Aktuality: Ilja Bílek / Jana Skalová

 

Kdy: 14. 10. 2023 - 31. 12. 2023
Kde: Muzeum Šumavy Sušice, Náměstí svobody 40, Sušice

Typ: Výstava
Web: Odkaz

Vernisáž k výstavě Aktuality se koná 14. října 2023 od 17 hodin v Muzeu Šumavy v Sušici. | Zdroj: sklo-gl&ss Vernisáž k výstavě Aktuality se koná 14. října 2023 od 17 hodin v Muzeu Šumavy v Sušici. | Zdroj: sklo-gl&ss

V sobotu 14. října od 17 hodin se uskuteční vernisáž již druhé výstavy z unikátního projektu sklo-gl&ss. Tentokrát je pro vás nachystaná ochutnávka z aktuální tvorby výjimečného českého sklářského výtvarníka Ilji Bílka a absolventky jím vedeného ateliéru SKLO na UJEP, mladé nadějné grafičky Jany Skalové.

O výstavě

Druhá výstava v rámci projektu SKLO–GL&SS zavítá do malebného šumavského města na břehu Otavy – Sušice a překrásné budovy tamního muzea. Zde se budou od října až do prosince pravidelně odehrávat komorní výstavy, které vás seznámí s aktuální tvorbou autorů, kteří v projektu vystavují a jejichž díla časem – možná právě díky vašemu přispění – najdou své pevné místo v nově založené sbírce uměleckého skla Muzea Šumavy v Sušici.

Letošní podzimní AKTUALITY představí práce doc. ak. mal. Ilji Bílka. Ilja Bílek pracuje se sklem v tichém soustředění precizního sochaře, kdy se nekompromisní forma setkává se svobodou vyjadřovacích možností skla, které se pod jeho rukama pozvolna učí popírat samo sebe a vyjadřovat se tím k otázkám vyššího řádu. 

V roce 2025 se můžete těšit na výstavu The Best OF v Galerii Dolní Brána v Prachaticích, která autorovu vlastní tvorbu dodá do souvislostí s nejvýraznějšími ze studentů jím vedeného Ateliéru skla na UJEP v Ústí nad Labem v letech 1996–2017. Výstava v Prachaticích nebude bilancováním, nýbrž přehlídkou aktuálních poloh tvorby učitele a jeho absolventů.

A aktuální výstavě autor přiznal svoji studentku, grafičku MgA. Janu Skalovou. Ta se ve své práci trvale zabývá problémem přehlcení obrazy, pročež hledá důvody k vytváření nových, potažmo cesty k smysluplnému přetváření starých. Miluje nedokonalé a nedokončené umění s velkým vnitřním životem, třicetistupňová vedra v létě a sněhové závěje v zimě.

Vernisáž se uskuteční 14. října 2023 od 17 hod. v Muzeu Šumavy v Sušici. 

Info

KDY: 14. 10. – 31. 12. 2023
KDE: Muzeum Šumavy v Sušici, Náměstí svobody 40
 

Další akce