Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Viet (Víťa) a Daja Do Pham | Zdroj: Dopham's Viet (Víťa) a Daja Do Pham | Zdroj: Dopham's

Dodávají sebevědomí tam, kde chybí centimetry. Česko-vietnamský pár vyrábí zvyšující boty pod značkou Dopham's

„Zvyšující boty vnímají Češi trochu kontroverzně,“ tvrdí Viet a Daja Do Pham, mladý česko-vietnamský pár, který se se svou značkou zaměřuje na výrobu netradičních bot. Proč se rozhodli podnikat zrovna s takto specifickým produktem, s jakými reakcemi se nejčastěji setkávají a jak je docíleno toho, že jsou jejich boty opravdu pohodlné? Na tyto a další otázky odpovídali v následujícím rozhovoru.

Snili jste někdy o tom, že byste byli o pár centimetrů vyšší? Dophamsky vám toto přání dokážou splnit díky zabudovanému skrytému klínu, který vás ve spojení s klasickým vnějším podpatkem zvýší až o 7 centimetrů. Vaše partnerka si tedy už nemusí odepírat boty na vysokém podpatku, což byl právě na začátku případ i tohoto mladého podnikatelského páru, který se rozhodl, že se o své know-how podělí se všemi, které kvůli jejich výšce trápí sebevědomí. 

Boty typu Monk jsou zatím velkou raritou. Připomínají vzhled bot, které nosili koncem středověku mniši a díky tomu získaly svůj název. | Zdroj: Dopham'sBoty typu Monk jsou zatím velkou raritou. Připomínají vzhled bot, které nosili koncem středověku mniši a díky tomu získaly svůj název. | Zdroj: Dopham's

Učení se za pochodu

Co vás přivedlo k samotnému podnikání? Máte vystudovanou nějakou školu v tomto oboru?

VIET: Já jsem právník a Daja vystudovala účetnictví a daně a teď ještě studuje marketing. Navíc pocházím z rodiny, kde moji rodiče podnikali. Rodiče mě však k podnikání nikdy nevedli, spíše si přáli, abych se stal doktorem či právníkem, což se jim splnilo. Na druhou stranu jsem v sobě vždy cítil podnikatelského ducha a Daja to měla podobně. Nicméně trvalo roky, než jsme našli jeden konkrétní produkt, do kterého jsme se rozhodli investovat a nabídnout ho českým zákazníkům. 

To se tedy jednalo už o vaše boty? 

VIET: Původně jsme měli více podnikatelských nápadů. Oba jsme nějakou dobu pobývali v zahraničí, kde jsme se snažili hledat inspiraci. Zajímali jsme se například o papírová přání, která v Česku zatím nemají takovou tradici. Těch nápadů bylo více, ale nakonec jsme se shodli na tom, že chceme podnikat v něčem, co má pro nás přidanou hodnotu, co vychází z naší zkušenosti a mohlo by pomoci i ostatním lidem. A to byly právě tyto boty. 

Díky botám Dopham's můžete vyrůst až o 7 centimetrů. | Zdroj: Dopham'sDíky botám Dopham's můžete vyrůst až o 7 centimetrů. | Zdroj: Dopham's

Na začátku jste se pokoušel vytvořit prototyp této speciální boty sám, byl jste úspěšný? 

VIET: Po tom, co jsem začal s Dajou chodit, jsme jednou vyrazili na ples. Daja si vzala podpatky a byla trochu vyšší než já. Rozhodně si nemyslím, že by to bylo špatně. Nicméně od té doby, co jsem na střední škole chodil do tanečních, vím, že když je muž nižší, hůře se mu při tanci vede partnerka. Tehdy jsem si řekl, že bych tento problém vyřešil. Dal jsem si tedy do svých společenských bot několik vložek, které mě o pár centimetrů zvýšily. Pomohlo to, ale nebylo to úplně pohodlné. 

Jaké byly vaše další kroky?

VIET: Chtěli jsme navenek krásné a elegantní boty, akorát jsme potřebovali vyřešit otázku komfortu. Věděli jsme, že se již běžně vyrábějí pánské boty s vyšším vnějším podpatkem, ale my jsme chtěli jít opačnou cestou a vložit vnitřní klín přímo do boty, aby navenek vypadala bota úplně normálně. Několik let jsem se o to pokoušel sám, ale nikdy se mi nepodařilo docílit naprostého pohodlí. Až na dovolené ve Vietnamu jsem zjistil, že tam mají obuvníci s vyráběním zvyšujících pánských bot zkušenosti. Jedny jsem si tedy koupil a byl jsem s nimi spokojený, pak následovalo dalších několik let testování a zlepšování, než jsme se je rozhodli prodávat i u nás. 

Univerzální bílé Dopham's tenisky zvýší vaši postavu, ale neuberou na pohodlí. | Zdroj: Dopham'sUniverzální bílé Dopham's tenisky zvýší vaši postavu, ale neuberou na pohodlí. | Zdroj: Dopham's

Hledání nového přístupu

Kde jste si na začátku nechávali boty šít? 

DAJA: Úplně na začátku jsme si nechali vyrobit první prototypy právě ve Vietnamu, načež následovala i sériová výroba. 

Ve Vietnamu tedy existuje tradice výroby zvyšovacích bot? 

VIET: Myslel jsem si, že jsem vynalezl něco světového (smích), ale pak jsem zjistil, že ve Vietnamu se vyrábí už poměrně dlouho. V Česku jsme ale byli první. 

V současné době ale zadáváte výrobu v Polsku. Na čem výroba ve Vietnamu zkrachovala? 

VIET: Jsem Vietnamec a myslel jsem si, že díky tomu budu mít ve Vietnamu určité výhody. Nicméně jsme narazili na ne úplně spolehlivého výrobce, který se na nás snažil jenom vydělat. Jelikož jsme začínali a objednali omezené množství prvních dodávek, měli jsme i velmi omezený výběr materiálů, kůže nebo samotného designu. První dodávku jsem si ještě pohlídal, protože jsem byl fyzicky ve Vietnamu, ale z těch dalších jsme už byli docela zděšeni.

DAJA: Přišly nám desítky párů bot, které vypadaly úplně jinak než ty, které jsme zadali, jak designově, tak i kvalitou zpracování. Bohužel továrna přestala komunikovat a o možnosti reklamace jsme si mohli nechat zdát. Jedna dodávka bot byla natolik nevyhovující, že jsme museli objednat spalovnu a boty nechali raději zlikvidovat.

VIET: To nebylo úplně příjemné, jelikož jsme za tu likvidaci museli ještě zaplatit. V té době jsme si řekli, že buď skončíme úplně, nebo to budeme dělat jinak – s důrazem na vyšší kvalitu a hlavně lokálně.

DAJA: Byla to drahá lekce, ale díky ní jsme si uvědomili, že pokud chceme podnikat v tomto oboru, musíme mít kontrolu. To znamená mít možnost jezdit pravidelně do dílen, ohlídat si kvalitu materiálů, mít možnost pracovat na technologiích, designu a neustále je vylepšovat.

VIET: Ve Vietnamu jsme se nemohli ani do továrny podívat. 

DAJA: Na základě špatné zkušenosti jsme tedy hledali tady v Evropě. V Česku jsme nenašli žádnou dílnu, která by to zvládla. Nakonec nám pomohl jeden tip od známého a hledání jsme úspěšné završili v Polsku. Místní majitelé nám ukázali celou svou dílnu, procesy výroby nebo obrovský sklad kůže, kterou dovážejí především z Itálie. Byl to úplně jiný přístup, který na nás udělal dojem.

Zvyšovací boty Dopham's vypadají navenek jako běžné pánské boty. | Zdroj: Dopham'sZvyšovací boty Dopham's vypadají navenek jako běžné pánské boty. | Zdroj: Dopham's

Vaše know-how jste získali ve Vietnamu a pak jste ho tedy aplikovali na technologie polské firmy?

VIET: Ve Vietnamu vyrábějí tyto boty opravdu pohodlně, to v Evropě ještě úplně není pravidlem. Taky hodně záleželo na materiálech a zda italští dodavatelé budou mít vhodné podešve a klíny. Byl to delší proces, ale líbilo se nám, že byli v Polsku schopni zařídit skoro vše, o co jsme si řekli.  

Slova chvály i posměšky

Jak vaše boty přijali Češi? Zvyšovací boty u nás nemají takovou tradici, setkali jste se například i s nějakými posměšnými reakcemi? 

DAJA: Od našich zákazníků nám přichází velmi nadšené reakce. Často nám píší, že s našimi botami protančili celou noc na plese nebo posílají fotky ze svatby, kde díky tomu, že měl ženich naše zvyšující boty, tak si i nevěsta mohla vzít podpatky. Máme z toho obrovskou radost a posouvá nás to dál. S negativními reakcemi jsme se setkali spíše na Facebooku, kde se reklama zobrazovala i mužům, pro které náš produkt nebyl relevantní. Někteří pak začali označovat své nižší kamarády do komentářů pod reklamou a provokovat je. Typická česká škodolibost (smích). Z počátku jsme z toho nebyli nadšeni, ale pak jsme zjistili, že se náš produkt díky tomu šíří rychleji mezi lidmi a začalo nám chodit i mnohem více objednávek.

VIET: Tím, že je to nový produkt, lidé ho berou trochu kontroverzně. My ho ale spíše vnímáme primárně jako módní doplněk. Neřešíme žádné mindráky, chceme trochu změnit mentalitu lidí. Stejně jako ženy nosí podpatky, protože se v nich cítí lépe, tak stejně můžou nosit zvyšující boty i muži. Koneckonců to byli právě muži, kteří jako první v historii začali nosit podpatky. Tehdy to byla výsada jen pro šlechtice. 

Možná ty negativní reakce přichází právě z určité nevědomosti a tento přístup se bude proměňovat s tím, jak bude váš produkt čím dál tím více rozšířený. 

VIET: Zákazníci, kteří si naše boty kupují, jsou velmi spokojení, a právě pro ně to děláme. 

Tenisky od Dopham's zvýší vaši postavu o 5 centimetrů. | Zdroj: Dopham'sTenisky od Dopham's zvýší vaši postavu o 5 centimetrů. | Zdroj: Dopham's

Ozývají se vám například i ženy? Nosit podpatky je totiž značně nepohodlné, ale i přesto si bez nich některé ženy nedokážou představit den. Pohodlná bota, která zvyšuje, by tento problém mohla vyřešit i pro ně. 

DAJA: Nás by nikdy nenapadlo, že u žen by mohla být taková poptávka, ale opak je pravdou. Hlavně u Vietnamek jsme zaznamenali velkou vlnu zájmu. Jsou menší, a tím, že žijí v Česku, chtějí být vyšší.

VIET: Vietnamky navíc často stojí na podpatcích celý den, přály by si tedy nějakou pohodlnou alternativu. Naše boty jsou pohodlné a stabilní. Už od minulého roku jsme chtěli začít vyrábět i dámskou variantu, bohužel kvůli covidu a současné ekonomické situaci to odkládáme. 

Češi se bojí experimentovat

Nejvíce vašeho sortimentu tvoří formálnější boty, plánujete do budoucna nabízet i více volnočasové obuvi? 

VIET: Začali jsme společenskými botami, jelikož mají největší využití v našem kontextu zvyšujících pánských bot. Postupně naši zákazníci začali poptávat i volnočasovou obuv, kterou jsme začali více a více přidávat do nabídky e-shopu. A když začala pandemie, rušily se všechny společenské akce a lidi pracovali na home officu, věděli jsme, že to bylo správné rozhodnutí. 

Tenisky od Dopham's zvýší vaši postavu o 5 centimetrů. | Zdroj: Dopham'sTenisky od Dopham's zvýší vaši postavu o 5 centimetrů. | Zdroj: Dopham's

Čím je docíleno toho, že jsou vaše boty opravdu pohodlné? 

VIET: Aby byla bota pohodlná, musí se zvýšit zadní dílec, který je o něco vyšší než u klasických bot. Necháváme zvýšit i přední část podrážky. Sklon boty není tedy tak velký. Je tam ale i řada dalších prvků, které naše boty dělají pohodlné. 

Chcete si své know-how například patentovat, nebo byste chtěli, aby se zvyšovací boty co nejvíce rozšířily? 

VIET: Určitě budeme rádi, když se koncept zvyšujících bot co nejvíce rozšíří. Konkurenci se nebráníme. Hlídáme si však určité prvky, abychom to byli my, kdo má nejlepší zvyšující boty (smích). 

Jaký model je neprodávanější?

VIET: Nejprodávanější jsou ty vzhledově nejjednodušší boty bez designových prvků. Bohužel ty z našeho pohledu zajímavější (například spectator shoes) se prodávají málo, ale budeme je stále nabízet a věříme, že to postupně prolomíme. 

DAJA: Čeští muži se trochu bojí experimentovat a zůstávají věrní klasice – černé nebo hnědé barvě. Originálnější kousky se sice prodávají méně, ale objevuje se čím dál tím více mužů, kteří je ocení a jsou rádi, že na českém trhu něco podobného najdou. Věříme, že se postupně bude situace měnit a i čeští muži se osmělí a budou více experimentovat s módou. 

Speciální model Gentleman je inspirován módou britských gentlemanů. | Zdroj: Dopham'sSpeciální model Gentleman je inspirován módou britských gentlemanů. | Zdroj: Dopham's

Dophamsky si můžete objednat online nebo si je přijít vyzkoušet do jejich showroomu, který se nachází v Praze na Karlově náměstí. 

Článek vznikl v rámci placené spolupráce.

Další články