Šperkařka roku Markéta Kratochvílová: Český trh si zaslouží odvážnější šperky

Markéta Kratochvílová je nadějná česká šperkařka, absolventka UMPRUM v ateliéru K.O.V. šperkařky Evy Eisler a vítězka v kategorii šperk ceny Czech Grand Design z roku 2016. V inspirativním rozhovoru nám nastiňuje další směřování svojí inovativní tvorby i mezníky tvorby minulé. Mimo jiné nám Markéta také přiblížila svoji spolupráci s organizací Loono a prozradila svoje plány na vlastní studio a showroom.

Vaše výtvory jsou velice charakteristické, balancují na pomezí šperku a výtvarného díla, je pro vás bourání hranic mezi designovými nebo uměleckými formami výzvou?

Koncept mojí práce vždy obsahuje něco jako nabourání určitých hranic nebo inovaci, například diplomovou prací jsem chtěla potlačit odstup mezi uměleckým šperkem a módou, v nejnovějších projektech hledám neočekávané kombinace materiálů. To, jestli ale opravdu narušíte hranice nebo zbouráte stereotyp, o tom nerozhodujete jen vy. Soustředím se hlavně na to, co cítím, že je potřeba sdělit tématem kolekce, velkou výzvou je také ovládnutí technik, které používám a jejich posunutí k originálnímu výsledku. Šperk vnímaný jako forma umění pro mě představuje ideální formu vyjádření, zároveň ale velmi oceňuji i jeho spektrum využití od unikátního uměleckého díla po komerční bižuterii, je to obor, ve kterém se lze stále učit něčemu novému. 

Markéta Kratochvílová, kolekce Dragon Spirit, foto: Karin ZadrickMarkéta Kratochvílová, kolekce Dragon Spirit, foto: Karin Zadrick

V roce 2014 jste byla vyhlášena Objevem roku v rámci Czech Grand Design, v březnu roku 2016 jste pak získala cenu v kategorii šperku. Označila byste tato ocenění za pomyslný vrchol vaší šperkařské kariéry nebo máte ještě nějaké další vysněné mety, na které byste chtěla dosáhnout?

Cen Czech Grand Design si vážím, je to příjemné být oceněn, a pro designéra také prakticky potřebné. Nicméně vrchol kariéry je pro mě tam, kde si ho sama vytyčím z hlediska práce, kterou jsem se rozhodla vykonat – u projektů, které realizuji, si stanovuji, kam je chci dostat a v jaké kvalitě. Dávám si vysoké cíle, pomáhá mi to pracovat velkoryse a s nadhledem, udržuje to motivaci. Být motivován, inspirován, je, přiznávám, zdrojem návykového adrenalinu, nepřichází ale ani tak v momentě ocenění, jako ve chvíli, kdy se zjeví nápad, který vás naplní. 

Markéta Kratochvílová, kolekce Enfant Terrible, zdroj: marketakratochvilova.netMarkéta Kratochvílová, kolekce Enfant Terrible, zdroj: marketakratochvilova.net

Jak vnímáte pozici designu šperku na českém trhu (například ve srovnání se zahraniční scénou)?

Většinou máme tendenci vnímat Českou republiku a pak zahraničí jako něco odlišného a fixovat se na rozdíly, ale to není dobře. Svět designu je globalizovaný, známe se mezi designéry z celého světa a když se chceme srovnávat měli bychom si udržet krok a svoje produkty nelimitovat kvůli stereotypní představě o tom, kdo je český zákazník. Věřím, že si český trh zaslouží odvážnější a zajímavější produkci a autory, kteří budou zákazníky inspirovat ke koupi. 

Markéta Kratochvílová, kolekce Muse, foto: Karin ZadrickMarkéta Kratochvílová, kolekce Muse, foto: Karin Zadrick

Máte nějaký šperkařský vzor, ke kterému vzhlížíte?

Když jsem se seznamovala s prostředím šperku na škole, všechno bylo nové a inspirativní, vzhlížela jsem i k více autorům, hlavně k těm ikonickým, sledovala jsem produkty a díla. Po nějaké době se pro mě ale začaly věci opakovat a ztrácet původní náboj, pochopila jsem, že musím jít hlouběji, že potřebuji poznat osobně lidi, kteří formují tento obor, že podstata netkví pouze v práci, ale v osobnostech. New York byl dosud moje největší škola života, funguje jako zrcadlo, ve kterém spatříte, kdo doopravdy jste. Poznala jsem lidi, pochopila jsem, jaký životní styl chci a jaký nechci vést. Překvapivě největší inspiraci jsem našla u lidí, kteří jsou úplně jiní než já.

Markéta Kratochvílová, kolekce Muse, foto: Karin ZadrickMarkéta Kratochvílová, kolekce Muse, foto: Karin Zadrick

Ve vašich špercích je patrná výrazná inspirace asijskými motivy, můžeme podobné směřování očekávat i v následujících kolekcích nebo nás naopak překvapíte novým tématem?

Motivy, témata a inspirace jsou mými prožitky, které se vepisují do mé produkce. Inspiraci vždy přepracovávám na dřeň, zajímá mě esence, neberu existující prvky bez vlastního posunutí, je to důležité pro zachování integrity a respektu k cizímu kulturnímu dědictví. V každé kolekci vnímám nositele, kterému chci předat určitou sílu. Posilování nositele je fenomén, kterému se ustavičně věnuji a budu věnovat i v dalších kolekcích

 

Markéta Kratochvílová, kolekce Dragon Spirit, foto: Karin ZadrickMarkéta Kratochvílová, kolekce Dragon Spirit, foto: Karin Zadrick

Myslíte, že by se dala vaše tvorba rozdělit na nějaké fáze, přes které jste se dostala do současné polohy?

Myslím, že všechny moje fáze jsou časově relativní. Nejzásadněji ale vnímám přechod od nezávazného zkoušení k přijmutí životní mise a zodpovědnosti za to, jaký autor budu. Stalo se tak, když jsem dokončila UMPRUM. Moment, kdy jsem pomalu opustila zavedená pravidla a došla k vytváření těch vlastních, vnímám jako moment tvůrčí dospělosti. Zároveň jsem se musela naučit orientovat v nejrůznějších nových aspektech mé práce, abych se mohla stát odborníkem. 

Markéta Kratochvílová, kolekce Dragon Spirit, foto: Karin ZadrickMarkéta Kratochvílová, kolekce Dragon Spirit, foto: Karin Zadrick

Letos se budete účastnit i charitativní výstavy ve spolupráci s Loono a kampaní Žiješ srcem, která bude uspořádána v rámci Designbloku 2017. Můžete nám tento projekt přiblížit? Jak konkrétně se do něj zapojíte?

Loono je organizace mladých lékařů, kteří se věnují osvětě o prevenci v oblasti onemocnění, se kterými často lidé přicházejí, když už je pozdě, podílejí se tak nepřímo na záchraně lidských životů. Organizace mě oslovila jako jednoho z autorů, kteří vytvoří objekt do charitativní dražby, výdělek bude potom použit na provoz osvětových přednášek a pomůcek pro rok 2018. Můj příspěvek bude kabelka ve tvaru srdce vyrobená pro mě charakteristickým způsobem. Zatím bych asi neměla vyzradit víc.

Markéta Kratochvílová, kolekce Muse, zdroj: marketakratochvilova.netMarkéta Kratochvílová, kolekce Muse, zdroj: marketakratochvilova.net

Chystáte i otevření vlastního pražského studia, můžete prozradit, kde by mělo sídlit, co v něm všechno najdeme a kdy se můžeme těšit na jeho otevření?

Moje studio a showroom se pomalu dokončuje na adrese Letohradská 9 na Letné. Bývalou trafiku s vestavěným patrem jsem se rozhodla předělat na místo, kde budu zároveň vytvářet i prodávat svoje kolekce. Inspirovala jsem se studii umělců na Bowery street v NY, které skvěle kombinují kreativní laboratoř s meeting pointem s klienty a přáteli. Speciálně pro tento prostor vytvářím novou značku šperků, která by měla oslovit svým stylem a precizností. Vítán bude nejen každý, kdo bude chtít nakoupit, ale i spolupracovat, konzultovat nebo vest odbornou diskuzi. Interiér vytváříme ve spolupráci s Tadeášem Podrackým a oficiální otevření proběhne na podzim tohoto roku.

Markéta Kratochvílová, kolekce Dragon Spirit, foto: Karin ZadrickMarkéta Kratochvílová, kolekce Dragon Spirit, foto: Karin Zadrick

marketakratochvilova.net

Galerie

Další články