Velká porce elánu

Ostatní Jana Mattasová - 8. 5. 2012

Nadšení pro věc a činorodost je většinou vlastní všem mladým, a to bez rozdílu. Ale studenti ateliéru Keramický design z Ústavu umění a designu ze ZČU v Plzni mají elánu mnohem více, než je obvyklé. Díky velké chuti pustit se do nových výzev, přijali i pozvání prezentovat výsledky své práce v Galerii/CZD. Vznikla tak výstava, s příznačným názvem Velká porce elánu, která bude k vidění v Galerii/CZD od 10. do 31. 5. 2012.

Helena Klicperová Helena Klicperová

Můžete se těšit na studentskou expozici prací zaměřených na ukázky užité a sanitární keramiky, které vznikly na ateliéru pod vedením ak.soch. Petry Šťastné a MgA. Viktora Chalepy a MgA.Luďka Míška. Jednotlivé produkty byly realizovány v úzké spolupráci s českými výrobci užité keramiky a koupelnového vybavení, jakým je např. Jika, nebo porcelánka Thun 1794 a.s. Celý ateliér Keramického designu také spolupracuje se Střední průmyslovou školou keramickou a sklářskou v Karlových Varech.

Keramika a porcelán patří mezi nejstarší známé materiály. Jsou tvárné, zároveň tvrdé a silné, ale mohou být i velmi křehké. Možná i proto si po staletí udržely svoji tvář a jsou aktuální a moderní i v současné době, na což reaguje koncepce výuky ateliéru Keramický design.

Ateliér Keramický design

Ateliér keramický design, který je na Ústavu umění a designu ze ZČU v Plzni činný již od roku 2004, staví na staleté tradici dvou velmi zásadních oborů. Prvním je zpracování materiálu keramiky, jedno z nejstarších řemesel vůbec. Druhým pak výtvarná stránka předmětů, kdy se jejich tvorba prolíná s designem. Studenti tedy pracují s velmi výraznými obory, do nichž kromě tradiční rukodělné výroby začleňují i moderní technologie a aktuální trendy. Studium na tomto ateliéru neznamená jen tvarování, modelování nebo zdobení produktů z keramické hlíny, ale díky různorodým projektům může jejich práce přesahovat i do dalších oborů, např. sochařství, architektury nebo čistě volné umělecké tvorby. V současnosti se jejich práce posunuje čím dál více i k tvorbě porcelánu a proto v Galerii/CZD uvidíte prezentaci těchto výrobků.

Porcelán a Keramický design?

Posun k tvorbě porcelánu je přirozenou reakcí na dění v této oblasti. Na českém trhu je na tomto poli nedostatek kvalitních designérů a právě ateliér Keramický design si vytyčil za cíl vychovat kvalitní designéry, kteří by se dokázali orientovat v této oblasti a odpovídali profesním požadavkům této specializace. V poslední době zájem o obor stoupá, proto designéři zaměření na porcelán a především sanitární keramiku, jistě budou moct své znalosti a schopnosti brzo dobře zúročit.

Výstava v Galerii/CZD

Výstava v Galerii/CZD, jak již bylo řečeno, je zaměřena na užité předměty a sanitární keramiku. V této oblasti studenti prokazují schopnost vyrovnat se s vysokými nároky na kvalitu a nemalými překážkami výrobní technologie. Svoji fantazii tím však nenechali omezovat a využili dané podmínky ve svůj prospěch - přirozeně propojili praktičnost s estetickým tvarem. Mohou nám proto představit různé druhy a typy ladných tvarů váz, šálků, jídelních setů a produktů koupelnového vybavení, především umyvadel. Své práce na výstavě „Velká porce elánu“ představí mimo jiné studenti Markéta Kalivodová, Helena Klicperová, Kristýna Plesková, Tereza Pavúčková, Lenka Širůčková, Michael Franče, Zuzana Stiefová, Daniel Pavlík, Lenka Segiňová, Jan Kopřiva, Štěpán Jirka, Michaela Mertlová, Kateřina Vaňková, Eva Králová a Daniel Vrba. Přijďte se seznámit s elánem prodchnutým jejich díly od 10. do 31. 5., do Galerie/CZD, ve Vojtěšské ulici na Praze 1, od úterý do pátku mezi 11-18h.

Vernisáž výstavy je 10. 5. od 18h. Těšíme se na Vás!

Výstava je součástí cyklu „My v Praze“, jehož cílem je konfrontovat pražskou scénu s designérskou tvorbou, vznikající na mimopražských výtvarně zaměřených vysokých školách. K této výstavě také připravujeme doprovodný program, jak jinak, plný mladistvého elánu, během něhož se představí samotní studenti ateliéru Keramický design.

Sledujte naše stránky:
www.facebook.com/GALERIECZD
www.facebook.com/CZECHDESIGN.CZ
www.czechdesign.cz
www.uud.zcu.cz/ker_design.php

Z podporu této výstavy děkujeme Ministerstvu kultury ČR, Městské části Praha 1, Západočeské univerzitě v Plzni a Jika.

Galerie/CZD
Vojtěšská 3
110 00, Praha 1

Kontakt:
Tel:777611426
galerieCZD@czechdesign.cz

Otevírací doba: út-pá: 11-18h
Vstup volný.

Fotografie (9)

Pro designéry

Soutěžte
Hledáme pro vás zajímavé soutěže nebo je sami organizujeme.

SUBMIT YOUR WORK
Designéři, dejte o sobě vědět, nahrajte svoje projekty.

Management design zakázek
Jak zvládat management zakázek? Připravte se lépe na praxi designéra. Publikace ke stažení.

You do not have a current version of the Flash Player installed. If you do have the current Flash Player, then JavaScript is not enabled in your Web browser. Please enable JavaScript to view this content.

Pro firmy

Hledáte designéra?
Hledáte designéra ke spolupráci? Vybereme, poradíme, připravíme zadání.

Dáme o vás vědět
Potřebujete představit svoji technologii, materiál, soutěž, produkty? Vytvoříme kampaň na míru.

Proč design
Publikace, která vám otevře dveře ke spolupráci s designéry. Ke stažení zdarma.