Výstava: Od myšlenky k designu. Atelier Pelcl a Archimedes Exhibitions

Datum: 9. 12. 2016 - 9. 2. 2017
Pořadatel: České centrum Berlín, Wilhelmstraße 44, Berlín
Odkaz: WWW
Zdroj: UMPRUM Zdroj: UMPRUM

Výstava představí průřez nejnovějšími realizacemi předního českého designéra Jiřího Pelcla, který se již od devadesátých let kontinuálně věnuje produktovému designu objektů spojených s lidským tělem a každodenním užitkem – od nábytku přes kancelářské vybavení po skleněné vázy nebo porcelánové jídelní sety.

V těchto letech také paralelně ke své autorské tvorbě působil jako vedoucí Ateliéru design nábytku a interiéru na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.  Z tvorby posledních let obšírněji představíme projekt technického parku v Ostravě a objekty „Strom života“ a „Vesmír“,  jejichž realizace proběhla ve spolupráci s Archimedes Exhibitions, firmě věnující se výstavnímu designu. Tyto sochařsko-architektonické realizace představí pendent k drobným užitkovým objektům představených v první sekci.

„Navrhování věcí je vzrušující. Je to hledání optimálních tvarů, materiálů a technologií ve vztahu k funkci. Je to neustále pozorování obyčejných lidských činností, zacházení s předměty v různých prostředích a za různých okolností. Je to zkoumání míry přitažlivosti předmětu pro člověka a jeho komunikace s nimi. Hlavní roli přitom hrají emoce, které předměty vyvolávají. Je to přemýšlení o duchu věcí.“ Jiří Pelcl

Jiří Pelcl (*1950) je renomovaný český designér. V roce 1990 založil vlastní studio Jiří Pelcl a od roku 1997 vyučuje na na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, v letech 2002-2005 byl jejím rektorem. Je činný jak na poli užitého designu pro průmyslovou výrobu, tak na poli teorie designu. Vedle designérské práce zrealizoval desítky interiérů. Za svoji tvorbu obdržel mnoho ocenění, např. Czech Grand Design v roce 2006 nebo německá ocenění Form a Design plus v roce 2007.

Zahájení: čtvrtek, 08. 12. 2016, 19 hod. za účasti designéra Jiřího Pelcla a Michaela Fesera z Archimedes Exhibitions

Fotografie (3)


Další akce a výstavy

Český kubismus

Český kubismus

Výstava, 3. 12. 2015 - 31. 12. 2019
Dům U Černé Matky Boží, Celetná 34, Praha 1

Produktový design
Studenti UMPRUM přeměnili Galerii UM a zahajují projekt Design Treat Café

Studenti UMPRUM přeměnili Galerii UM a zahajují projekt Design Treat Café

Výstava, 12. 4. 2018 - 2. 6. 2018
UMPRUM (Ateliér K.O.V.), Galerie UM, náměstí Jana Palacha 80/3, Praha 1

Šperk
Výstava prací studentů UMPRUM: Přetlak

Výstava prací studentů UMPRUM: Přetlak

Výstava, 25. 4. 2018 - 17. 6. 2018
UMPRUM, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, 17. listopadu 2, Praha

Produktový design