DAE Graduation Show, zdroj: Dutch Design Awards DAE Graduation Show, zdroj: Dutch Design Awards

Graduation Show Design Academy Eindhoven: využít se dá jehličí, stará kůže nebo novinový papír

Graduation Show čerstvých absolventů prestižní Design Academy v Eindhovenu konaná během festivalu Dutch Design Week ukázala překvapivé možnosti netradičních materiálů. Největší zájem vzbudil asi nábytek a textilie z jehličí, za který lotyšská designérka Tamara Orjola získala ocenění The Best of Dutch Design Week, ale zaujaly i výrobky z rozemleté použité kůže nebo starých novin.

Tamara Orjola získala ocenění The Best of Dutch Design Week za nejpřekvapivější a nejpůsobivější projekt. Pro svůj Forest Wool si Tamara vybrala jako surovinu jehličí. Zkoumala potenciál užití jehličí z borovic jako alternativního materiálu, který skončí jinak jako odpad. S použitím standardních technologií – drcení, máčení, vyčesávání, vázání a lisování – může být tento materiál transformován do textilií, kompozitních materiálů i papíru. Elegantní kolekce stoliček a koberců vyrobených z jehličí ukazuje, že ekologický materiál má také vynikající vzhled.

Tamara Orjola, Forest Wool, foto: Ronald SmitsTamara Orjola, Forest Wool, foto: Ronald Smits

Tamara Orjola, Forest Wool, foto: Ronald SmitsTamara Orjola, Forest Wool, foto: Ronald Smits

Julie Van Den Boorn se ve svém projektu Compoleather zaměřila na kůži, která má luxusní vzhled, vůni a je příjemná na dotek, ale v určitém čase se boty a kabáty onosí, skončí v popelnici a pak nejspíš ve spalovně odpadu. Julie hledala způsob, jak prodloužit životnost tohoto hodnotného přírodního materiálu. Použité kožené věci jsou drceny, rozemlety a smíseny s horkou vodou. Tato kaše se potom nalije do forem a vysuší. Vznikne nový materiál, který drží pohromadě bez potřeby nějakého dalšího tmelu. Výsledek je pořád 100% přírodní materiál, který si zachová svoji typickou vůni a který lze využít k různým účelům, například pro interiéry aut.

Julie van den Boorn, Compoleather, foto: Ronald SmitsJulie van den Boorn, Compoleather, foto: Ronald Smits

WooJai Lee vyvinul metodu, jak přeměnit recyklovaný papír na cihly, ze kterých se dá vyrábět nábytek. Papírové cihly jsou vyrobeny z kaše z novinového papíru, která je smíchaná s lepidlem a stlačená do forem, které jí dají tvar i typickou mramorovou texturu. Tyto papírové cihly se chovají podobně jako dřevo a mohou být libovolně rozřezány, navrtány a slepeny k sobě.

WooJai LEE, Paper Bricks, foto Lisa KlappeWooJai LEE, Paper Bricks, foto Lisa Klappe

Že papír dokáže divy, když se smíchá s vodou, se kterou se obyčejně moc nemusí, ukázala Pao-Hui Kao ve svém projektu Paper and Water. Voda papír obvykle ničí a rozpíjí. Když ale papír nasaje vodu, jeho vnitřní struktura se posilní. Promění se v jiný materiál s výjimečnými vlastnostmi a jedinečným vzhledem. A tak bývalý nepřítel voda může transfromovat slabý list papíru do silného materiálu vhodného pro určité konstrukce. Designérka tak nejen vytvořila velmi pevný nábytek, ale nabourala tak i určité předsudky o materiálu.

Paper and Water, Pao-Hui Kao, zdroj: Dutch Design AwardsPaper and Water, Pao-Hui Kao, zdroj: Dutch Design Awards

Možností, jak využít odpadní materiál, je nepřeberně. Využít se dají i pet lahve nebo plechovky. Jak ale zabránit tomu, aby se nepovalovaly volně na ulici a končily tam, kde mají – v odpadkovém koši? Wouter Vastenbouw přišel s nápadem, jak trochu více motivovat lidi, aby házeli odpadky, kam je třeba. Jeho lavička „De Afvalbank“ vypadá jako obyčejná lavička, má ale pod sebou kontejner na odpadky. Když kopnete plechovku pod lavičku a trefíte se, odměnou vám je jingle jako děkovný zvuk, který vás vyzývá k další akci. Tímto humorným způsobem si tak můžete zahrát fotbal s odpadky a přitom přispět k čistotě města. Kdo by odolal, že?

Wouter Vastenbouw, De Afvalbank, foto Femke RijemanWouter Vastenbouw, De Afvalbank, foto Femke Rijeman

Ekologické projekty s využitím netradičních, odpadních a bio materiálů byly vidět nejen na Graduation Show DAE, ale i na ostatních výstavách napříč celým festivalem Dutch Design Week. Obnovitelné, recyklované a rozložitelné materiály jsou současným hitem. Za všechny mluví to, že absolutní vítězkou soutěže Dutch Design Awards za nejlepší design roku se stala Christien Meindertsma, mimochodem také dřívější absolventka Design Academy Eindhoven, která vyvinula elegantní židli Flax Chair vyrobenou z rozložitelného bioplastu a lnu. Young Designer Award pak v této soutěži získal další absolvent DAE Tom van Soest, který ve své firmě Stonecycling vyvíjí stavební materiály z průmyslového odpadu.

Christien Meindertsma, Flax-chair, zdroj: Studio AandachtChristien Meindertsma, Flax-chair, zdroj: Studio Aandacht

DDA expo, Tom van Soest, foto: Nick BookeDDA expo, Tom van Soest, foto: Nick Booke

Letošní patnáctý ročník festivalu Dutch Design Week se konal od 22. do 30. října v Eindhovenu a navštívilo jej téměř 300 tisíc návštěvníků. Představilo se zde na 2500 designérů z Holandska i zahraničí.

DAE Graduation Show, zdroj: Dutch Design AwardsDAE Graduation Show, zdroj: Dutch Design Awards

Galerie

Další články