Tyfloservis: Unikátní kuchyně pro osoby se zrakovým postižením

Datum: 13. 9. 2017, 10:30
Pořadatel: Tyfloservis o.p.s., Zachariášova 6, České Budějovice
Cvičná kuchyně v Tyfloservisu České Budějovice Cvičná kuchyně v Tyfloservisu České Budějovice

Tyfloservis v Českých Budějovicích si Vás dovoluje pozvat na projekt Cvičná kuchyň pro osoby se zrakovým postižením. Slavostní otevření se konalo 13. 9. 2017.

Při částečné či úplné ztrátě zraku je důležité umět se o sebe plnohodnotně postarat. Jak ale má vypadat taková kuchyně, kterou skoro nevidíte? Jediné kuchyně tohoto typu v Evropě se nacházejí právě u nás, v současné době již ve čtyřech krajských pobočkách střediska Tyfloservis od designérky Veroniky Loušové. Právě čtvrtou otvíráme nyní v Českých Budějovicích.

Co je cvičná kuchyň
pro osoby se zrakovým postižením

Cvičná kuchyň pro osoby se zrakovým handicapem je vzorová kuchyň, která je umístěna v každé krajské pobočce Tyfloservisu. Zkušení lektoři zde vyučují sebeobsluhu, tedy činnosti, při kterých si lidé nacvičují obsluhu běžných zařízení a spotřebičů, jako je mikrovlnná trouba, lednice, pečící trouba, kuchyňský mixér apod. Zároveň lze v těchto prostorách vyučovat nové postupy krájení, vaření, pečení, smažení, stolování apod.

Kuchyně také nabízí inspiraci pro příbuzné, přátele a další zájemce o problematiku zrakově postižených, pro architekty a projektanty, kteří se zabývají návrhy bezbariérových interiérů.

Cvičná kuchyně v Tyfloservisu České BudějoviceCvičná kuchyně v Tyfloservisu České Budějovice

Projekt moderních
cvičných kuchyní

Projekt vznikl ve středisku Tyfloservisu v Karlových Varech v roce 2009, ve spolupráci s designérkou Veroniku Loušovou. Výsledkem byla nejen moderní kuchyň ale i brožura „Cvičná kuchyň pro osoby se zrakovým postižením“ autorů: Ladislava Šporová, Mgr. Pavel Macháček, která popisuje principy uplatněné v tomto prostoru.

Designérka Veronika Loušová na základě této zkušenosti navrhla novou cvičnou kuchyni i pro Tyfloservis Praha (2011), pro Hradec Králové (2014) a nově pro České Budějovice (2016) Nové kuchyně se realizují za přispění grantů, sponzorů a celé řady partnerů z nábytkářského odvětví. Postupně se daří modernizovat kuchyně v krajských střediscích po celé ČR. Obdobné kuchyně nejsou nikde jinde k vidění.

Cvičná kuchyně v Tyfloservisu České BudějoviceCvičná kuchyně v Tyfloservisu České Budějovice

Veronika Loušová absolvovala v roce 2005 Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, obor Design výrobku. Studium zakončila diplomovou prací Kuchyně bez bariér. Je spoluzakladatelkou občanského sdružení CZECHDESIGN.CZ na podporu českého designu.

Realizátoři kuchyně v Českých Budějovicích

návrh a řešení: MgA. Veronika Loušová
realizace nábytku: LINEA spol. s r. o.

Projekt cvičné kuchyně by nebylo možné realizovat bez finanční podpory: ČSOB, DSA Prague Diplomatic Spouses Association, Jihočeský kraj, Konto bariéry, Nadace Charty 77, Nadace Mathilda, Statutární město České Budějovice, Teka.