politika přítomnosti ateliér představí proces proměny brutalistních věžáků ze 70. a 80. let v centru Bruselu, na kterém nyní pracují.

„Projekt může sloužit jako inspirace a přispět k nasměrování, jak přistupovat k těmto stavbám i v České republice. V době, kdy se bourá Transgas či hotel Praha, považujeme za mimořádně důležité ukázat i jiné přístupy ke stavbám této doby, říká Marcela Steinbachová, zakladatelka spolku KRUH.

Studio 51N4E, zdroj: KRUHStudio 51N4E, zdroj: KRUH

Bruselské studio 51N4E bylo založeno Johanem Anrysem a Freekem Persynem v roce 1998, v současné době v něm pracuje na třicet architektů. Spektrum jejich práce je velmi široké – věnují se urbanistickým projektům, přestavbám starých továrních hal v kulturní prostory i menším projektům včetně soukromého bydlení. Jedním z jejich největších urbanistických projektů je studie týkající se 50 000 nových ubytovacích kapacit v okolí Bordeaux, které mají být dokončeny do roku 2030. Projektu se účastní celkem pět skupin složených z architektů, urbanistů i ekonomů. Kromě studia 51N4E na něm pracuje například ateliér OMA založený jedním z nejvýznamnějších architektů současnosti Remem Koolhaasem.

Info

Cílem přednášek pořádaných spolkem KRUH je zprostředkovat zahraniční zkušenost českému publiku a ukázat, že kvalitní současná architektura může vzniknut v malé zemi a projevovat se bez zbytečné okázalosti. Belgie je v tomto ohledu České republice velmi blízká, a proto ji KRUH představuje jako inspirativní příklad.

Přednáška bude v angličtině.

KDY: 7. 11. 2019 od 19:30
KDE: Centrum architektury a městského plánování (CAMP), Vyšehradská 51, Praha 2
VSTUPNÉ: 120 Kč / 100 Kč pro studenty / vstupenky je možné zakoupit na GoOut.cz

Další akce