Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Hevre, Zdroj: www.inyourpocket.com Hevre, Zdroj: www.inyourpocket.com

Kam v Krakově za designem? Průvodce po městě, které se pyšní úctyhodnou historií

Polsko nemá u nás zrovna pověst turistické destinace, kam by směřovaly davy Čechů. Snad stále čeká na objevení, země je to ohromná a narazíte tu na zajímavá místa od česko-slovenské hranice až k Baltu. My jsme se podívali na design scénu v Krakově, jednom z nejoblíbenějších polských měst s ohromným geniem loci.

Krakov je historické sídlo země a druhé největší město. K jeho osobité atmosféře přispívá i pohnutá historie minulého století a odkaz židovské kultury. Za poslední roky se tu ale objevilo i několik míst pro milovníky designu, takže o další důvod více, proč si návštěvu metropole bývalé Galicie nenechat ujít.

MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Muzeum současného umění je přesně takové, jaké ho chceme. Sídlí v moderní budově, která je vestavěna do bývalé Schindlerovy továrny, a nebojí se provokovat. Dokazují to i dočasné výstavy jako třeba ta aktuální s názvem Pop-Art After the Holocaust. Najdete tu ale i expozici stálou, kam bylo zařazeno také dílo Kryštofa Kintery.

Muzeum současného umění v Krakově. Zdroj: www.mocak.plMuzeum současného umění v Krakově. Zdroj: www.mocak.pl

Tytano

Jako titán se zvedl areál bývalé tabákové fabriky v oblasti Dolne Młyny v jedno z nejvíce trendy spotů na mapě města. Postupně se do rozlehlého areálu s 15,000 m² nedaleko hlavního náměstí sestěhovaly kavárny, restaurace, kluby, ale i umělecká studia nebo reklamky.

Pivnice Weźże Krafta v Tytano. Zdroj: Facebook Weźże KraftaPivnice Weźże Krafta v Tytano. Zdroj: Facebook Weźże Krafta

Prostor žije a dokazují to akce jako koncerty nebo design přehlídky. Developerské záměry možná toto místo brzy promění na hotel, takže teď je nejvyšší čas sem vyrazit.

Areál Dolne Młyny. Zdroj: facebook Dolne Młyny Areál Dolne Młyny. Zdroj: facebook Dolne Młyny

Klubokawiarnia Forum Przestrzenie

Na jedny z nejlepších snídaní v Krakově se chodí do recepce bývalého monstrózního brutalistického hotelu. Hned u řeky Visly před pár lety vznikl prostor alternativní kultury Forum Przestrzenie, kde se budou dobře cítit nejen foodies.

Organizují zde koncerty, filmová promítání i módní show. V létě se ven rozloží lehátka, otevřou se bary a lidé si tak na náplavce užívají akce, atmosféru a stejný pohled na řeku a hrad Wawel jako v minulosti prominentní hosté čtyřhvězdičkového hotelu.

Forum Przestrzenie. Zdroj: Facebook Forum PrzestrzenieForum Przestrzenie. Zdroj: Facebook Forum Przestrzenie

Forum Designu

Další hotel ze socialistické éry tentokrát ovládl design. V přízemí Hotelu Cracovia byl vybudován největší showroom polského interiérového designu, prostor, kde designéři mohou prodávat svoje díla a zákazníci je na vlastní oči vidět. Polská tvorba v obchodě tvoří asi 90 %, my jsme tu narazili i na české sklo.

Forum Designu v Krakově. Zdroj: www.inyourpocket.comForum Designu v Krakově. Zdroj: www.inyourpocket.com

Muzeum Narodowe v Krakowie

Po návštěvě Fora Designu neváhejte zajít hned naproti. Hlavní budova národního muzea ukrývá kromě atraktivních dočasných výstav i stálou rozsáhlou expozici polského užitého umění od středověku až po art nouveau. Expozice není nijak interaktivní, ale je představena chronologicky a srozumitelně.

Národní muzeum v Krakově. Zdroj: www.gazetakrakowska.plNárodní muzeum v Krakově. Zdroj: www.gazetakrakowska.pl

Galeria Plakatu

Ráj pro milovníky plakátu čeká jen kousek od starého náměstí. Malá galerie se jako jediná v zemi zaměřuje čistě na plakáty polského původu, které byly vytvořeny pro uměleckou propagaci divadla, filmu, hudby nebo literatury. Od 200 polských grafických designérů, ilustrátorů a malířů mají 2 500 plakátů. 

Galerie plakátů. Zdroj: www.cracowpostergallery.comGalerie plakátů. Zdroj: www.cracowpostergallery.com

Rzeczy Same

Podobný obchod našemu CZECHDESIGN shopu se soustředí čistě na polský design a nabízí především šperky, keramiku, textil, kosmetiku, tašky, ale i ilustraci. A pokud vám po návštěvě tohoto shopu zbydou ještě nějaké zloté, můžete zajít do dalších obchodů s lokálním designem jako Punca nebo Marka.  

Designový obchod Rzeczy Same. Zdroj: Rzeczy Same Designový obchod Rzeczy Same. Zdroj: Rzeczy Same

Hevre

V budově bývalé židovské modlitebny z 19. století ve čtvrti Kazimierz otevřel tým, který stojí už za několika místními top podniky, prostor Hevre fungující na pomezí baru, kavárny a restaurace. Navíc se o víkendu přeměňuje v klub.

Stejně jako unikátnost místa za pozornost stojí interiér, který dokreslují zbytky fresek na zdech. České srdíčko zahřeje i fakt, že jako jediní ve městě v Hevre točí tankovou Plzeň. A jsou na to řádně hrdí.

Kavárna Hevre. Zdroj: Facebook HevreKavárna Hevre. Zdroj: Facebook Hevre

Charlotte - chleb i wino

Řetězec kaváren, kde se člověk necítí jako ve fast foodu, u nás chybí. Polská Charlotte je jiná, šarm francouzské pekárny a vinárny, jednoduchý interiér, legendární snídaně a další dobroty na jednoduchém menu z ní dělají jistotu při návštěvě Krakova, Varšavy nebo Vratislavy.

Kavárna Charlotte. Zdroj: Facebook CharlotteKavárna Charlotte. Zdroj: Facebook Charlotte

Společný stůl jako hlavní hrdina interiéru byl poprvé ve velkém představen právě v její varšavské pobočce a mají jej na svědomí designéři Gosia a Tomek Rygalik ze známého studia Rygalik.

Ambasada Śledzia

Zapiekanka, obwarzanek nebo mléčný bar patří ke Krakovu stejně jako stále populárnější churros nebo ramen bistra. Kombinace kvalitní polské vodky a porce naložených sleďů je ale jen pro otrlé. Ideálním místem, kam zajít na tuhle typickou noční svačinu, je Ambasada Śledzia. Interiéru vévodí jak ilustrace na stěnách, tak bar s širokou paletou nabídky destilátů.

Pobočka podniku Ambasáda Sledzia Śledź u Fryzjera. Zdroj: Facebook Ambasada ŚledziaPobočka podniku Ambasáda Sledzia Śledź u Fryzjera. Zdroj: Facebook Ambasada Śledzia

Kostel sv. Františka z Assisi

Co by to bylo za návštěvu jedné z nejvíce katolických zemí na světě bez nakouknutí do kostela. Ale i tady vás Krakov překvapí. Stanisław Wyspiański, multitalent polského modernismu, básník, scénárista a designér, pro jeden místní kostel navrhl vitráž ve stylu art nouveau.

Vitráž Stanisław Wyspiański. Zdroj: LESTAT https://www.polskieradio.plVitráž Stanisław Wyspiański. Zdroj: LESTAT https://www.polskieradio.pl

Polsko a street art?

Tohle spojení vás asi jen tak nenapadne. Pravda je ale taková, že se v Polsku objevovaly různé formy pouličního umění především s politickým nádechem a vyjádření nesouhlasu s okupanty už za války nebo pozdějšího socialismu. V posledních letech došlo k pořádnému boomu street artu a dílům v městě Lodž se dokonce věnovala i CNN.

V Krakově vzniklo několik muralů také díky lokálním iniciativám a festivalům jako třeba tomu věnovanému židovské kultuře nebo festivalu veřejného prostoru ArtBoom. Největší koncentrace je ve čtvrtích Kazimierz a Podgórze a dokonce můžete absolvovat free walking tour po těch nejzajímavějších kouscích.

Za pozornost určitě stojí italský Blu a jeho kontroverzní mural o vlivu církve na společnost nebo ten ve stylu art nouveau od izraelské crew Broken Fingaz. Věnovali jej ilustrátorovi židovského původu jménem Ephraim Moses Lilien, který v Krakově studoval. 

Mural od Broken Fingaz. Zdroj: www.discovercracow.comMural od Broken Fingaz. Zdroj: www.discovercracow.com

Sztuka do rzeczy – design w Krakowie

Teď už asi chápete, že v Krakově je v oblasti designu co objevovat. Funguje zde několik prestižních uměleckých škol a město v rámci své strategie do roku 2030 vnímá kreativitu jako jednu z priorit. A tak ani tady nemůže chybět design festival, který připadá na dva týdny v listopadu. Program je bohatý a zahrnuje nejen přednášky, semináře, výstavy, přehlídky nebo fimové projekce. 

Výstava v rámci design festivalu v Krakově. Zdroj: dystans.gallery/pl/galeria-sztuki/Výstava v rámci design festivalu v Krakově. Zdroj: dystans.gallery/pl/galeria-sztuki/

Přesvědčili jsme vás, že Polsko má v oblasti designu co nabídnout? Služby jsou tam pro nás dostupné, není to daleko a Krakov vás nezklame v žádném ročním období. 

Další články