Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Erotika není tabu. Design, co vás vzruší

Spojení designu a erotiky není něčím, co by nás mělo překvapovat. V posledních letech však díky sociálním sítím můžeme sledovat a porovnávat snažení studentů a designérů z celého světa. Díky velké konkurenci i snadno dostupné publicitě tak vznikají čím dál odvážnější projekty. Sázka na provokativní podobu či intimní téma ale úspěch automaticky nepřináší. Hranice mezi kýčem a senzací je v těchto případech velmi tenká. Jak zdárně k podobným tématům přistoupit vám napříč různými obory ukáží designeři čeští i ti světoví. Užijte si čtení nepatrně lechtivé a lehce kontroverzní.

Dekorace - provokace

 

Možná vás překvapí, že tuto ikonickou vázu navrhl Ettore Sottsass pro firmu BD Barcelona již v roce 1973. Nádobu jménem Shiva Vase prý navrhl při cestě do Barcelony za dívkou, do které se zamiloval. Dokonale jednoduchá a provokativní myšlenka dotažená do detailu utváří přesně ten typ produktu, který vůbec nepotřebujete, ale musíte mít.

Shiva Vase od Ettore Sottsasse pro BD Barcelona, zdroj: nuovo.comShiva Vase od Ettore Sottsasse pro BD Barcelona, zdroj: nuovo.com

Chcete-li si dopřát trochu designové erotiky do vašich domovů, ale preferujete tvorbu českých návrhářů, nemusíte zoufat. Vybrali jsme pro vás porcelánovou kolekci Josefíny B. Jíšové, která vznikla jako semestrální projekt na UMPRUM v roce 2011. Šálky a talíře jsou opatřené retro fotografiemi nahých dam, které vám své vnady odkryjí až poté, co si vychutnáte svůj oblíbený pokrm či nápoj.

Kolekce porcelánových nádob a talířů od Josefíny B. Jíšové, foto: Petr FlíčekKolekce porcelánových nádob a talířů od Josefíny B. Jíšové, foto: Petr Flíček

Ochranné obaly

 

O redesignu balení Primeros jsme vás informovali již dříve. Jedná se o skvěle dotažený produkt na všech frontách. O logo se postaral Tomáš Brousil, o obalový design pak Jakub Korouš a Matěj Chabera. Ti vytvořili devět variant obalů inspirovaných diverzitou lidské sexuality a anatomie, vše v duchu filozofie sex positive, kterou Primeros zastává. Nám se navíc líbí i skvělé vychytávky v podobě svítícího obalu ve tmě, otevíratelného jednou rukou. Radíme připravit se na vaše další cesty předem a nakoupit si ochranu již v Česku. Takový obal si můžete nechat hrdě navrchu vašeho zavazadla.

Redesign balení kondomů Primeros, zdroj: matejchabera.comRedesign balení kondomů Primeros, zdroj: matejchabera.com

A u kondomů ještě zůstaneme. Švédská značka LELO, známá svými erotickými pomůckami, se rozhodla pro zásadnější inovaci v oblasti pánské ochrany. Zaměřili se na samotnou konstrukci prezervativů a vytvořili hexagonální strukturu, která umožňuje vyrobit kondomy tenčí a zároveň pevnější, než ty klasické. Nadšení recenzenti nešetří chválou, jak nad vizuální podobou obalu, které dominuje název LELO HEX, tak nad samotným zážitkem z pohlavního styku. Kritici upozorňují na vysokou soudržnost i poškozeného materiálu, díky čemuž si vůbec nemusíte všimnout protržení kondomu. Riziko nechtěného početí či přenesení pohlavních chorob tak paradoxně může vzrůst.

Inovativní struktura kondomů LELO HEX, zdroj: health.comInovativní struktura kondomů LELO HEX, zdroj: health.com

Produkty s odvahou

 

O Anně Marešové a její kolekci sametově bílých erotických pomůcek Whoop.de.doo jste zřejmě již slyšeli. O jejich kvalitě svědčí jak celosvětový zájem zákazníků, tak nespočet ocenění, kterým vévodí prestižní Red Dot Design Award. Designérka, která svoji diplomovou práci dotáhla až k úspěšně fungující značce si ale zaslouží připomínat i z jiného důvodu. Chce to totiž velkou odvahu vybrat si tak intimní téma, s úmyslem hledat skutečné problémy, postavit se proti celosvětově zavedenému trendu a školní práci nakonec přetavit v komerční produkt. Podobné příběhy jsou možná k vidění u studentů designu v Londýně či Eindhovenu, v Česku se jedná spíše o raritu. Přejeme si, aby více absolventů mířilo podobně vysoko.

Kolekce erotických pomůcek Whoop.de.doo od Anny Marešové, zdroj: Whoopdedoo.meKolekce erotických pomůcek Whoop.de.doo od Anny Marešové, zdroj: Whoopdedoo.me

I firma Thinx, vyrábějící spodní prádlo pro nošení namísto vložek či tampónů, se rozhodla pro odvážný krok. Za tabu bořící inovaci firma označuje svoji deku určenou pro pohlavní styk v období menstruace. Tato absorpční pokrývka využívá patentovanou technologii čtyř různých vrstev materiálu, zaručující ochránit vaše běžné povlečení od nechtěných skvrn. Pro odstranění přebytečné tekutiny pak deku stačí vyprat ve vlažné vodě. Rozdílné provedení rubu a líce navíc zaručuje její víceúčelovost. Zatímco černá látka z jedné strany slouží pro postelové hrátky, nachový satén ze strany druhé může, dle slov výrobce, sloužit třeba jako přehoz pro nedělní mazlení.

Period Sex Blanket od firmy Thinx, zdroj: thenypost.comPeriod Sex Blanket od firmy Thinx, zdroj: thenypost.com

Šperky s posláním

 

Designérka Soo Kyung Bae vytvořila kolekci šperků zdůrazňující tzv. "thigh gap" - mezeru mezi ženskými stehny. Nejedná se však o žádnou oslavu tohoto trendu, ale naopak. Designérka sama svoji kolekci označuje za absurdní, stejně jako současné požadavky na vzhled ženského těla. K produktům byl vytvořen i fiktivní e-shop TGAPJ, kde namísto možnosti zaplatit dostanete užitečné informace na dané téma. Například to, že požadované křivky stehen jsou utvářeny na základě tvaru pánevního pletence a kyčelních kostí a ani extrémní dieta či cvičení vám nemusí pomoci. Práce, která vznikla v roce 2016 se "bohužel" i dnes drží na své aktuálnosti.

Thigh Gap Jewellery od Soo Kyung Bae, zdroj: tgapj.comThigh Gap Jewellery od Soo Kyung Bae, zdroj: tgapj.com

Kolekce šperků Angry bitch je především o myšlence, kterou ztělesňují. Vytvořily ji dvě tvrdě pracující designérky ze studia Shit Happens pro zákaznice, které si svoji životní cestu samy utváří a jsou na to hrdé. Šperky jsou provokativní a drzé, protože i jejich majitelky takové občas jsou. Mají za úkol pomoci jim vypořádat se s věcmi, které je rozzlobují. Že v tom tak úplně erotický design nevidíte? Silné a sebevědomé ženy jsou pro nás sexy. A šperky s provokativním nádechem nám učarovaly. Proto si je také můžete pořídit na našem e-shopu. Tečka.

Kolekce šperků Angry Bitch od studia Shit Happens, zdroj: shit-happens.czKolekce šperků Angry Bitch od studia Shit Happens, zdroj: shit-happens.cz

Kontroverzní architektura

 

I architektura může vzbuzovat erotické představy. Mnohdy se tak děje v návaznosti na výškové stavby falických tvarů. V tomto případě se však jednalo o tvary poněkud organičtější. Nepříjemnými chvílemi si v roce 2016 prošla dnes již zesnulá architektka a držitelka Pritzkerovy ceny Zaha Hadid. Poté, co její studio představilo stadion pro fotbalové mistrovství světa 2022 v Kataru, se rozhořela vášnivá diskuze o přílišné podobnosti stavby s vagínou. Architektka jakékoliv spekulace odmítla se slovy, že nařčení je směšné, ponižující a kdyby stadion navrhl muž, nikdo by nic neřekl. Dle oficiálního vyjádření byly inspirací pro stadion křivky arabské plachetnice typu dhau.

Fotbalový stadion Al Wakrah od studií Zaha Hadid Architects a AECOM, zdroj: modlar.comFotbalový stadion Al Wakrah od studií Zaha Hadid Architects a AECOM, zdroj: modlar.com

Naopak v rozhlednám zaslíbeném Česku vznikla stavba se jménem Vokurka, jejíž tvary autoři projektu nijak nepopírají. Naopak, jsou na věž patřičně hrdí, protože podpořila vznik architektonického studia Mjölk, které se od té doby svými projekty úspěšně prezentuje v Česku i zahraničí. Zajímavostí je, že projekt vznikl bez znalosti konkrétního místa, zadání či investora. Svoje místo nedaleko Heřmanic si rozhledna našla až díky aktivitě místního starosty.

Rozhledna Vokurka od studia Mjölk, zdroj: insidecor.czRozhledna Vokurka od studia Mjölk, zdroj: insidecor.cz

Další články