Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Galerie Kuzebauch na Art Prague 2017

Datum: 28. 2. 2017 - 5. 3. 2017
Pořadatel: Kafkův dům, náměstí Franze Kafky 3, Praha 1
Odkaz: WWW
Facebook: Událost
Zdroj: Galerie Kuzebauch Zdroj: Galerie Kuzebauch

Na veletrhu současného umění Art Prague představuje pražská Galerie Kuzebauch díla tří současných sklářských výtvarníků: Martina Hlubučka, Ondřeje Strnadela a dánské sklářky Tory Urup.

Po staletí budovaná tradice českého sklářství stojí nejen na historii, bílém sklářském písku a zručných řemeslnících, ale především na lásce ke sklu a znalostech, které se dědí z generace na generaci. Více než sto malých sklářských dílen a skláren po celé České republice tak umožňuje jednotlivým tvůrcům vlastnoručně pracovat i experimentovat s různorodými sklářskými technikami a vytvářet tak jedinečná díla.

PREZENTOVANÍ VÝTVARNÍCI

Martin Hlubuček (*1974) je absolventem Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě, Institutu výtvarné kultury Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (ateliér skla, prof. Ilja Bílek) a Fakulty výtvarných umění v Brně (ateliér figurativního sochařství, prof. Michal Gabriel). Příznačné jsou pro něj preciznost, smysl pro detail, minimalistický přístup a využívání univerzálních geometrických tvarů. Ať se jedná o tavené plastiky nebo foukané sklo, vždy je jim vlastní smysl pro řád, až antickou harmonii sfér. Jeho práce jsou součástí řady veřejných a soukromých sbírek.

Ondřej Strnadel se narodil roku 1979 ve Valašském Meziříčí a stále zde žije. Sklu se začal věnovat na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí, po krátkém studiu na Pedagogické fakultě na Univerzitě Palackého v Olomouci zakončil svá studia v Ateliéru průmyslového designu pod vedením profesora a sochaře Pavla Škarky na Univerzitě Tomáše Bati, na Fakultě multimediálních komunikací ve Zlíně. Od roku 2000 pracuje jako pedagog na SUPŠ sklářské ve Valašském Meziříčí a na Univerzitě Tomáše Bati na Fakultě multimediálních komunikací. Realizoval skleněné plastiky pro významné české skláře, například pro Vladimíra Kopeckého, Jiřího Šuhájka a další.

Dánská sklářská výtvarnice Tora Urup (*1960) se specializuje na keramiku a sklo. S keramikou začala pracovat v japonském Tokoname v letech 1982–83. Poté přesídlila do Evropy a studovala keramiku a sklo v Dánsku a ve Velké Británii. Po absolutoriu RCA v Londýně v roce 1994 se vrátila do Dánska, kde zahájila spolupráci se sklárnou Holmegaard a porcelánkou Royal Copenhagen. Od roku 2001 realizuje své návrhy ve spolupráci s vysoce kvalifikovanými řemeslníky v Evropě i Japonsku pod značkou vlastního studia. Tora Urup vystavuje po celém světě a od roku 2012 ji zastupuje pařížská Galerie Maria Wettergren.

O Galerii Kuzebauch – Galerie Kuzebauch byla založena v Praze v roce 2012. Prezentuje výjimečné příklady studiových děl jak mladých, tak zavedených designérů a výtvarníků, kterým tak pomáhá zviditelnit se napříč uměleckými obory a kontinenty. V posledních čtyřech letech se zaměřuje na výstavy sklářských výtvarníků.