Luční ilustrovaná deka od značky Široko, foto: Pavel Hejný Luční ilustrovaná deka od značky Široko, foto: Pavel Hejný

Veronika Bratrychová propojila ve svých kouzelných dekách textil a ilustraci

Značku Široko založila Veronika Bratrychová v rámci své diplomové práce na UMPRUM. Loni na jaře představila první kolekci velkoformátových dek, které fungují jako ilustrace k básním. S tradičním materiálem pracuje stylem „pixel art“ a její originální ilustrované deky teď v zimě zahřejí děti i dospělé.

Jak vlastně vznikla značka Široko?

Ze spojení ilustrace a textilu. Studovala jsem na UMPRUM ilustraci, dostala se i na magisterské studium, ale po půl roce jsem přestoupila na textil. Přesto pro mě byl pořád důležitý určitý literární podtext. Chtěla jsem udělat velký hrací prostor pro děti, do kterého se bude literatura nějakým způsobem promítat. Aby to nebyl pouze textilní objekt. Zvolila jsem velký formát, na kterém se může odehrávat velké množství dějů. 

Vodní ilustrovaná deka od značky Široko, foto: Pavel HejnýVodní ilustrovaná deka od značky Široko, foto: Pavel Hejný

A název Široko?

Jako široko daleko se rozprostírající krajina, česká krajina se svou poetikou. Líbilo se mi, že to zní japonsky, i když si to trošku protiřečí, když se snažím zobrazovat české prostředí. Ale určitý japonský minimalismus a estetika mou prací prostupuje. Zvlášť u bílé deky je japonská krajinná zkratka svým způsobem patrná.  Každopádně to není Široko z Rychlých šípů, jak se mě všichni ptají.

Zimní ilustrovaná deka od značky Široko, foto: Pavel HejnýZimní ilustrovaná deka od značky Široko, foto: Pavel Hejný

Proč jsi vůbec na textil přešla? Ilustrace už tě nebavila?

To ani ne, ale chtěla jsem vytvářet objekty v prostoru. Ještě předtím jsem studovala restaurátorství a k textilu jsem inklinovala už dřív. Vyhovuje mi práce s materiálem. I když s ním teď vlastně vůbec nepracuju „textilně“ prostorově.  Vlastně „jen“ přenáším ilustraci na textil.

V čem je práce s pleteninou specifická?

Baví mě, že má pletenina „očka“. Já si zvolila takovou velikost oka, aby výsledek fungoval v podstatě jako pixel art. Takže pracuji s jednotlivými body. Existuje samozřejmě různé „rozlišení“ pleteniny. Mně vyhovuje moment, kdy jsou body dostatečně veliké, ale přitom jde jejich pomocí motiv ještě srozumitelně zobrazit. Hraju si tedy tím způsobem, že sestavuji motiv z co nejmenšího počtu bodů, ale aby bylo stále rozeznatelné, o co se jedná.

Zimní ilustrovaná deka od značky Široko, foto: Pavel HejnýZimní ilustrovaná deka od značky Široko, foto: Pavel Hejný

Když jsi koncept ilustrovaných dek vymýšlela, tak jsi brala ohled na technologii? Už jsi tušila, co to bude ve výsledku obnášet?

Měla jsem za sebou materiálové zkoušky a věděla jsem jakým způsobem pracovat. Pro každou pleteninu, pro každý materiál je jiná velikost bodu. Není to úplný čtverec, ale obdélník, a ten si člověk musí na začátku nastavit. Stalo se mi, že jsem musela v procesu vyměnit pletaře a najednou všechno vycházelo jinak, musela jsem tedy celou práci „překlikat“. Na začátku je zkrátka nastavení a to se v procesu už nedá měnit. Je daný počet ok na centimetr a hotovo.

Jakou formou tedy převádíš své návrhy do textilních objektů?

Návrhy klikám bod po bodu na počítači, jinak to nejde. Kdybych dělala opakující se rastr, což jsem našla všude možně, tak je to samozřejmě jednodušší. Motivy bych kopírovala a komponovala k sobě. Já ale vytvářím celistvý obraz, a to je náročnější.

Luční ilustrovaná deka od značky Široko, foto: Pavel HejnýLuční ilustrovaná deka od značky Široko, foto: Pavel Hejný

Bylo těžké najít pletaře?

Hledala jsem ho skoro rok. Dnes má už málokdo tak široký stroj. Všichni se zaměřují spíš na sešívanou pleteninu z menších dílů.

Všechny tvé deky mají stejný formát?

Ty, co tvoří ucelenou kolekci k básním Zuzky Špůrové, mají 140 x 200 cm. A pak mám jednu menší, kterou jsem udělala jako první. K ní nemám žádné básničky, je to oboustranná krajina. Uprostřed je jezero, od kterého se na obě strany zrcadlí dvě odlišné krajiny, dva horizonty – večer a den.

Dětská deka Magická krajina, foto: Veronika Bratrychová Dětská deka Magická krajina, foto: Veronika Bratrychová

Jak vznikla spolupráce se Zuzanou Špůrovou, jejíž básně na svých dekách ilustruješ?

Se Zuzkou jsem spolupracovala už na dvou jiných projektech. Píše moc krásnou poezii, která je poetická, není infantilní a je o přírodních cyklech, hříčkách a situacích, které má sama vypozorované. Proto jsem ji oslovila znovu, jestli nemá dětské, prosté básničky, skoro takové české haiku. Říkala jsem jí, že bych ráda vytvořila svět na ploše deky. Svět, ve kterém se bude odehrávat spousta věcí, o kterých by se dalo s dětmi dlouze povídat a případné básně na dekách hledat. Zuzka mi poslala svůj výběr, ze kterého jsem udělala ještě výběr vlastní a na jeho základě začala vytvářet deky.  K dekám jsem poté básně vytiskla spolu s vybranými motivy z dek. Tím vznikl sešitek, který kupující k dece dostane, a může si tak básně číst k prohlížení jednotlivých světů.

Široko: Deka se zimními motivy spolu s básněmi Zuzany Špůrové, foto: Pavel HejnýŠiroko: Deka se zimními motivy spolu s básněmi Zuzany Špůrové, foto: Pavel Hejný

Kolik máš teď vzorů dek?

Z kolekce k básničkám Zuzany Špůrové to jsou tři deky: zimní (bílá), luční – jaro, podzim (zelená) a vodní – léto (modrá). Dělám je ve dvou kvalitách: v akrylu pro hraní na podlaze a v kombinaci merino-akryl, což je víc „ňuchňací“ deka. Jinak teď dělám menší dečku pro miminka do kočárku a začala jsem klikat i jednu dospěláckou. Ta vzniká na základě krajiny v Kanadě, kde jsem byla v létě.

Kde můžeme tvé deky koupit, kolik máš kusů?

Každou deku dělám zatím po menších várkách. Když se prodají, tak vyrobím další. Všechny mám v akrylovém provedení v Cihelně u Karlova mostu a jinak mi může kdokoliv napsat na můj email nebo facebook a domluvíme se. Vznikají také stránky široko-daleko, kde bude časem e-shop. V tuto chvíli je možné se přes ně podívat na mé portfolio.

Vodní ilustrovaná deka od značky Široko, foto: Pavel HejnýVodní ilustrovaná deka od značky Široko, foto: Pavel Hejný

Díky za rozhovor a ať tvé deky vnesou teplo i poezii do spousty domácností!

Galerie

Další články