Otevírá se unikátní kuchyně pro Tyfloservis

Datum: 13. 9. 2017, 10:30
Pořadatel: Tyfloservis o.p.s., Zachariášova 6, České Budějovice
Cvičná kuchyně v Tyfloservisu České Budějovice Cvičná kuchyně v Tyfloservisu České Budějovice

Tyfloservis v Českých Budějovicích si Vás dovoluje pozvat na slavnostní otevření zrealizovaného projektu Cvičná kuchyň pro osoby se zrakovým postižením.

Při částečné či úplné ztrátě zraku je důležité umět se o sebe plnohodnotně postarat. Jak ale má vypadat taková kuchyně, kterou skoro nevidíte? Jediné kuchyně tohoto typu v Evropě se nacházejí právě u nás, v současné době již ve čtyřech krajských pobočkách střediska Tyfloservis od designérky Veroniky Loušové. Právě čtvrtou otvíráme nyní v Českých Budějovicích.

Co je cvičná kuchyň
pro osoby se zrakovým postižením

Cvičná kuchyň pro osoby se zrakovým handicapem je vzorová kuchyň, která je umístěna v každé krajské pobočce Tyfloservisu. Zkušení lektoři zde vyučují sebeobsluhu, tedy činnosti, při kterých si lidé nacvičují obsluhu běžných zařízení a spotřebičů, jako je mikrovlnná trouba, lednice, pečící trouba, kuchyňský mixér apod. Zároveň lze v těchto prostorách vyučovat nové postupy krájení, vaření, pečení, smažení, stolování apod.

Kuchyně také nabízí inspiraci pro příbuzné, přátele a další zájemce o problematiku zrakově postižených, pro architekty a projektanty, kteří se zabývají návrhy bezbariérových interiérů.

Cvičná kuchyně v Tyfloservisu České BudějoviceCvičná kuchyně v Tyfloservisu České Budějovice

Projekt moderních
cvičných kuchyní

Projekt vznikl ve středisku Tyfloservisu v Karlových Varech v roce 2009, ve spolupráci s designérkou Veroniku Loušovou. Výsledkem byla nejen moderní kuchyň ale i brožura „Cvičná kuchyň pro osoby se zrakovým postižením“ autorů: Ladislava Šporová, Mgr. Pavel Macháček, která popisuje principy uplatněné v tomto prostoru.

Designérka Veronika Loušová na základě této zkušenosti navrhla novou cvičnou kuchyni i pro Tyfloservis Praha (2011), pro Hradec Králové (2014) a nově pro České Budějovice (2016) Nové kuchyně se realizují za přispění grantů, sponzorů a celé řady partnerů z nábytkářského odvětví. Postupně se daří modernizovat kuchyně v krajských střediscích po celé ČR. Obdobné kuchyně nejsou nikde jinde k vidění.

Cvičná kuchyně v Tyfloservisu České BudějoviceCvičná kuchyně v Tyfloservisu České Budějovice

Veronika Loušová absolvovala v roce 2005 Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, obor Design výrobku. Studium zakončila diplomovou prací Kuchyně bez bariér. Je spoluzakladatelkou občanského sdružení CZECHDESIGN.CZ na podporu českého designu.

Realizátoři kuchyně v Českých Budějovicích

návrh a řešení: MgA. Veronika Loušová
realizace nábytku: LINEA spol. s r. o.

Projekt cvičné kuchyně by nebylo možné realizovat bez finanční podpory: ČSOB, DSA Prague Diplomatic Spouses Association, Jihočeský kraj, Konto bariéry, Nadace Charty 77, Nadace Mathilda, Statutární město České Budějovice, Teka.


Další akce a výstavy

Landscape festival Plzeň 2017

Landscape festival Plzeň 2017

Festival, 19. 5. 2017 - 30. 9. 2017
Galerie Jaroslava Fragnera, DEPO2015, Plzeň

Přístupný design
Výstava Dělat les

Výstava Dělat les

Výstava, 19. 9. 2017 - 31. 1. 2018
BoysPlayNice - Kloboucká lesní - Mjölk architekti - Národní zemědělské muzeum, Kostelní 44, Praha 7

Přístupný design