Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Slávica, zdroj: Facebook Slávica Slávica, zdroj: Facebook Slávica

Kam v Bratislavě za designem? Přinášíme průvodce po městě, které překvapí

V Bratislavě se během posledních pár let roztrhl s designovými podniky pytel a to nemluvíme jen o concept a fashion stores. Hlavní město Slovenska nabízí široký výběr míst, kde si můžete užít design v rozmanitých formách a nejrůznějších podobách. Přečtěte si naše tipy a vyražte prozkoumat Bratislavu a její designová zákoutí.

Kompot

web: www.kompot.sk

Malá příjemná prodejna na Laurinské ulici, která začala obchodovat s trvanlivými tričky, je dneska již bratislavskou stálicí. Kromě svršků zabalených do zavařovacích sklenic zde koupíte kousky i od ostatních lokálních slovenských designerů. V kamenné prodejně, která má již i svůj eshop, seženete slovenské značky jako Koláčová, mile, Kundy crew, Čistá duša aj. Odnést si tak kromě oděvů můžete i krásné bloky, knihy či plecháčky.

 

KOMPOT trička, zdroj: KOMPOTKOMPOT trička, zdroj: KOMPOT

Slovenské muzeum designu

web: www.scd.sk/?slovenske-muzeum-dizajnu

Jako jedna ze součástí, vzniklo Slovenské muzeum designu v rámci Slovenského centra designu už v roce 2013. Se svou specializací na prezentaci, výzkum a sběr designu ve všech jeho rozmanitých podobách je jedinou institucí tohoto typu na Slovensku. Kromě designu se zaměřuje také na architekturu, fotku, nová média i užité umění, které kromě klasických výstav obohacuje o vzdělávací programy pro širokou veřejnost a s těmito tématy související publikační činnost. 

Slovenské muzeum designu, zdroj: Slovenské muzeum designuSlovenské muzeum designu, zdroj: Slovenské muzeum designu

Přehled výstav, vernisáží, workshopů a dalších aktivit, naleznete na jejich facebookových stránkách.

Slovenská národní galerie

web: www.sng.sk

Nejvyšší a centrální galerijní instituce Slovenska se také nachází kde jinde než v Bratislavě, nicméně má svá další 4 detašovaná pracoviště ve Zvolenu, Rožumberoku, Penzinoku a Strážkách. Kromě zřejmého zaměření a naplňování galerijní činnosti v rámci současného umění, je zde vytyčen velký prostor pro design v podobě výstav, workshopů a různých happeningů se specializací především na grafický a fashion design. Při návštěvě galerie určitě zavítejte do místního galerijního knihkupectvíkavárny Berlinka, kde můžete pokračovat v čerpání inspirace.

Slovenská národní galerie, zdroj: Facebook SNGSlovenská národní galerie, zdroj: Facebook SNG

ÚĽUV

web: www.uluv.sk

Ústředí lidově umělecké tvorby plní funkci celostátního informačního centra, které se zaměřuje na lidovou uměleckou výrobu, Muzea lidové umělecké tvorby, galerie i knihovny. Prostřednictvím svých aktivit se snaží o zachování a rozvoj tradičních řemesel a nebojí se inovativních přístupů a spolupráce s mladými designéry.

Výstava Vivien Babicové v galerii Úluv, zdroj: Facebook ÚluvVýstava Vivien Babicové v galerii Úluv, zdroj: Facebook Úluv

Krásným příkladem byla povedená výstava studentky zlínské Fakulty multimediálních komunikací UTB Vivien Babicové, která zde prostřednictvím své kolekce představila přenos dobových smutečních krojů do současných street stylových tendencí.

Vivien Babicová, zdroj: Vivien Babicová, foto: Eduard MichalkoVivien Babicová, zdroj: Vivien Babicová, foto: Eduard Michalko

Knihkupectví a design shop 82

web: shop.82.sk

Kousek od hlavního vlakového nádraží se skrývá malý poklad v podobě knihkupectví a antikvariátu s názvem 82. Seženete zde knížky i časopisy se zaměřením na design, architekturu i umění. Pořídíte zde knižní kousky českých, slovenských i zahraničních vybraných nakladatelství i designové zápisníky. Jako jedni z mála mají vymyšlený speciální systém slev na ty nejnovější a nejčerstvější kousky literárního světa. Co je v nabídce můžete sledovat i na jejich eshopu či facebooku, kde se dozvíte i o aktuálně připravovaných eventech.

Artbook and design shop 82, zdroj: Facebook Artbook and design shop 82Artbook and design shop 82, zdroj: Facebook Artbook and design shop 82

Botanical Lab

web: www.botanicallab.sk

Fanouškům všeho zeleného doporučuji zamířit do Botanical Lab, krásný interiérový design je jen třešničkou na dortu při návštěvě tohoto stylového květinářství, kde je esteticky vymazlený každý kout i kytka. Podporují místní i evropské designéry a pěstitele a v téhle botanické laboratoři seženete krásná botanická terária, ale i přírodní kosmetiku.

Prodejna Botanical Lab, zdroj: Facebook Botanical LabProdejna Botanical Lab, zdroj: Facebook Botanical Lab

Slávica

web: www.facebook.com/slavicadizajn

Se svým sloganem ,, Design i hory prenáša." prezentuje Slávica design store v Bratislavě tvorbu lokálních designérů v podobě šperků, oblečení, tašek, porcelánu, peněženek i bot. Kromě stálého portfolia výrobků je zde pořádáno několik prodejních výstav významných osobností současného designu jako je například Dominika Žáková. Kousíček od výše zmiňovaného Kompotu na Laurinské ulici najdete spoustu slovenských i českých designových špiček, např.  PLOVE, RetArt, KaiKai a další.

Slávica, zdroj: Facebook SlávicaSlávica, zdroj: Facebook Slávica

drobne store a atelier

web: drobnestore.com

Obchod, ateliér a styling v jednom. Tohle všechno zaštiťuje značka drobne, za kterou stojí tři sestry, které našly své zalíbení v módním designu. Kromě vlastních produktů pod brandem drobne můžete v obchodě pořídit kousky od slovenských designérů či si nechat navrhnout kousek přímo na míru.

Drobne store and atelier, zdroj: Facebook Drobne stole and atelierDrobne store and atelier, zdroj: Facebook Drobne stole and atelier

Potraviny Malina

web: malinastore.com

Potraviny Malina? Že byste v místě s tímto názvem design nehledali? Opak je pravdou. Sice zde design jako takový nepořídíte, můžete jej ale příjemně nasát při každodenním nákupu. V rámci samoobslužných obchodů se tahleta kráska vymyká svým interiérem. Kombinace šedé a dřeva se prolíná celou prodejnou, kde si můžete posedět na designovém dřevěném sezení. Návrh interiéru vznikl pod hlavičkou Rules architecs a já bych si hrozně přála, aby takových míst vznikalo víc.

Malina store, zdroj: malinastore.skMalina store, zdroj: malinastore.sk

U Dobrožrúta

web: www.facebook.com/udobrozruta

Unikátní zero waste pekárna s ekologickými designovými produkty. To zní jako dobré kombo, které ovšem opravdu existuje. Spojení sil dvou foodblogerů, kteří svůj životní styl přenesli do zajímavého byznysu a dali tomu všemu hezký look. Pokud sháníte bezlepkové koláče, lokální produkty a potraviny nebo čepovanou drogérii, je U Dobrožrúta jasná volba, která vás příjemně překvapí i svou estetickou stránkou.

U Dobrožrúta, zdroj: Facebook U DobrožrútaU Dobrožrúta, zdroj: Facebook U Dobrožrúta

Bratislava Design Week

web: www.bratislavadesignweek.sk

Na konec tady máme tip na období, kdy váš designový výlet můžete spojit i s největší slovenskou akcí zaměřenou na design. Bratislava Design Week se každoročně koná v průběhu měsíce června. Kromě četných výstav se můžete těšit na komentované prohlídky, workshopy, panelové diskuze i zajímavé hudební doprovody

Není na co čekat, připište Bratislavu na svůj travel bucket list, ať máte pak prostor na další města, která budeme postupně přidávat do naší rubriky designových tripů. 

Další články