Praha - Berlín vlakem

od aichi  

Jako Českými drahami nepoznamenaný jsem vlak použil tak jednou dvakrát do roka a vždy stačilo zajít k okénku a koupit si lístek. Jelikož jsem začal dojíždět do Berlína mohu se s vámi podělit o některé zkušenosti s kupováním zahraničních jízdenek.

První jízdy, kdy jsem ještě nevědel, že budu Berlín navštěvovat tak často (nebo vlastně navštěvuji Prahu, ale ve výsledku je to to samé), jsem kupoval za plnou cenu. Tedy zhruba 1450 Kč jedna jízda a 120 Kč za místenku. Docela pálka, ale na netu inzerovali poloviční ceny, takže jak na ně?

Pokud přijdete na http://eshop.cd.cz tak zjistíte, že do mnoho destinací je možno koupit tzv. elektronickou jízdenku. Tato jízdenka stojí do Berlína zhruba 730 Kč a místenka 70 Kč, což je krásných osm stovek. Podmínkou je, že ji koupíte minimálně tři dny předem. Tato jízdenka je nepřenosná, protože zadáváte číslo dokladu a také nejde změnit ani vrátit.

Takto přes internet jde ale kupovat pouze jízdenky na vlaky EC. Nicméně do každé metropole jezdí ješte večerní či noční vlak EN - EuroNight. Na něj si přes internet jízdenku nekoupíte. Musíte k okénku na nádraží. U okénka teprve začíná sranda.

Málo prodavaček to ví, ale na noční vlaky jde uplatnit stejná sleva jako na ty, které kupujete přes internet. Tedy koupíte jízdenku s místenkou na přesné datum, nicméně není vázaná na doklad. Takže vytrvejte a chtějte uplatnit slevu SparNight. Pak vás jedna cesta vyjde celkem na 980 Kč.

Pokud sleva nelze uplatnit, např. z důvodu vyprodání musíte si koupit jízdenku za plnou cenu. Lze ušetřit pár desetikorun, pokud si jízdenku necháte rozdělit na českou a německou, tedy do Bad Schandau a pak dál.

Poslední možností jak mít cestu levnější je pořídit si slevovou kartu. České dráhy nabízí In kartu, na kterou poskytují slevu 25%. Tato karta stojí 990 Kč na 3 roky. Pak máte plnou jízdenku, která je sice nepřenosná, ale otevřená za zhruba 1100 Kč a místenku za 35 Kč. Jednoduchým výpočtem se vám karta zaplatí za 4 jízdy.

Pro opravdové cestovatele je ještě možnost dokoupit slevovou kartu DB BahnCard. Němci nabízí kartu buď se slevou 25, 50% nebo 100%. Karta platí rok. První jmenovaná je zbytečná, druhá stojí 230 €, v přepočtu 5700 Kč. Zde musíte zvážit, zda projedete alespoň 12000 Kč na německé straně (rozdělené jízdenky). Poslední stojí v řádu tisíců eur. Výhodou je, že u české pokladny karta platí a je možno kupovat se slevou za koruny, ale jen jízdenky v Německu.

Trochu mimo stojí autobus. Do Berlína jezdí SA a to jednou denně. Časy jsou pro mě naprosto nevhodné, protože z Berína odjíždí o půlnoci. Cena jízdenky je zhruba 800 Kč. Cesta vlakem trvá 4 hodiny 50 minut, cesta autobusem 4 hodiny a 30 minut. Poslední možností je letadlo, nicméně od krachu Sky Europe létá přímou linku jen ČSA za nekřesťanské peníze.

Abyste měli pocit, že vám tato informace k něčemu bude, navštivte příští rok konferenci Jsconf.eu a dozvíte se jak programovat webové aplikace.

6 komentářů

Komentář od: Aichi [Návštěvník]
Aichi

Tak jsem dokonce koupil lístek se SparNight slevou za 790Kč, to tedy znamená, že sleva se odvíjí od obsazenosti vlaku a doby koupě.

09. 11. 10 @ 15:04
Komentář od: Boris [Návštěvník]
Boris

Ja jen dodavam, ze na patecni vlak do Prahy v 19:25, (resp. od pristiho tydne uz v 18:12) lze levnejsi mistenkolistek EuroNight koupit i mene nez 3 dny dopredu, pouze s rizikem obsazenosti a vyssi ceny nez 39 EUR, jak mi dnes rekla Frau pokladni.
Na nedelni z Prahy v 18:31 se sleva jmenuje trochu jinak -"Europa-Spezial” - a jizdenku a oddelenou mistenku je treba koupit ty 3 dny dopredu. Ale i kdyz jsem dnes kupoval 4 dny napred, vyslo to o 10 EUR vic nez normalne, tedy 49 + 4,50 rezervace, takze i tam se to odviji od obsazenosti. Proste jako v letadle :)

08. 12. 10 @ 21:25
Komentář od: Fotograf [Návštěvník]
Fotograf

O prázdninách plánuji navštívit několik evropských měst, zejména kvůli focení nebo prostě jen tak. A zvažoval jsem, varianty, jestli autem, vlakem, busem, letecky.

Ty sice řešení pravidelné jízdy, já bych ale raději nějaké last minute jízdenky. Ale spíš využiji kombinaci IN karty a eshop.

22. 03. 11 @ 14:38
Komentář od: Fotograf [Návštěvník]
Fotograf

Aj, překlep. Předposlední věta měla být: “Ty sice ve článku řešíš pravidelné jízdy, já bych ale potřeboval info pro nějaké last minute jízdenky.”

22. 03. 11 @ 15:11
Komentář od: admin [Člen]  
admin

Pokud je pro tebe last minute 3 dny předem, tak ta sleva stále je. Sice jen občas, ale jde uhnat. Jinak T-3 až T-0 je to fakt drahý a jediná sleva je na IN kartu. Výhoda je, že těch 25 slevy platí skoro všude v Evropě.

23. 03. 11 @ 20:02
Komentář od: Fotograf [Návštěvník]
Fotograf

To je dobrý vědět, in kartu 25 mám, dokonce mi uznali fotku kde jsem v klobouku..
Sleva 25 není nijak závratná, ale když člověk jezdí občas, tak alespoň něco…

21. 04. 11 @ 20:10