Karim Rashid a kolekce Ottawa pro BoConcept

Ostatní Jana Mattasová - 10. 4. 2012

Tento čtvrtek proběhne v pražském showroomu BoConcept KARIM RASHID DESIGN PARTY.

Karim Rashid Karim Rashid

I want to change the word, říká svým designem Karim Rashid - i ve svojí nové kolekci „Ottawa“.

Světově proslulý designér Karim Rashid obohatil svojí pověstnou extravagantnost o umírněnější přístup k designu, vzdávající hold tradici designu severských zemí. Jeho zbrusu novou kolekci Ottawa právě v těchto dnech uvádí v ČR na trh BoConcept.

Karim Rashid je jeden z nejproduktivnějších a nejuznávanějších designérů své generace a v současnosti je tak doslova žijící legendou designu. Jeho typický rukopis, kdy se drží hlavně výrazných fosforových barev s duhovými efekty a jednoduchými grafickými symboly, pronikl i do způsobu oblékání (hlavně růžová doplněná bílou), jeho tetování i celkového stylu sebeprezentace. Tyto charakteristické rysy z něj udělaly světoznámého designéra na absolutní špičce, kterého znají snad všichni milovníci designu na světě.

Portfolio proslulého designéra obsahuje dnes více než 3000 návrhů, za které obdržel přes 300 ocenění, včetně Red dot design award. Toto prestižní ocenění, které uděluje od roku 1955 Design Zentrum Nordrhein Westfalen v Essenu v Německu, obdržel již několikrát.

Současný svět designu obohatil výrazný americký návrhář o kolekci, která vzdává pomyslný hold městu, kde začínal svá studia designu a odstartoval tam tak svoji kariéru. Růžovou a bílou barvu v nové sérii rozhodně nevynechal, ale překvapil celkově umírněnější koncepcí, reagující na tradice skandinávského designu. Karim Rashid se nikdy nebál nějakých omezení, nebo narušování konvencí. Je pověstný svým futurologickým přístupem, zálibou ve sci-fi, biomorfních tvarech, obdivem k digitálním technologiím mísených s retrem od pop artu až k 80. letům. Sám svůj styl nazývá „smyslový senzualismus“ a drží se především hesla estetického designu, který je funkční, odpovídá potřebám člověka a je dokonale adaptován lidskému tělu. Jeho vlastní koncepce je tedy tradicím designu severských zemí poměrně blízká. Sám k tomu říká: „Design není jen důsledné řešení problémů, ale i zkrášlování námi vybudovaného prostředí. Design je o zlepšení situace našeho života poeticky, esteticky, zkušenostně, smyslově a citově.

Kolekce Ottawa

Tyto ingredience smísil i ve zbrusu nové kolekci Ottawa, která je ale díky tomu plná paradoxů. Karim Rashid doposud odmítal ohlížení se do minulosti. Naopak byl poháněn silnou vizí lepší budoucnosti, téměř v duchu italských futuristů. Limitovaná edice Ottawa ale nese odkaz na jeho studia - v kanadském městě studoval do roku 1982 a pokračoval v italské Neapoli. Možná zde má kořeny jeho vizionářský přístup. Další nepřijatelnou záležitostí pro něj byla přímá inspirace přírodou, prostudujeme-li ale tvary i materiály použité v nové kolekci pro známou dánskou firmu, vidíme tvary listů, větve stromů i přímé aplikace dubu nebo dýhy. Také se nikdy, jako hostující návrhář nějaké firmy, nezaměřil na návrh celé kolekce. V jídelním setu pro BoConcept tedy udělal několik čestných a v jeho tvorbě možná i převratných výjimek.

Umírněná excentričnost, smyslnost a minimalismus tak daly vzniknout sérii produktů jídelního setu se stolem, příborníkem, skříní a stylovými a variabilními doplňky. Nebyl by to ale Karim Rashid, aby nezanechal v limitované edici svůj typický otisk charakteristického rukopisu. Tentokrát však doslovně – na dekoru koberce je jeho skutečný otisk prstu. Na šálcích pak vychází ze svých abstraktních kreseb nebo skic New Yorku a dalších svých prací, včetně patetické aplikace typických jednoduchých grafických symbolů, které jsou téměř jeho osobním jazykem, či značkou a které má dokonce vytetované na svém těle. Rafinované detaily si neodpustil ani na úchytkách úložných skříněk nebo v podobě zářivých barev váz nepravidelných tvarů, jež lze složit jako puzzle nebo použít každou z nich zvlášť. Hraje si i s tvary, zaoblené rohy přispívají k přiblížení se jeho klasické estetice a zároveň jsou stále v duchu severské tradice.

Svěží nadčasový skandinávský styl dodržuje ve flexibilních, pohodlných a příjemných objektech, které podle Rashidových pravidel mají vyvolávat emoce, být příjemné tvarově, na pohled i na omak. Jsou tedy přesně v duchu jeho „smyslného senzualismu“.

KARIM RASHID DESIGN PARTY

Celou kolekci nábytku a doplňků můžete vidět i získat v showroomech BoConcept a Decoland v Praze, Brně a Ostravě. Právě při této příležitosti showroom BoConcept v Praze ve Vodičkově ulici pořádá 12. 4. 2012 KARIM RASHID DESIGN PARTY, kde bude představena celá kolekce Ottawa.

Oficiální zahájení večera proběhne v 18hod, poté bude následovat prezentace o Karimu Rashidovi by CZECHDESIGN a bude promítnut krátký film o vzniku kolekce Ottawa. Všichni milovníci designu jsou srdečně zváni a je pro ně během akce připravena i jedinečná možnost vyhrát doplňky z limitované kolekce Ottawa!!!

Fotografie (17)

Pro designéry

Soutěžte
Hledáme pro vás zajímavé soutěže nebo je sami organizujeme.

SUBMIT YOUR WORK
Designéři, dejte o sobě vědět, nahrajte svoje projekty.

Management design zakázek
Jak zvládat management zakázek? Připravte se lépe na praxi designéra. Publikace ke stažení.

You do not have a current version of the Flash Player installed. If you do have the current Flash Player, then JavaScript is not enabled in your Web browser. Please enable JavaScript to view this content.

Pro firmy

Hledáte designéra?
Hledáte designéra ke spolupráci? Vybereme, poradíme, připravíme zadání.

Dáme o vás vědět
Potřebujete představit svoji technologii, materiál, soutěž, produkty? Vytvoříme kampaň na míru.

Proč design
Publikace, která vám otevře dveře ke spolupráci s designéry. Ke stažení zdarma.