Graduation Show Design Academy Eindhoven Graduation Show Design Academy Eindhoven

Graduation Show Design Academy Eindhoven – nové pohledy i materiály

Design Academy Eindhoven (DAE) je jednou z nejlepších evropských škol designu a absolventská výstava jejích studentů konaná každoročně během festivalu Dutch Design Week (DDW) patří tradičně k největším magnetům tohoto festivalu. Ta letošní s názvem „In need of...“ byla ještě větší, než kdykoliv předtím a odhalila skutečný posun v tom, jak nová generace designérů vidí potenciál své disciplíny.

Na výstavě, kterou připravilo studio italských designérů Formafantasma (Andrea TrimarchiSimone Farresin) a kterou během 9 dnů konání DDW navštívilo neuvěřitelných 46 tisíc návštěvníků, předvedlo 171 absolventů DAE nekonečné možnosti designu v mnoha oborech od produktového až po konceptuální. Spojujícím tématem těchto projektů čerstvých absolventů byl sociální a ekologický přístup, nové možnosti využití netradičních materiálů včetně odpadů a nové, třeba i provokativní pohledy bořící zaběhlá klišé.

DEA Graduation Show, zdroj: Design Academy EindhovenDEA Graduation Show, zdroj: Design Academy Eindhoven

Originál nebo kopie?

Čínská studentka Jing He se s „Tulip Pyramid“ dotkla věčně diskutovaného tématu originálu a kopie. „Tulipánová“ fajáns je sice holandským vynálezem 17. století, ale její forma, motiv a materiál imituje čínský porcelán a pagody. Dnešní Čína je známá tím, že vyrábí kopie v masovém měřítku. „Co je ale vlastně v tomto kontextu originál?“, ptá se designérka. „Může být kopírování také kreativní?“ Požádala pět čínských designérů, aby reagovali na kulturu imitací a inovací tím, že navrhnou dvě patra její pyramidy.

DEA Graduation Show, zdroj: Design Academy EindhovenDEA Graduation Show, zdroj: Design Academy Eindhoven

Ve druhé pyramidě pak imituje a mixuje různé práce slavných holandských designérů se svojí předchozí prací. Každý kus je originálním vyjádřením holandského a čínského designu, kultury a historie. Jing He získala za tento projekt ocenění Gijs Bakker Award.

Jing He, Tulip Pyramid, zdroj: Design Academy EindhovenJing He, Tulip Pyramid, zdroj: Design Academy Eindhoven

Jing He, Tulip Pyramid, zdroj: Design Academy EindhovenJing He, Tulip Pyramid, zdroj: Design Academy Eindhoven

Stejným problémem na stejném příkladu se zabývala i studentka oddělení Information Design Yun Tian. Ve svém projektu Delftware Talking se pokusila dát slovo originálům a kopiím a vymyslela animovanou konverzaci, ve které postavila vedle sebe tři talíře: jeden z Číny, jeden z Delftu a ten třetí...plastový, tištěný ve 3D. Animovaná konverzace vypráví o tom, jak mohou i napodobeniny stimulovat tvorbu a skončit nakonec jako originál.

Yun Tian, Delftware Talking, zdroj: Design Academy EindhovenYun Tian, Delftware Talking, zdroj: Design Academy Eindhoven

Ekocida není genocida, ale....

To, že design může být více než jenom estetický objekt a že může interaktivně oslovit lidi, ukázal rakouský designér Bernhard Lenger. Jeho projekt „This is Ecocide“ získal Cenu René Smeets Award za nejprofesionálnější přístup. Jedná se o kampaň, která má vyburcovat povědomí o ekocidě jako kriminálním činu, který ohrožuje životní prostředí. Ekocida je rozsáhlé poškození, zničení nebo ztráta ekosystémů na daném území, ať už člověkem nebo v důsledku jiných příčin do takové míry, že poklidné užívání tohoto území místními obyvateli je značně sníženo. Součástí této kampaně je i webová stránka

Ecocide law small, zdroj:  Bernhardlenger.comEcocide law small, zdroj: Bernhardlenger.com

Ekologický design je nadějí

Mnoho projektů ukázalo také možnosti využití alternativních materiálů od netradičních a tak nečekaných surovin jako je třeba jehličí, až po různé odpadní materiály. Studenti tak ukázali, že dobré nápady v oblasti ekologického designu mohou, když ne eliminovat, tak alespoň zmírnit dopady dnešní konzumní civilizace. Více zde.

DEA Graduation Show, zdroj: Design Academy EindhovenDEA Graduation Show, zdroj: Design Academy Eindhoven

Letošní patnáctý ročník festivalu Dutch Design Week se konal od 22. do 30. října v Eindhovenu a navštívilo jej téměř 300 tisíc návštěvníků. Představilo se zde na 2500 designérů z Holandska i zahraničí, mezi nimi i studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, kteří předvedli projekt Cucej - nové modely pohárků na minerální vodu.  

Galerie

Další články