Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Hmatové pexeso MEMONIK, zdroj: memonik.sk Hmatové pexeso MEMONIK, zdroj: memonik.sk

Jejich vize pomáhají žít. Vybíráme 5 projektů, ve kterých design pomáhá handicapovaným

Design usnadňuje všední život každého z nás. Pro některé má ovšem další velice přínosný význam - pomáhá. Tentokrát jsme se zaměřili na lokální designéry a značky, které soustředí svoji práci na vývoj produktů či služeb pro hendikepované. Představíme vám tedy příklady, kdy dobrý design může zásadně pomoci ovlivnit a zpříjemnit život svým uživatelům.

Markéta Šumová

Absolventka oboru Design kovu a šperku v Plzni (2013), Markéta Šumová, začala vyvíjet šperky pro nevidomé, aby právě nevidomým či slabozrakým umožnila intenzivnější vnímání perspektivy a prostorových rozměrů. Jako malá se totiž při návštěvách domova pro mentálně postižené, kde pracovala její maminka, dozvěděla, že nevidomí lidé od narození nevnímají perspektivu tak, jak to zná vidící člověk. Představují si prostor podobnější 2D světu. 

Čedičové šperky pro nevidomé zdroj: Markéta Šumová, foto: Tomáš PolákČedičové šperky pro nevidomé zdroj: Markéta Šumová, foto: Tomáš Polák


Zjištění ji fascinovalo natolik, že se začala zajímat o vývoj šperků určených právě pro nevidomé či osoby se zrakovým postižením. Její tvorba propojuje několik rovin v přístupu k současnému šperku - kromě využití nového materiálu, kterým je čedič a originálního nápadu (díky zabudovanému magnetu je možné si se šperky hrát), má kolekce další dopad a vliv na vnímání nevidomých. 

Celá kolekce je vyrobena z tmavého čediče, který se dá jako jediný kámen odlít. Technologie je velmi náročná a firmy, které se zabývají touto činností jsou pouze dvě v Evropě. “Firmy neumí odlévat tak malé kousky. Proto jsem musela vymyslet poměrně složitý postup. Odléval se po větších kusech a následně jednotlivé kusy byly řezané vodním paprskem. Finální úpravy byly pomocí diamantového nářadí. Jen pro představu čedič se pohybuje na stupnici 8. Je tedy velmi obtížné ho opracovat,” vysvětluje náročnost výroby Markéta Šumová.

Čedičové šperky pro nevidomé zdroj: Markéta Šumová, foto: Tomáš PolákČedičové šperky pro nevidomé zdroj: Markéta Šumová, foto: Tomáš Polák

MEMONIK

Unikátní společenská hra Memonik je je určena nejen pro nevidomé. Čistý design a skvělá funkčnost hmatového pexesa zaujme všechny. Memonik kromě zábavné stolní hry může sloužit také jako senzorická nebo výchovná pomůcka. Kvalitu produktu nedokazují jen pozitivní zpětné vazby od široké veřejnosti, ale především četná designová ocenění v Česku, Slovensku i vzdálenějším zahraničí.

Memonik je dílem Nikolety Čeligové, studenty Ateliéru Industrial Design na VŠVU v Bratislavě. Ateliér vede doc. Ferdinand Chrenka, který byl nedávno oceněn Design Expert Award v rámci mezinárodní soutěže Best In Design.

Hmatové pexeso MEMONIK, zdroj: memonik.skHmatové pexeso MEMONIK, zdroj: memonik.sk

EDA PLAY

Neméně důležitý je v této oblasti i digitální a sound design. Důkazem toho je i série aplikací pro děti se zrakovým postižením EDA PLAY. Aplikace je určena pro děti s centrálním postižením zraku a kombinovaným postižením. Úkoly a cvičení ve hře jsou maximálně jednoduché a přitom motivační, aby pomáhaly rozvíjet schopnosti dětí a zároveň jim také přinášely radost z úspěchu. Pro děti jsou především zajímavé zvláštní zvuky jako skřípot dveří, cinkání zvonku, zvuky zvířat nebo činnosti, které znají z domova jako například praní prádla. Čím více se děti soustředí na hru a zapojují své oči, tím lépe se pak mohou naučit porozumět tomu, na co se dívají. 

Aplikace EDA PLAY pro děti s vadou zraku, zdroj: www.edaplay.czAplikace EDA PLAY pro děti s vadou zraku, zdroj: www.edaplay.cz

Další s přínosných funkcí aplikace je simulátor zrakových vad. Díky této funkci mohou dospělí snáze pochopit, jak je pro dítě se zrakovým postižením svět kolem složitý. Simulátor zrakových vad funguje na principu využití fotoaparátu iPadu. Jakmile rodiče či uživatelé zvolí v aplikaci možnost simulátoru, mohou přes fotoaparát nebo kameru iPadu vidět okolní svět tak, jak jej vnímá dítě s touto vadou. Každá zraková vada je pak doplněna krátkým vysvětlujícím textem. 

Za vznik série aplikací EDA PLAY se zasadila nezisková organizace EDA a její odborné garantky Lucie Magerová, Markéta Skalická a Alice Pexiederová, které mají dlouholeté zkušenosti s dětmi se zrakovým a kombinovaným postižením. Design aplikace je výsledkem práce týmu lidí, kteří jsou zastřešeni pod studiem Sugar and Ketchup.  

Stanislava Malcová

Minimalistická kolekce od designérky Stanislavy Malcové reflektuje čím dál tím aktuálnější problém dnešní uspěchané doby - atopickou dermatitidu neboli atopický exém. Vznikla proto tato léčivá kolekce pro citlivou kůži, která kromě vhodné volby materiálů a technologií, řeší také estetiku a design, které jsou v souladu se zdravotními aspekty uživatelů. 

Mezi zvolené materiály, které podporují regeneraci a léčbu kůže, je například biobavlna obohacená o chitosan či bambusová viskóza. Oblečení má dvě vrstvy Tato unikátní kolekce vznikla jako diplomové dílo designérky na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni a je nyní dostupná po individuální domluvě s autorkou.

Léčivá kolekce pro citlivou kůži zdroj: Stanislava Malcová foto: Kristýna NováLéčivá kolekce pro citlivou kůži zdroj: Stanislava Malcová foto: Kristýna Nová

Maapi

Nakonec bychom vám rádi představili unikátní koncept Maapi. Projekt autistického chlapce Matěje Hoška a jeho rodičů se skládá z oblečení a módních doplňků, které jsou potištěné motivy map, na kterých Matěj pracuje už několik let. Ačkoliv Matěj trpí těžkou formou Aspergerova syndromu, ke kterému přibyl ještě apaticko-abulický syndrom, jde si pevně za svým snem. 

Jeho talent a vášeň pro mapy a veřejnou dopravu byly tak silné, že se mu dokonce minulý rok povedlo prezentovat se na loňském Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku, formou kolekce Autista pro autisty. Spolupráce Matěje a předních českých fashion designérů zajistila dražitelnou kolekci, jejíž výtěžek šel na nadační fond Auttalk. Díky tomuto pozitivnímu ohlasu nezůstalo jen u jediné kolekce, ale Matějovi mapy se dnes tisknou dokonce i na batohy, povlečení či obaly na telefony. 

Ponožky Maapi, zdroj: Facebook @maappiofficialPonožky Maapi, zdroj: Facebook @maappiofficial

Aktuální novinkou je také práce pod kterou je podepsaná Malgorzata Zaluska z Polska, která navrhla pomůcku pro ženy po masketomii. Více o její práce, za kterou získala na festivalu v polské Lodži hlavní cenu se dočtete brzy na Czechdesignu. 

A co vy? Máte ve svém okolí šikovné designéry, kteří se prostřednictvím svým produktů snaží usnadnit život hendikepovaným? Pošlete nám informace či kontakty, ať můžeme tuto rubriku dále rožšiřovat. Všechny tipy vítány!

Další články