Vyšel dotisk Kmenů, knihy o městských subkulturách

Knihy Tereza Lapáčková - 28. 3. 2012

Kmeny mi přinesl Ježíšek a stihl to jen tak tak. Kniha se rozprodala téměř ihned poté, co byla vydána. Není divu: je v ní zastoupeno tolik lidí, že pokud si ji každý koupil, na „civilisty“ již mnoho výtisků nezbylo. Naštěstí pro ně však v těchto dnech vyšel dotisk knihy, kterou zakoupíte ve všech dobrých knihkupectvích.

Kniha Kmeny Kniha Kmeny

Kmeny byly vytvořeny s důrazem nejen na obsah, ale také na výtvarnou stránku publikace: syté barvy, voňavý ofsetový papír, barevné záložky... Aby byla každá subkultura důstojně reprezentovaná, doplňuje ji množství fotografií, které ve většině případů ilustrují módní styl zastoupených subkultur (nevýrazní jedinci, byť stoupenci uvedených skupin, zahrnuti nejsou). Každá ze subkultur je uvedena jak historií konkrétního módního/hudebního/životního stylu, tak krátkým rozhovorem s výrazným jedincem, který danou skupinu buď přímo reprezentuje nebo do ní prostě patří.

Proto může být matoucí přečíst ji na jeden zátah: jednotlivé skupiny by se čtenáři pletly. Nutno podotknout, že pouhým prolistováním tohoto „kulturního“ či „antropologického průvodce“ získá čtenář komplexní představu o tom, kolik různých (!) skupin je v městské lokalitě zastoupeno. Inspiraci textem je však lepší vstřebávat postupně – mně to trvalo čtvrt roku.

Jednotlivé subkultury jsou různě významné, případně různě ukotvené v historii či kultuře. Nelze relevantně srovnat zástupce hackerů se sběratelem tenisek nebo příznivce hnutí straight edge s posluchačem hardcoru. Ne všechny skupiny totiž (re)prezentují svůj světonázor – v čemž spočívá i největší slabina knihy. Považovat za subkulturu okrajovou skupinku nadšenců, kteří sbírají značkové tenisky z limitovaných edic nebo artisty oživující nový cirkus, je poněkud odvážné. Na druhou stranu je kniha samotná – včetně provokativní obálky – nastavená do polohy určité bizarnosti zastoupených skupin (subkultury nepodpořené výrazným vizuálním stylem sem prostě nepatří: cinefilové, gambleři apod.).

Přesto je přínosné si knihu prolistovat a pročíst. Jednak proto, že sdružuje mnoho rozdílných životních přístupů, čímž nepřímo podporuje myšlenku diverzity. Za druhé má pak kniha určitou informační hodnotu, pomáhá se zorientovat v množství rozličných životních stylů. A v neposlední řadě pak představuje výrazný, kulturně nabitý výtvarný artefakt. Dárek k narozeninám jako vyšitý.

Pro designéry

Soutěžte
Hledáme pro vás zajímavé soutěže nebo je sami organizujeme.

SUBMIT YOUR WORK
Designéři, dejte o sobě vědět, nahrajte svoje projekty.

Management design zakázek
Jak zvládat management zakázek? Připravte se lépe na praxi designéra. Publikace ke stažení.

You do not have a current version of the Flash Player installed. If you do have the current Flash Player, then JavaScript is not enabled in your Web browser. Please enable JavaScript to view this content.

Pro firmy

Hledáte designéra?
Hledáte designéra ke spolupráci? Vybereme, poradíme, připravíme zadání.

Dáme o vás vědět
Potřebujete představit svoji technologii, materiál, soutěž, produkty? Vytvoříme kampaň na míru.

Proč design
Publikace, která vám otevře dveře ke spolupráci s designéry. Ke stažení zdarma.