Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Instalace studentů z Prague College. Foto Lenka Šulcová. Instalace studentů z Prague College. Foto Lenka Šulcová.

Žít jako netopýr nebo umřít stylově. Pražští studenti designu překvapili svými projekty

Prague College je soukromá britská vysoká škola sídlící v Praze, která je charakteristická svým individuálním přístupem ke studentům. Studenti z fakulty Art and Design své práce představili na výstavě v Biskupském dvoře v Petrské čtvrti. Ve srovnání s většími školami jako je například UMPRUM nebo UJEP, je zde závěrečných výstupů o dost méně; pár z nich však i přesto projevuje inovativní myšlení a neotřelé nápady. Co nás na přehlídce každopádně nejvíc překvapilo, byl akcent na nové technologie. Pojďte se podívat s námi.

Die with style

Umři se stylem! Katalog podobný těm, které nabízejí cestovní kanceláře, ovšem s poněkud netradiční nabídkou - zážitkovou smrtí, představila Irina Sidorina. V době, kdy v nemocnicích umírá stále více lidí, Sidorina přichází s nabídkou smrti například ve stylu starých Vikingů nebo Indů. 

Studentka trefně ironizuje fakt, že v dnešní době podléhá stále více věcí komerci. Všechno musí být zážitkové a atraktivní na sociálních sítích. Tak proč ne také smrt?

Instalace Iriny Sidoriny, foto: Lenka ŠulcováInstalace Iriny Sidoriny, foto: Lenka Šulcová

Domácí víno

To, že lze podomácku vyrobit obstojné víno, nebo alespoň víno, které se dá pít, se pokusila dokázat Ivana Špačková. V dřevěné krabici „Must“ je vše potřebné na výrobu vína z hroznů, které si klidně koupíte v supermarketu. Poukazuje na to, že vyrobit víno nemusí být jen záležitostí odborníků, ale s trochou snahy a nadšení to jde i doma. Stačí jen trochu experimentovat.

Krabice „Must“ na výrobu vína od Ivany Špačkové, foto: Lenka ŠulcováKrabice „Must“ na výrobu vína od Ivany Špačkové, foto: Lenka Šulcová

Netopýří život

Jak se cítí netopýři? Tuto otázku si položil Mike Jelinek, autor speciální masky, díky které můžete zkusit vnímat prostor podobně jako netopýři pomocí echolokace.

Echolokace je způsob orientace v prostoru, kdy se vysílaný zvuk odrazí a je zpětně zachycen. A z celkového času, který mezi tím uplyne, se dá určit přibližná podoba místa. Netradiční zkušenost, která stojí za vyzkoušení!

Echolokace Mika Jelinka, foto: Lenka ŠulcováEcholokace Mika Jelinka, foto: Lenka Šulcová

Dům a nové technologie

Daně. Pojištění. Údržba. Úklidové služby. Kolem domu a obecně domácnosti je spousta nepříjemných povinností, na které se musí pořád myslet, i když by je člověk nejraději zapomněl. A to se mu taky stává. S tímto problémem vám pomůže platforma „Majordom“ Karolíny Janečkové, jenž vám bude úkoly připomínat. Aplikace se snaží předpovídat, kde by mohly vzniknout problémy a snaží se jim předejít. I pokud jste například trochu přibrali, aplikace propojená s váhou vás decentně informuje, že byste s tím mohli něco udělat. 

Přestože je tato platforma pouze prototypem, nabízí důležité zamyšlení nad tím, jak moc chceme dovolit novým technologiím ovládat náš život.

Platforma Majordom Karolíny Janečkové, foto: Lenka ŠulcováPlatforma Majordom Karolíny Janečkové, foto: Lenka Šulcová

Odpad nula 

Filtr na čištění vody, který vydrží navěky, vyvinul Michal IllekFiltr je vyrobený z nerezové oceli a obsahuje aktivní uhlí, jehož prospěšné látky mohou být reaktivovány díky slunečnímu záření.

Filtr od Michala Illka, zdroj: Prague CollegeFiltr od Michala Illka, zdroj: Prague College

Montey dětem

A nakonec tu máme Monteyho Laury Kuklové, společníka pro děti využívajícího umělou inteligenci a machine learning. Tento prototyp králičího kamaráda je určený primárně dětem ve věku 13 – 15 let. Kuklová zkoumala, jak děti v této věkové skupině v dnešní době, zejména ve školním životě, přemýšlejí, s čím mají problémy a co potřebují. Montey by tomu všemu měl rozumět a představovat tak chápajícího přítele.

Avšak stejně jako u Majordomu,  se nabízí otázka, zda chceme, aby umělá inteligence skutečně natolik pronikla do našich životů.

Montey Laury Kuklové. Foto: Lenka Šulcová.Montey Laury Kuklové. Foto: Lenka Šulcová.

Výstava studentů z Prague College:

Další články