CzechDesign.cz

Menu

Victoria & Albert muzeum oslavuje britskou kreativitu

Tereza Donné – 28.04.2012

Až do 12. srpna 2012 máte možnost navštívit výstavu British design 1948-2012: Innovation in the Modern Age v londýnském Victoria & Albert muzeu.

Expozice představí to nejlepší z britského užitého umění a designu od prvních poválečných „úsporných“ Olympijských her konaných v Londýně v roce 1948 až po současnost – léto 2012, kdy Olympijské hry opět zavítají do britské metropole.

Více než 350 objektů mapuje vývoj britského užitého umění ve všech jeho podobách, od ikonických designových předmětů, až po oblasti módy, nábytku, grafického designu, fotografie, užité tvorby, architektury či výtvarného umění. Výstava rovněž upozorňuje na nejvýznamnější okamžiky v historii britského designu, oslavuje kultovní předměty ilustrující dopad na globální design, a poskytuje vzrušující přehled tamějšího umění posledního půlstoletí.

Vlastní expozice je rozdělena do tří částí. Tradition and Modernity mapuje proměnu měst a společnosti po válce a výsledky napětí mezi úsilím o obnovu země v duchu tradičních hodnot a zároveň touhu jejích obyvatel po modernosti.

Subversion sleduje mladou generaci konce padesátých let, která se vzepřela rodičům, zpochybnila tradice ve prospěch anarchismu a punku. Móda, hudba, interiéry či film zažily v šedesátých a sedmdesátých letech nebývalý rozkvět a potvrdily důležitost mladé generace. Design směřoval ke své revoluci a radikální proměně. Innovation and creativity představuje Británii na poli uměleckého prvenství. Současní britští designéři reagují na ekonomické, politické nebo kulturní síly, které zásadně formují náš život.

A na jaká díla se tedy můžeme těšit? Tak například na vůz Jaguár E-type z roku 1961, první model auta Mini Cooper navržený Alecem Issigonisem, večerní róbu z kolekce Roh hojnosti od Alexandra McQueena, šest metrů dlouhý model letadla Concorde, Ziggy Stardust kostým pro Davida Bowieho od japonského návrháře Kansaie Jamamota, první videohry Tomb Raider, skulptury Henryho Moora, obrazy Davida Hockneyho, model londýnského olympijského vodního parku pro rok 2012 od Zaha Hadid či slavné polypropylenové židle od Robin Day…

Během posledního půl století zaznamenal design, ale i kultura obecně, radikální proměnu. Návštěvníky na výstavě čeká přehlídka těch nejzvučnějších britských jmen, které ovlivnily podobu světového designu pro následující generace.

Výstava British Design 1948-2012: Innovation in the Modern Age je k vidění ve Victoria & Albert museu od 31. 3. – 12. 8. 2012
Otevřeno denně od 10.00-17.30, pátek 10.00-21.30
Vstupné £12.00, snížené £8.00
Victoria and Albert Museum
Cromwell Road
London SW7
Great Britain
+44 (0)20 7942 2000

Náhledy

Odkazy

Reklama

Další články z této sekce


Menu

Hledat