Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
VENICE DESIGN, zdroj: Facebook VENICE DESIGN VENICE DESIGN, zdroj: Facebook VENICE DESIGN

9 must-see expozic na probíhajícím Bienále v Benátkách

Benátky, mekka umění, architektury i designu, letos opět hostí bienále architektury. Kdo by to byl řekl, ale měsíce červenec a srpen jsou prý v rámci konání celé akce ty “nejprázdnější”. Využili jsme tohoto tajného tipu a vydali se prozkoumat, co letos nabízí jednotlivé části Arsenale i Giardini a také další místa Benátek. Desítky národních pavilonů, site-specific instalace, mezinárodní výstavy na téma Free space, studentský design i architektura. Na Benátském bienále se určitě nudit nebudete. My vám přinášíme výčet těch nejlepších míst, která stojí za to navštívit. V rámci bienále i mimo něj.

Giardini

Švýcarsko

Totální vítěz celého bienále. Za svou instalaci 240: House Tour si zlatého lva právem vysloužilo Švýcarsko. Minimalistická a čistá výstava, hrající si s prostorem a jeho rozličným vnímáním v reálu i na fotografiích. Národní pavilon představuje dům a návštěvníka jeho hra s různými velikostmi nábytku a kompozicemi jakoby vtáhne do atmosféry Alenky v říši divů.

Švýcarský pavilon, zdroj/foto: Christian Beutler, designboomŠvýcarský pavilon, zdroj/foto: Christian Beutler, designboom

Francie

Francie vás dovnitř svého pavilonu láká již plakáty křiklavých barev a svou stejnobarevnou chillout zónou, skládající se z několika plážových lehátek. Uvnitř na vás čeká bomba v podobě několika stovek objektů umístěných na zdech až do výšky vysokých stropů. Každá část místnosti představuje objekty, které byly nalezeny anebo nějak souvisí s v minulosti opuštěnými budovami ve Francii, které ožily kulturou a uměním díky vystavující skupině francouzských architektů.

Na celé instalaci je také nutno ocenit recyklaci materiálů (především dřeva) z minulých výstav. Nejvíce jsme však uvítali aktivistický počin architektů, kterým se za pomoci místních studentů, podařilo oživit a zkulturnit budovu na nedalekém benátském ostrově. Toužíte-li po drinku či koncertu místních skupin, určitě navštivte EX CASERMA PEPE a podívejte se na tvorbu Francouzů v praxi.

Francouzský pavilon, zdroj: inexhibitFrancouzský pavilon, zdroj: inexhibit

Česká republika a Slovensko

Podpořit a vyzdvihnout bychom chtěli i česko-slovenský pavilon, který letos svým projektem UNES-CO obohatila Kateřina Šedá. Výstava je založená na live video streamingu z centra Českého Krumlova, kde umělkyně Kateřina Šedá zaměstnala během letních měsíců několik Čechů, aby tam žili “normální” život. Procházka s kočárkem, nákup či hra na schovávanou tak mají reflektovat zvyšující se turistický trend, který znemožňuje původním obyvatelům běžný život v jednom z nekrásnějších českých měst.

Československý pavilon od Kateřiny Šedé, zdroj: UNES-CO.czČeskoslovenský pavilon od Kateřiny Šedé, zdroj: UNES-CO.cz

Tohle je naše TOP3, z ostatních pavilonů bychom určitě doporučili ještě Rakousko, Německo, Japonsko i Velkou Británii.

Arsenale

Itálie

Jeden z největších pavilonů náležel Itálii a ta se náležitě předvedla. Prostřednictvím své instalace Arcipelago Italia představuje návštěvníkům alternativní vlnu cestování - udržitelný turismus. Vytipováním malých, ale krásných vesnic po celé Itálii chce poukázat na krásu malých, neznámých míst, která si zaslouží pozornost potenciálních návštěvníků. Jednotlivé části jsou představeny prostřednictvím infografik a obrovských panelů, ze kterých vyčtete tipy na zajímavá místa. Druhá část provoněná cypřišovým dřevem představuje nejrůznější modely vesnic a jejich urbanistická řešení.

italský pavilon, zdroj: Facebook Arcipelago Italiaitalský pavilon, zdroj: Facebook Arcipelago Italia

Čína

Pavilon Číny se od toho italského příliš neliší. Hlavním cílem bylo poukázat na ne tak obsazená venkovská místa, která se pro přelidněnou Čínu stávají centrem pozornosti. V rámci 6 kategorií zde architekti a kurátoři představují modulární stavby, udržitelné materiály a důležité elementy čínského bydlení budoucnosti.

Čínský pavilon, 3D tisk, zdroj: inexhibitČínský pavilon, 3D tisk, zdroj: inexhibit

Za zmínku také určitě stojí část výstavy na letošní hlavní téma FREE SPACE, která se věnovala architektuře společensky prospěšných projektů, instalace Venezuely, Indonésie i Argentiny.

Mimo hlavní areál

Letos se opravdu vyplatí nechat si minimálně jeden den na instalace a výstavy, které se nachází mimo hlavní areál bienále. Specificky jde o historicky první přítomnost a prezentaci Vatikánu a skvělé výstavy organizované již 12. rokem European Culture Centre ve spolupráci právě s Benátským bienále.

Vatikán

Poprvé v historii je součástí Bienále a se svým entré si dal opravdu záležet. "Instalaci" HOLY SEE najdete na nedalekém ostrově San Giorgio Maggiore přímo v místní katedrále. 10 architektů se podílelo na tvorbě 11 kaplí zasazených do místního parku, které po ukončení Bienále mohou být převezeny do celého světa.

Holy see, Vatikán zdroj/foto: Alessandra Chemollo, designboomHoly see, Vatikán zdroj/foto: Alessandra Chemollo, designboom

venice design

Největší mezinárodní designová výstava, která se koná při Benátském bienále, trvá letos od 26. května do 25. listopadu 2018 a je již 3. ročníkem tzv. VENICE DESIGN. Její epicentrum sídlí v historickém paláci, Palazzo Michiel, přímo u Grand kanálu. Mezinárodní designéři zde dostali k dispozici místo, kde se vyjádřili a navrhli jedinečnou reflexi o materializaci, formování a transformaci našeho každodenního prostředí. Přibližně 50 mezinárodních tvůrců z 30 různých zemí a různých kulturních prostředí bylo vyzváno, aby představilo své přístupy a vize ve vztahu k designu. Palazzo Michiel se tak po dobu Benátského bienále stává vibračním prostorem, kde v rámci interdisciplinárního designu můžete čerpat nekonečnou inspiraci. 

VENICE DESIGN není ale jen o jedné výstavě, jeho cílem je provést návštěvníky uličkami Benátek a představit jim prostřednictvím designové mapy nejrůznější místní designová studia a řemeslné dílny, které se na tvorbě designu podílí.

VENICE DEISGN, zdroj: Facebook Venice DesignVENICE DEISGN, zdroj: Facebook Venice Design

TIME SPACE EXISTENCE

TIME SPACE EXISTENCE představuje široký výběr prací od architektů, fotografů, sochařů a univerzit z celého světa, dále projekty realizované ve spolupráci s institucemi a muzei, stylizované do několila výstav a instalací. Unikátnost tohoto projektu spočívá v tom, že nerozlišuje míru profesionality. Najdete zde tedy práce světově známých špiček oboru hned vedle skvělých studentských prací. To, co mají všichni společné, je jejich oddanost architektuře v nejširším smyslu jejich povolání. Instalace jsou k vidění v Palazzo Mora, Palazzo Bembo a Giardini Marinaressa.

Memphis + Aiweiwei

Interiérový převrat osmdesátých let v podobě interiérových doplňků MEMPHIS je stále v kurzu. Do listopadu můžete vidět kompletní výstavu představující celé hnutí a průřez jejich tvorbou, která vás chtě nechtě pohltí svými barvami a neobvyklými tvary. Hned vedle budovy, kde je výstava k vidění, určitě navštivte dílo Ai Wei Wei, který zde znovu vystavil Gilded Cage.

Benátské bienále a všechny výše zmíněné výstavy máte možnost navštívit až do konce listopadu. Tento inspirativní trip určitě stojí za to!

Další články