K - I- T Exhibition Opening “Upside Down” in Prague

Datum: 8. 12. 2016 - 31. 1. 2017
Pořadatel: Galerie Flexup, Jilská 14, Praha 1
Facebook: Událost
Zdroj: ateliér Design Keramiky FUD UJEP Zdroj: ateliér Design Keramiky FUD UJEP

Keep in Touch (K.I.T.) je výstavní a ediční projekt programově navazující na tradici Mezinárodních studentských porcelánových sympozií a workshopů organizovaných od roku 2010 v Realizačním centru v Dubí u Teplic.

Letošní ročník 2016 jsme nazvali Dnem vzhůru a zaměřili se na téma příběhu výrobního procesu. Konkrétně na design produktů, jejichž finální podoba je důsledkem autentického tvůrčího výrobního procesu.

Téma příběhu výrobního procesu zastřešuje aktuální tendenci užitého umění (designu), kdy řada tvůrců generuje vlastní estetiku objektů skrze originální postupy, návody, či vlastnoručně vyrobené nástroje a nechává na nás (přímých uživatelích) jaký užitek si k nim dosadíme.

Takové objekty se často pohybují na hranici produktového designu, volného umění, ekologické angažovanosti nebo sociálního komentáře. Svojí nejasnou funkcí nás uvádějí v pochybnost o stavu věcí. Pro jejich víceznačnost bývá někdy těžké je pojmenovat, přestože formálně se může jednat o vázu, šperk, stůl, stoličku či květináč.

Tendence zesíleného akcentu na originalitu výrobního procesu či jedinečnost a autenticitu produktu skrze výrobní postup, je patrná v posledních letech jak u etablovaných designérů, studií a umělců, tak i na půdě vysokých uměleckých škol. Hledají se cesty vedoucí k nové formě zážitku. Nabourávají se zažité řemeslné postupy, využívají se nové technické možnosti nebo se oživují zapadlé archaické výrobní návody a technologie.

Čím nás tyto objekty okouzlují a jak si získávají naší důvěru a srdce? To je jedna z otázek, na kterou bude letošní ročník hledat odpovědi.


Další akce a výstavy

Český kubismus

Český kubismus

Výstava, 3. 12. 2015 - 31. 12. 2019
Dům U Černé Matky Boží, Celetná 34, Praha 1

Produktový design
Studenti UMPRUM přeměnili Galerii UM a zahajují projekt Design Treat Café

Studenti UMPRUM přeměnili Galerii UM a zahajují projekt Design Treat Café

Výstava, 12. 4. 2018 - 2. 6. 2018
UMPRUM (Ateliér K.O.V.), Galerie UM, náměstí Jana Palacha 80/3, Praha 1

Šperk
Výstava prací studentů UMPRUM: Přetlak

Výstava prací studentů UMPRUM: Přetlak

Výstava, 25. 4. 2018 - 17. 6. 2018
UMPRUM, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, 17. listopadu 2, Praha

Produktový design