Orientační systém, Zdroj: Facebook,  Architekti bez hranic Orientační systém, Zdroj: Facebook, Architekti bez hranic

Architekti bez hranic navrhli orientační systém, který oživí podchod u Vltavské

Jak vyřešit problematiku podchodů, kterým se chodec raději vyhýbá obloukem? Prostor podchodů na Vltavské zaujal mladé architekty a designéry se zájmem o veřejný prostor – Architekti bez hranic. Ve svém volném čase přišli s nápadem, jak místo oživot a navrhli orientační systém, který všem bloudícím pomůže najít cestu. Hotový by měl být v polovině září.

JOSEF HLÁVKA

Josef Hlávka byl český architekt, stavební podnikatel, politik a mecenáš. Jako architekt stál například za stavbou Zemské porodnice známé spíše jako Porodnice u Apolináře, též inicioval stavbu budovy Akademie výtvarných umění a založení Hlávkovy nadace na podporu kulturní činnosti, která funguje dodnes.

Není se tedy čemu divit, že je po něm pojmenovaný třináctý pražský most přes Vltavu, který u stanice metra Vltavská spojuje Florenc s Holešovicemi. Byl postaven na počátku dvacátého století a jako jeden z mála mostů, nebyl nikdy přejmenován. Částí mostu je i bohatá sochařská výzdoba, která se dochovala i přes četné rekonstrukce mostu.

Josef Hlávka, reliéf na Hlávkově mostě, zdroj: socharstvi.infoJosef Hlávka, reliéf na Hlávkově mostě, zdroj: socharstvi.info

REKONSTRUKCE MOSTU

Je tady však jeden háček. Kvůli prosazení automobilové dopravy, byl pohyb pěších převeden do spletitých mimoúrovňových chodeb podchodů a v nich je to procházka pouze pro otrlé.

V momentě, kdy pro přechod po mostě chodec nejprve musí sestoupit do podchodu, z kterého kolmým podchodem podejde sjezdovou rampu, načež po pěší bezbariérové rampě vystoupá zpět do úrovně mostovky. Po východním chodníku Severojižní magistrály přejde krátký úsek nad vozovkou pobřežní komunikace, poté po rampě zakomponované na větrací věž metra sestoupí opět do úrovně podchodu, který se větví do několika směrů: buď pod oběma směry Bubenské ulice k budově bývalých Elektrických podniků, nebo pouze pod jedním směrem Bubenské ulice směrem k tramvajovým zastávkám. Přes ně musí mimoúrovňovou křižovatku obejít i ten, kdo by chtěl po nábřeží směrem k tržnici, z toho se lehce zamotá hlava už jen při čtení.

Navíc pokud nejste opravdovým milovníkem umění či bojovek, z podchodu vás vyžene zápach, vlhkost, špína a strach, že omylem vstoupíte někomu do jeho dočasného příbytku. Druhá možnost už je jen ta, kličkovat za hlasitého troubení a nadávek mezi auty, kterým most patří.

Pod Hlávkovým mostem, autorka fotografie Karolína KripnerováPod Hlávkovým mostem, autorka fotografie Karolína Kripnerová

ORIENTAČNÍ SYSTÉM

Této neblahé situace si všimla skupina mladých architektů a designéru se zájmem o veřejný prostor – skupina Architekti bez hranic. Architekti bez hranic dlouhodobě usilují o zlepšení tohoto místa a upozorňují na něj happeningy, výstavami či diskusemi. Mimo tyto aktivity se začali věnovat orientaci v podchodech, výhledově plánují zlepšit i osvětlení.

„Reagovali jsme na poznámky místních, ale i lidí, kteří tudy chodí do práce. Obě skupiny přiznaly, že se drží osvědčené trasy, aby se v podchodech neztratily, nebo se místu rovnou vyhýbají,“ vysvětluje architektka Karolína Kripnerová ze skupiny Architektů bez hranic na stránkách serveru Archiweb.

Návrh orientačního systému se skládá ze série barevných ploch, piktogramů a názvů hlavních směrů: červeně stanice Vltavská, žlutě Strossmayerovo náměstí, modře Nábřeží kapitána Jaroše a zeleně Bubenské nábřeží. Betonové plochy budou barevně natřeny, v současné době mají jednolitý šedý odstín.

Orientační systém, Zdroj: Facebook Architekti bez hranicOrientační systém, Zdroj: Facebook Architekti bez hranic

ABH

Podle autorů se daří projekt zrealizovat díky podpoře radnice Prahy 7. Peníze na samotnou revitalizaci pak poskytl Magistrát hlavního města Prahy. Několik tisíc korun získal projekt i od Nadace Proměny Karla Komárka. Architekti bez hranic projekt iniciovali, navrhli a změny budou provádět bez nároku na honorář. Práce na orientačním systému podchodů je v plném proudu, sledovat průběh revitalizace podchodů můžeme na facebookové stránce projektu.

„V současné době jsme v závěrečné fázi projektu: vybíráme konkrétní typy a odstíny použitých barev, materiály šablon na písma a řešíme provádění návrhu,“ uvádí designér Jakub Mikuláštík.

Práce na Vltavské začnou v polovině srpna, hotové by měly být v polovině září. Skupina se též orientuje na problematiku lidí, co se ocitli v bytové nouzi, lidí bez domova. Letos potřetí zde uspořádají v rámci sousedských slavností Zažít město jinak kulturní odpoledne s bezdomoveckou tématikou.

„Není nám lhostejný stav veřejného prostoru, který nás obklopuje. Jako architekti a designéři cítíme za jeho stav zodpovědnost. Doufáme, že projekt Orientačního systému podnítí i další podobné projekty v Čechách. I my sami máme nápadů dost.“ uzavírají Architekti bez hranic a my se můžeme těšit na další projekty skupiny a sledovat ji na facebokových stránkách.

Architekti Bez Hranic from Architekti Bez Hranic on Vimeo.

Další články