Iina Vuorivirta, zdroj: IKEA Iina Vuorivirta, zdroj: IKEA

Jaké to je být designérem v IKEA?

Jak se navrhují produkty s ohledem na design, funkčnost, ploché balení, schopnost zákazníků si je jednoduše sestavit a dostupnou cenu? Jak si může designér v IKEA prosadit svou? Dozvíme se od Iiny Vuorivirta, jedné z kmenových designérek týmu IKEA, která v lednu přijede do Prahy.

JAKÉ TO JE?
IKEA je švédský výrobce nábytku, jehož produkty mají ve svých domovech lidé téměř po celém světě. Díky schopnosti formovat interiéry bytů a domů milionů lidí tak na ní leží velká zodpovědnost - za bezpečí, za funkčnost a také za design, kterým může formovat vkus té nejširší veřejnosti.

U nás na začátku 90. let například představovala jeden z mála dostupných zdrojů vkusných věcí do domácnosti. Pozitivní vliv na českou společnost jí připisuje také designér Jan Němeček ze studia Olgoj Chorchoj: "Přinesla cenově dostupné a esteticky přijatelné produkty v době, kdy se na našem trhu hledaly jen velmi těžko. Když si tehdy chtěl nepoučený člověk rychle zařídit byt, IKEA mu nabídla komplexní řešení. Byla to doba, kdy se jinde pěkné věci sháněly jen těžko, nebo byly hodně drahé. Tím mnoho lidí přirozeně kultivovala," uvedl v rozhovoru pro CZECHDESIGN.

Iina Vuorivirta, sada váz z recyklovaného skla z kolekce PS 2017, zdroj: IKEAIina Vuorivirta, sada váz z recyklovaného skla z kolekce PS 2017, zdroj: IKEA

PŘIJĎTE SE DOZVĚDĚT VÍC!
Jaké to je pracovat jako designér pro tak vlivného výrobce nábytku? Jak probíhá proces vývoje výrobku od prvního nápadu až po finální produkt, který si kupují miliony zákazníků po celém světě? Přijďte si poslechnout přednášku kmenové designérky IKEA a zeptat se na specifika její práce. Iina Vuorivirta, představuje novou krev týmu designérů v IKEA a seznámí vás s kolekcí IKEA PS 2017, pro který navrhla "no waste" vázy vytvořené z recyklovaného znovu roztaveného skla výrobků, které by se jinak kvůli defektům staly odpadem.

Přednáška proběhne ve čtvrtek 19. 1. v 17 hodin ve Studiu Alta.
Kvůli omezené kapacitě je nutná rezervace místa. Vstup zdarma.

Iina Vuorivirta se svými produkty z kolekce JASSA, zdroj: IKEAIina Vuorivirta se svými produkty z kolekce JASSA, zdroj: IKEA

IINA VUORIVIRTA
Se studiem designu začala v rodném Finsku, před sedmi lety pak přesídlila do Stockholmu, kde svá studia úspěšně dokončila. Ještě během nich si však založila vlastní studio, ve kterém se věnuje převážně produktovému designu. V roce 2013 získala ocenění The Young Designer of the Year 2013 Award udělované organizací Design Forum Finland.

Poté co přijala nabídku IKEA, se přestěhovala švédského Älmhultu, kde v týmu designérů vytváří nové produkty. Upřednostňuje použití materiálů v nezpracované podobě a inspirací jsou jí tradičním techniky a řemesla. "Nejraději navrhuji produkty menší velikosti – takové, které se dají odnést domů v rukách," říká o své tvorbě pro IKEU designérka. Nejčastěji pracuje s keramikou a sklem, což se odráží také v její sadě váz a terakotovém květináči z nové kolekce IKEA PS 2017.

Iina Vuorivirta, terakotový květináč z kolekce PS 2017, zdroj: IKEAIina Vuorivirta, terakotový květináč z kolekce PS 2017, zdroj: IKEA

Iina Vuorivirta, keramické lampy a nádoby vzniklé ve studiu autorky, zdroj: archiv designérkyIina Vuorivirta, keramické lampy a nádoby vzniklé ve studiu autorky, zdroj: archiv designérky

BUĎTE U TOHO!
Přednáška designérky Iiny Vuorivirta:
- čtvrtek 19. 1. v 17 hodin
- Studio Alta, U Výstaviště 21, Praha 7
- kvůli omezené kapacitě je nutná rezervace místa
- přednáška proběhne v anglickém jazyce
- vstup zdarma

Přednášku pořádá CZECHDESIGN ve spolupráci s IKEA Česká republika.

Těšíme se na vás!

Další články