Svítidlo DRAMI, Lukáš Řípa, Zdroj: HALLA Svítidlo DRAMI, Lukáš Řípa, Zdroj: HALLA

Studenti z UMPRUM navrhli svítidla pro HALLA

Český výrobce interiérových světel, společnost HALLA, se spojil s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze, aby tak dal studentům designu šanci podílet se na tvorbě nové kolekce svítidel. Minimalistická světla, na kterých pracovali i studenti z Ateliéru průmyslového designu, se nyní prodávají v rámci nejnovější kolekce.

Společnost HALLA uspořádala pro studenty pražské UMPRUM soutěž o nejlepší návrh na svítidla. Nejpovedenější práce byly v březnu vystaveny na mezinárodním veletrhu LIGHT+BUILDING ve Frankfurtu, kterého se zúčastnilo přes 50 zemí světa. Při navrhování pracovali studenti v týmech společně s designéry z HALLA pod dohledem svého pedagoga. 

Vycházeli jsme z jednoduché myšlenky - víc hlav víc ví. Rozhodli jsme se proto spojit vývojové oddělení s rozdílně zkušenými designéry a mladými studenty, kteří s sebou do týmu přinesli svěží vánek. Rozdílnost názorů je v tomto ohledu vítána a příznivě se promítá do výsledného návrhu, dodává Daniel Černý, předseda představenstva společnosti HALLA.

Svítidlo STEP, Andrea Löfflerová, Zdroj: HALLASvítidlo STEP, Andrea Löfflerová, Zdroj: HALLA

Jednoduchému osvětlení nechybí dynamika, která je tvořena několika drobnými detaily. Společným rysem kolekce jsou hliníkové profily a zdroje LED. Při zadávání i navrhování kladli studenti a designéři důraz na funkčnost, přesto si svítidla udržela hravý ráz.

Jedním z nejvýraznějších návrhů je svítidlo od čerstvé absolventky Simony Hruškové, která vytvořila světlo OVILINechtěla jsem se pouštět do komplikovaných tvarů, a tak jsem využila jednoduchého kruhového svítidla. Myslím si, že právě toto řešení spolu s možností nepřímého osvětlení firmu HALLA oslovilo, tvrdí autorka návrhu. 

Svítidlo OVILI, Simona Hrušková, Zdroj: HALLASvítidlo OVILI, Simona Hrušková, Zdroj: HALLA

Dalším svítidlem, které vychází z jednoduchých úprav tradičních tvarů, je STEP od Andrey Löfflerové. Ta využila princip zúžení podlouhlého oválu v jeho polovině. DRAMI dle návrhu Lukáše Řípy potom pracuje s vsazením asymetricky umístěného kulatého průzoru do kruhového svítidla.

Důležitou osobností, která stojí za tímto projektem, je Ivan Dlabač, který na pražské UMPRUM vede Ateliér průmyslového designu. Zároveň působí jako senior design konzultant ve společnosti HALLA. 

Galerie

Další články