Ztratily se madla, úchytky, knopky

Ostatní Veronika Loušová - 21. 4. 2012

Kuchyňské trendy z Milánského týdne designu.

Scavolini Scavolini

Šuplata a zásuvky, kuchyňské ukládací prostory: nezbytná součást kuchyní, které jsou letos opět prioritou probíhajícího milánského šílení designu.

Výrobci kuchyní vysílají jasnou zprávu: jsou tu zásuvky a pro horní skřínky výklopy! Panty a běžné otvírání je minulost, mluví pro to i řada ryze praktických argumentů; neohýbáte se pro hrnce a nelovíte je v hloubi polic, nebouchnete se o roh dvířek, když uklízíte nádobí.

Nebavme se o kuchyni snů nebo o kuchyni budoucnosti, ale o standardní kuchyni, která jen ještě nedorazila do Čech. Jak tedy vypadá současná kuchyně? Používá v co nejširším rozsahu výsuvy, horní skřínky mají výklopná kování směrem nahoru nebo posuvná čela, principem je, že čelo „netrčí“ při otevření do prostoru. Díky tomu můžeme mít celou kuchyni otevřenou a a vaření jde lehce a čistě od ruky.

Trendy v kuchyni a kuchyňském vybavení poznáte podle úchytek a barevnosti. Bude ve světlém dřevu s jemnou kresbou, doplněna bílou nebo pastelovou barvou. Namísto uzavřených skříněk přicházejí police, které otvírají prostor a dávají kuchyni vzdušnost. Velké skříně jsou po straně, tak trochu bokem kuchyně a kuchyně víc jak kompaktní plocha začíná klást důraz na detail a na dělení na drobná úložná místa.

Spotřebiče jsou stále neviditelnější a plně vestavné, kuchyně budí dojem nábytku do obýváku, nahrává tomu i silný trend ústupu úchytek. Zkosené hrany čel skříněk, nebo bezúchytkový systém Tip-on, kdy se při dotyku dvířka pootevřou. Úchytky jsou v kuchyni dávány také podle toho, jak silný tah k otevření potřebujete a v jaké poloze je ruka, není tedy výjimka kombinace několika typů, například madlo u vestavné lednice, spodní výsuvy jen se zešikmenou hranou čel a horní výsuvy se zadlabanou – zápustnou úchytkou. Úchytky ztratili i dominanci v barvě, snaha o nenápadnost je řešena přestříkáním do barvy dvířek, v hliníku vévodí mat a broušený nerez.

I přes lidskou tvář kuchyní si většina výrobců neodpustila ve svých velkorysých stáncích varné ostrovy, ano toto není překlep, ostrovy a ostrovy, o tak velké pracovní ploše se nám běžným smrtelníkům může jen zdát.

Fotografie (24)

Pro designéry

Soutěžte
Hledáme pro vás zajímavé soutěže nebo je sami organizujeme.

SUBMIT YOUR WORK
Designéři, dejte o sobě vědět, nahrajte svoje projekty.

Management design zakázek
Jak zvládat management zakázek? Připravte se lépe na praxi designéra. Publikace ke stažení.

You do not have a current version of the Flash Player installed. If you do have the current Flash Player, then JavaScript is not enabled in your Web browser. Please enable JavaScript to view this content.

Pro firmy

Hledáte designéra?
Hledáte designéra ke spolupráci? Vybereme, poradíme, připravíme zadání.

Dáme o vás vědět
Potřebujete představit svoji technologii, materiál, soutěž, produkty? Vytvoříme kampaň na míru.

Proč design
Publikace, která vám otevře dveře ke spolupráci s designéry. Ke stažení zdarma.

Co se děje

Zobrazit vše