Andrej Dúbravský GOOD BOY

 

Kdy: 11. 4. 2024 - 25. 7. 2024
Kde: TELEGRAPH, Jungmannova 3, Olomouc

Typ: Výstava
Web: Odkaz

Výstava GOOD BOY se zamýšlí nad tématem krásy v umění, a to jak z historické perspektivy, tak optikou dnešní doby. | Zdroj: TELEGRAPH Výstava GOOD BOY se zamýšlí nad tématem krásy v umění, a to jak z historické perspektivy, tak optikou dnešní doby. | Zdroj: TELEGRAPH

Výstava GOOD BOY Andreje Dúbravského se zamýšlí nad tématem krásy v umění, a to jak z historické perspektivy, tak optikou dnešní doby. Doby, kdy se rétorika fitness životního stylu, stereotypů dokonalého vzhledu a fatshamingu na sociálních sítích mísí s hnutím body positivity a plus size kampaněmi světových módních značek. Jako společnost se nacházíme v době, kdy jsme posedlí vlastním tělem a nutkavostí k jeho veřejné prezentaci, ale zároveň zažíváme traumatizující pocit bezmoci z nedovoleného vstupu do intimního prostoru.

Paradox současnosti ještě umocňuje historický kontext rozporuplného tabuizování a odvážného zobrazování „zakázaného“. Do centra dění Dúbravského výstavy se pomyslně dostává připomínka známého výjevu Šťastné náhody houpačky. Až pozorné oko diváka ve spletité romantické scenérii tohoto Fragonardova rokokového díla postřehne silné emoce hlavní postavy. Užívání si okamžiku vizuální rozkoše v sobě nemá žádný stud, naopak je pozvánkou ke hrátkám. Výstavu doplní také o ekologicky laděná díla s tématikou přírodních motivů, kterými se autor nechává obklopovat na své venkovské usedlosti v Rastislavicích na Slovensku.

Andrej Dúbravský je jedním z nejvýraznějších představitelů současné slovenské umělecké scény. Ve svojí tvorbě se věnuje zobrazování mužských těl a erotických výjevů, stylizovaným autoportrétům a venkovské krajině. Je absolventem ateliéru Malby Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě. Má za sebou řadu výstav v České republice a na Slovensku, ale také úspěšné zahraniční projekty, například ve významné berlínské galerii DITTRICH & SCHLECHTRIEM.

Kurátoři: Mira Macík, Erika Kovačičová

Další akce