Dominik Herzán – 24.10.2006
Tento čtvrtek se uskuteční přednáška mexického architekta v Praze. Ve středu mu předchází přednáška jeho kolegy Hectora Esrave v Brně.
Dvě stavby ve Phaidon atlasu, ocenění Nejlepší vizualizace v architektuře za rok 2002 od maďarské firmy Graphisoft, pozvánka k účasti na výstavě Open House – Intelligent living od Vitra Design Museum, to vše spojuje jméno mexického architekta Michela Rojkinda. Jeho Casa pR34 se stala oficiální poznávací značkou Graphisoftu, jehož vlajkovým produktem je v současnosti ArchiCAD 10. Rojkind se chystá do Prahy, 26. října 2006 zde bude přednášet v rámci projektu Digitální architekt 06, přesný čas přednášky a místo jsou zatím v jednání.
Když jsem koncem června procházel po Staroměstském náměstí, kde se na velkoplošné obrazovce promítal zápas Mexika s Argentinou, ocitl jsem se přímo v tavícím kotli temperamentu. Mexičtí fanoušci v neutuchající víře z vítězství povzbuzovali svůj tým a vytvořili na naše zeměpisné šířky neuvěřitelnou atmosféru. Stejný temperament, mnohdy až výbušný, čiší z Rojkindova přístupu k architektuře. Neustále má chuť objevovat, ptát se. Podílí se na dalších projektech, spolupracuje s novými lidmi. I v jeho návrzích a realizacích je cítit radost z tvorby, ovšem ta není samoúčelná, ale čiší z ní sebevědomí, neotřelost a hrdost. Ať už je to rodinný dům barvy býčí krve, nebo výšková stavba, jejíž plášť je tvořen výraznou plástvovitou strukturou, jeho domy vždy něčím dokážou překvapit, nadchnout. Individuální přístup k architektuře vede k tomu, že každý dům je originálem. Kreativita a touha po novém dobrodružství vedou nad opakováním formy.
Rojkindova Casa pR34 vznikl jako střešní přístavba rodinného domu pro majitelovu dceru. Ocelové pláty pokryté červenou barvou společně se zaobleným proplétajícím se tvarem rozloženým v různých úrovních vytváří pocit, jako by na střeše přistál dům z budoucnosti. Inspirací mu byla i profese budoucí obyvatelky, která se věnuje baletu, nadneseně by šlo rudou strukturu, jako by levitující nad stávající zástavbou, nazvat Tančícím domem.
Michel Rojkind se narodil ve městě Mexico City v roce 1969. Vystudoval architekturu na Iberoamerické univerzitě. Studia ukončil v roce 1994, už o rok dříve si založil vlastní studio. V letech 1999-2002 se spojil s Isaacem Broidem a Miquelem Adriá, společně vytvořili ateliér Adriá+Broid+Rojkind Arquitectos. Během tří let spolupráce vzniklo na pětadvacet projektů, dva z nich byly vybrány do velkého Phaidon atlasu - F2 House a Videoteca Nazionale Educativa.
V roce 2002 paralelně založil architektonické studio Rojkind Arquitectos s.c., o dva roky později pak ve spolupráci s Tatianou Bilbao, Arturo Ortizem a Derekem Dellekampem vznikl projekt MXDF, což je výzkumné centrum urbánního prostoru. V posledních letech byl přizván k účasti na mnoha zajímavých projektech teoretického charakteru, například k workshopu Metropolis, který se konal v Mexico City v roce 2001-2.
V současné době pracuje Rojkind se svým atelierem na několika zajímavých prejektech. Příjemným závazkem je vítězství ve vyzvané soutěži na hotel v Oaxace , pokračují práce na projektu City Santa Fe, jehož dokončení je očekáváno za dva roky, nebo urbanistické řešení Lincolnova parku či Masarykovy třídy, a další stavby nejen v Mexiku, ale také například na Floridě.
středa 25.10.2006
Héctor Esrawe - Play Back
Aula Fakulty architektury VUT v Brně, Poříčí 5, Brno, Zahájení přednášky v 17:00 hodin
čtvrtek 26. října 2006
Michel Rojkind - Resonance: Echoes Along A Personal Journey
Veletržní palác Národní galerie v Praze, Zahájení přednášky *v 17:30 hodin
Přednáška se uskuteční jako součást projektu Digitální architekt [06]




