Vítěz designérské soutěže, přední český architekt a designér Jiří Pelcl, inspiroval firmu Plastia k výrobě inovativního produktu. Vermikompostér Urbalive položil základ celé produktové řadě, která se nyní úspěšně prodává v 16 zemích na celém světě.
"V uplynulých měsících se nám dostalo dvojího významného ocenění – byli jsme nominováni na Výrobce roku a zároveň jsem dostali ocenění Red Dot Design Award za vermikompostér Urbalive.Toto ocenění nám pomohlo k tomu, že se o nás dozvědělo mnoho lidí, kteří před tím vůbec netušili, že na Vysočině existuje firma Plastia. Vnímáme přímé dopady na prodej. Kompostér i pěstební nádoba nám pomáhají velmi výrazně ve zviditelnění firmy a ve vyšším prodeji dalších našich výrobků."
Lenka Novotná, jednatelka společnosti Plastia
Vermikompostér Urbalive, Jiří Pelcl, Plastia
MOTIVACE ZADAVATELE
Cílem bylo rozšířit portfolio firmy Plastia o produkt, který se typicky prodává v eshopech a zároveň je vhodný na globální trhy včetně mimoevropských.
ZADÁNÍ PRO DESIGNÉRA
Zadáním bylo odevzdat návrhy 2 typů stoliček/ sedacích prvků s úložným prostorem pro užití v interiéru či exteriéru. Společnost Plastia se zabývá zpracováním plastů, proto musí být základní materiál navrženého produktu plast - polypropylen, případně houževnatý polystyren. Stoličky měly být určeny pro průmyslovou výrobu. Úložný prostor měl být pevnou součástí stoličky, případně s variabilním systémem vkládání dle potřeb uživatele.
PRŮBĚH SPOLUPRÁCE
Plastia původně vyhlásila otevřenou designérskou soutěž na návrh sedacího prvku/stoličky. Jedním z více než stovky přihlášených designérů byl i přední český architekt a designér prof. ak. arch. Jiří Pelcl. Ten vytvořil návrh taburetu s úložným prostorem vyrobený z kombinace plastu a dřeva, který však nemohl být po zhodnocení ekonomických kritérií realizován. Stal se však inspirací k naplnění myšlenky o bytovém kompostéru. Plastia následně oslovila společensky prospěšný podnik Kokoza, který se zabývá propagací kompostování a pěstování ve městě a byl realizován uživatelský průzkum a testování. Následovala další etapa spolupráce s designérem a rozpracování původního návrhu. Profesor Pelcl taburet upravil a na svět přišly hned 2 výrobky – vermikompostér a pěstební nádoba Urbalive.
Vermikompostér Urbalive, Plastia
VÝSLEDEK
Urbalive je první vermikompostér vytvořený s důrazem na estetiku, čímž posunuje celý obor do zcela nového rozměru. Najednou je zajímavý i pro ty lidi, které předtím odrazoval nevábný vzhled nebo si kompostéry vyráběli po domácku. Produkt firmě pomáhá naplnit filosofii, která spočívá ve schopnosti pomáhat zákazníkům vrátit se zpátky k přírodě a principům soběstačného, neplýtvavého životního stylu.
VYHODNOCENÍ
Vermikompostér zároveň položil základ celé produktové řadě, která se nyní úspěšně prodává v 16 zemích na celém světě.V současné době je distribuce největší v Americe, České republice, Švýcarsku a na Slovensku. Plastia na projekt navázala dalšími designérskými soutěžemi a ve spolupráci s designéry vyvíjí další produkty. Prémiová řada Urbalive jde v rámci portfolia firmy novým svěžím směrem a firma plánuje ji dále rozvíjet a rozšiřovat tak cílové skupiny, na které svými produkty míří. Unikátní designový produkt ji také usnadňuje vstup na další trhy. Plnění plánu: aktuálně + 10 % nad stanoveným obchodním plánem.