Po Velikonocích přijdou svátky designu

Ostatní Barbora Ševčíková - 4. 4. 2012

Za necelý měsíc se Miláno zaplní designem. Město se přeplní, nebude úniku a bude k prasknutí. Židle, stoly, světla, pohovky, interiérové vychytávky... opodál: židle, stoly, světla, pohovky, interiérové vychytávky a hned vedle: židle, stoly, světla, pohovky, interiérové vychytávky. A nebo ne? Snad to nebude tak jednotvárné a jednoduché.

Luminosity, Tom-Dixon at MOST 9 Luminosity, Tom-Dixon at MOST 9

Firmy každoročně zuby nehty až do dne otevření tají své novinky. Ale přesto se nám povedlo vypátrat malý zlomek toho, co by mohlo být za měsíc během svátků designu k vidění a i tato skromná ukázka láká k povelikonočnímu výletu do Milána, které se letos opět stane velkoměstem designu. Vzniknout tady design čtvrtě a mini městečka žijící svým vlastním, v tomto případě jakjinak, než design životem. Hlavní centrum veletrhu I Saloni bude na výstavišti RHO Fiera (které v roce 2005 dokončili Massimiliano a Doriana Fuksa).

Během veletrhu se nejvíc pozornosti upře na interiéry zaměřený Salone Internazionale del Mobile, Salone del Complemento d’Arredo (doplňkový nábytek) a na kuchyně specializovaná část EuroCucina. V design městě ale nechybí ani na koupelny zaměřený Salone Internazionale del Bagno nebo SaloneSatellite určený mladým designerům. Veletrhy, jejichž v některých případech i dvoupatrové pavilony připomínají opravdu samostatná města, se otevírají ve středu a trvají do následujícího pondělí.

Také studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze tu budou už po třetí vystavovat své práce. Tento rok jejich prezentace COLLABORATORY 2012 představí výsledky spolupráce jednotlivých ateliérů s českým průmyslem. Jak praví jejich tisková zpráva: „Těsnější vazby s českými firmami a v ideálním případě konkrétní produkty, které jdou do výroby, jsou zásadní součástí koncepce výuky na VŠUP. Propojení tvůrčího akademického prostředí s reálným světem profesionální komunikace, výrobního provozu a trhu je nezbytnou realitou formující studenty pro následný profesní život. Osvícené firmy, které se nebojí riskovat a přizvou ke spolupráci mladé studenty designu, profitují z množství kreativních a výjimečných nápadů nezatížených stereotypem praxe.

A protože my v redakci jsme velice zvídaví, vypravujeme do Milána početnou delegaci, která má za úkol zjišťovat, co že se to za humny, v městě dýchajícím designem děje. A určitě také neopomeneme navštívit i dočasnou milánskou adresu VŠUP v oblasti Ventura Lambrate.

Fotografie (15)

Pro designéry

Soutěžte
Hledáme pro vás zajímavé soutěže nebo je sami organizujeme.

SUBMIT YOUR WORK
Designéři, dejte o sobě vědět, nahrajte svoje projekty.

Management design zakázek
Jak zvládat management zakázek? Připravte se lépe na praxi designéra. Publikace ke stažení.

You do not have a current version of the Flash Player installed. If you do have the current Flash Player, then JavaScript is not enabled in your Web browser. Please enable JavaScript to view this content.

Pro firmy

Hledáte designéra?
Hledáte designéra ke spolupráci? Vybereme, poradíme, připravíme zadání.

Dáme o vás vědět
Potřebujete představit svoji technologii, materiál, soutěž, produkty? Vytvoříme kampaň na míru.

Proč design
Publikace, která vám otevře dveře ke spolupráci s designéry. Ke stažení zdarma.