Povlečení s pásovci, zdroj: annanemone Povlečení s pásovci, zdroj: annanemone

Šaty se slimáky? Proč ne!

Slimáci - pro zahrádkáře noční můra, pro autorku originálních potisků látek Annu Šebestovou zdroj inspirace. A nejen oni, ale i švábi, pásovci, lenochodi a další tvorové, jejichž jména možná ani neznáte. Nejrůznější havěť i opomíjení zástupci rostlinné říše se teď dostávají díky Annině značce annanemone na oblečení i bytový textil.

Značka annanemone vznikla před pár lety v době, kdy Anna studovala v Anglii.

„Název je taková slovní hříčka s mým jménem a slovem ´anemone´, což je v angličtině sasanka hajní i mořská. K sasance žádný výjimečný vztah nemám, ale už od začátku jsem věděla, že se budu zaměřovat na různé zajímavé živočichy a rostliny,“ popisuje Anna.

Látky ze sortimentu annanemone, zdroj: annanemoneLátky ze sortimentu annanemone, zdroj: annanemone

V Anglii vystudovala „fine arts“ na univerzitě v Londýně a poté textilní design v Birminghamu.

„Na anglickém systému se mi líbilo, že si člověk mohl zkusit cokoliv - kreslení, fotku, sochu  - a postupně přijít na to, co chce dělat. Původně jsem si myslela, že budu malovat, ale v posledním ročníku mi došlo, že mě baví takové ty tiskařské věci, sítotisky, linoryty a tak.“

Taštička se stonožkami, zdroj: annanemoneTaštička se stonožkami, zdroj: annanemone

Bakalářský stupeň absolvovala Anna s instalací 50 keramických slimáků, kteří lezli po zemi i po zdech. Inspirací jí byly zřejmě i osobní zkušenosti.

„V Anglii mají slimáků hrozně moc, já bydlela v přízemí a vždycky se mi dostali až dovnitř na koberec, bylo to nechutný,“ popisuje se smíchem.

Vzor se slimáky, zdroj: annanemoneVzor se slimáky, zdroj: annanemone

Přesto stáli tito nepříliš oblíbení živočichové u zrodu značky annanemone. Tehdy se Anna rozhodla, že se zaměří na zdánlivě nelíbivé věci. V magisterském studiu v Birmighamu se už specializovala přímo na textilní design a díky tamnímu přístupu orientovanému také na business stránku věci začala o své značce přemýšlet víc komplexně. V té době taky vytvořila několik originálních tapet.

Pánské košile, zdroj: annanemonePánské košile, zdroj: annanemone

„To mě hodně bavilo. Ve škole jsme měli dobrou tiskárnu a nebylo to tak drahé. V Birminghamu jsem oslovila jednu vegetariánskou restauraci a nakonec jim otapetovala jednu zeď chřestem. Pořád to tam je. Ale teď mám bohužel problém najít tiskárnu, kde by nechtěli natisknout kilometry tapet. Jinak bych do toho šla určitě ráda znova,“ dodává Anna.

 Pod značkou annanemone tedy v tuto chvíli tvoří oblečení a doplňky z látek s vlastními vzory.

Kravata s houbami, zdroj: annanemoneKravata s houbami, zdroj: annanemone

Většinou všechno kreslím ručně, pastelkama nebo vodovkama a mám i pár vzorů z linorytů. Hotový obrázek naskenuju a pak to poskládám, aby to navazovalo a tvořilo vzor. Potom pošlu data do jedné tiskárny v Podkrkonoší a je to. Vyberu látky podle vzorníku a oni mi to pošlou hotové za 3 týdny.“

Anna Šebestová, foto archiv AŠAnna Šebestová, foto archiv AŠ

Ze Dvora Králové bere Anna bavlněný satén na košile a povlečení a také pevnější bavlněnou látku na tašky a zástěry. Z Liberce má zase plavkovinu, která se hodí jak na plavky, tak třeba na šaty a topy.  V tuto chvíli pak testuje i biobavlněný úplet z Ameriky na dětské dupačky nebo třeba trička.

Trička s pásovci, zdroj: annanemoneTrička s pásovci, zdroj: annanemone

Většina zboží, které pod značkou annanemone prodá, putuje za oceán.

„Je to trochu stres, když si objedná košili třeba člověk z Kanady. Napíšu mu, co všechno má změřit, a pak když se ozve, že to sedí, tak je to velká úleva,“ popisuje.

Pro zákazníky z Čech ale není problém ušít nebo upravit oblečení na míru. Stačí přijít do dílny ve vršovické Sokolovně, kde ve spolupráci s krejčovou a švadlenou všechno vzniká. Tady jsou také k vidění skoro všechny Anniny látky. A pokud si nevyberete, může vám Anička vyrobit vzor na zakázku.

Výroba vzoru s lilky, zdroj: annanemoneVýroba vzoru s lilky, zdroj: annanemone

„Teď bych se chtěla víc zaměřit na pánské oblečení, protože mi muži často říkají, že nemohou sehnat nic vzorovaného. Kromě kostkovaných košil. Tady si můžou vybrat třeba košili s drůbeží, chameleony nebo se zmiňovanými slimáky – jako můj 93letý děda. Šijeme tu taky kalhoty nebo pyžama a skoro cokoliv, co zákazníka napadne.“

Annin děda Vladimír v košili se slimáky, zdroj: annanemoneAnnin děda Vladimír v košili se slimáky, zdroj: annanemone

Tvarované polštáře s domácími mazlíčky i méně obvyklými motivy pak mohou být před Vánoci tip na originální dárek.

Babička a její drůbeží polštáře, zdroj: annanemoneBabička a její drůbeží polštáře, zdroj: annanemone

Kromě potisků látek se Anna začala nedávno věnovat také čalounění.

„Bratr studoval historii, ale pak se dal na tesaře, takže třeba v budoucnu uděláme nějakou rodinnou firmu. On by vyráběl nábytek a já na něj dávala své látky,“ dodává Anna.

Křeslo s růžičkovou kapustou? Proč ne!

INFO:

http://www.annanemone.com/

https://www.facebook.com/annanemone/

www.annanemone.etsy.com

https://www.instagram.com/annanemone___/

Galerie

Další články