Jak jsem se nechal zaměstnat v Nokii

od aichi  

Právě jsem oslavil jeden rok v Nokii (to to letí) a tak si myslím, že je na řadě trocha bilancování. Chtěl bych vám ukázat, že pracovat v zahraničí není nic nepřekonatelného.

Prvotní šok byl, když mi minulý rok v únoru přišel email z anglické personální agentury WA Consultants. Chápejte, anglicky a ještě nabízí práci v zahraničí! Začnou se vám ihned vynořovat otázky:“ jak se o mě dozvěděli, jak to zvládnu, co rodina, atd“. Dozvěděli se o mě pomocí LinkedIn profilu.

Po prvotním kontaktu a telefonickém rozhovoru o tom, že nabízejí externí pozici ve formě práce na IČO přišly na řadu pohovory. Nokia má striktní pravidlo nejdřív telefonický rozhovor s kandidátem a jeho hodnocení na stupnici 1-4, kdy body 1 a 2 znamenají nebrat, 3 a 4 znamenají brát. Můj telefonický pohovor se odehrával zhruba hodinu, půlkou v tramvaji, druhou půlkou v průjezdu abych vůbec něco slyšel. Zdá se, že jsem dostal body z horní poloviny, neboť jsem se dostal do další nutné fáze: pohovoru osobního.

Osobní pohovor v Nokii je víceméně celodenní záležitost, kdy máte pohovor minimálně s pěti lidmi jako je váš budoucí nadřízený, HR pracovník a minimálně 3 lidé vašeho zaměření. Po celém tomto martýriu jsem 4. srpna 2010 nastoupil jako nový externista v mapovém týmu tvořícím nové Nokia Maps API.

Zde bych trochu odbočil k formě zaměstnání. Jelikož agentura scháněla externisty, byl jsem vyplácen touto agenturou, ale v Nokii jsem byl přes další společnost a to Teleca. Kdybych uměl německy, bylo by to jednodušší a oprávnění k živnosti a daňové přiznání bych si zařizoval sám, nicméně jsem zvolil druhou možnost a tou je servisní organizace. Mou servisní organizací byla švýcarská firma Access Financial, která obstarávala všechny povolení a nakonec i německou daňově poradenskou firmu. Nicméně za pohodlí se musí platit :).

Poslední překážkou před začátkem „podnikání“ je zdravotní pojištění. Je nutné se v ČR odhlásit a někde jinde se přihlásit. V Německu je možné mít jak státní pojištění (od 300€/měsíc), tak privátní (od 150€/měsíc) až po pojištění nadnárodní organizací jako ALC Global Healt Insurance, kde se platí zhruba 1000€ ročně.

Možná se ptáte a co pracovní povolení? Tak na to byla taková skulinka v Německých zákonech, kdy „selfemployed“ lidé nemuseli o pracovní povolení žádat.

Práce v Nokii

Nokia je multikulturni firma a tudíž hlavním jazykem je angličtina, nicméně jsme v Německu a polovina lidí jsou němci, tudíž ne vždy dostanete v teamu všechny informace co byste chtěli, obvzlášť pokud jste v teamu jediný cizinec. Nicméně jsme v našem teamu postupně nabírali další cizince a situace se překlopila, za což jsem rád.

Od začátku jsem pracoval jako core vývojář renderovacího engine, kdy je třeba zobrazovat správně objekty zadané GEO souřadnicemi. Postupně jsem si přivlastnil oblast testování a prosadil výtečnou knihovnu Jasmine pro testování JS kódu.

Přechod na pozici zaměstnance

V Nokii mohou zásadní technologie vyvíjet dlouhodobě jen interní zaměstnanci. Proto jsem se rozhodl být zaměstnancem. To především obnášelo získat pracovní povolení. Myslím si, že jsem skoro jediný, kdo měl pracovní povolení pouze na měsíc (duben), protože pak již přestalo být potřeba.

Náborová vsuvka: Být zaměstnancem v Nokii znamená mít privátní firemní penzijní fond, placenou tramvajenku a vždy nejnovější mobil :), takže pokud cítíte, že vám je jako JS programátorovi, či UX designérovi ČR malá, nebojte se mi ozvat, určitě si vás na pohovor pozveme.

Náplň práce

Jak jsem již zmínil, pracuji na vývojí Javascriptového API Nokia map. První verzi jsme uveřejnili na jaře tohoto roku a odpovídá zhruba Google Maps API verze 2. V současné době pracujeme na nové verzi, kde se budeme snažit Google minimálně dohnat, spíše předehnat.

Za poslední rok jsme se dostali z alfa verze do produkčního stavu, který používá kromě interních zákazníků (Nokia Maps) i několik zákazníků externích. Největším z nich je nyní SingTel.

Naučil jsem se jak programovat výkonné Javascriptové aplikace, zavedl jsem testovací nástroj Jasmine a implementoval advanced kompresi pomocí Google Closure Compiler.

Možná se ptáte, proč jsem opouštěl českou jedničku Seznam a šel do světové mobilní jedničky Nokie. Odpověď je jednoduchá, sny se mají plnit a můj sen byl zkusit si práci v zahraničí. Už premýšlím o novém snu :).

4 komentářů

Komentář od: Petr Nečesal [Návštěvník]
Petr Nečesal

Ahoj, díky za sepsání zkušeností z práce v Německu. Náš tým recruiterů se zaměřuje přímo na vývojáře mobilních aplikací v Německu a občas si říkám, že by ta místa co nabízíme byla skvělou příležitostí pro některé české vývojáře- plat i možnost pracovat pro společnosti jako je Nokia. Většina z nich ale bojí práce v jiné zemi. Snad to tvůj článek alespoň pomůže změnit.

08. 08. 11 @ 09:16
Komentář od: Michal Feltl [Návštěvník]
Michal Feltl

Tak gratuluji. Docela by mě zajímalo, kolik v takové firmě pracuje grafických designéru na úrovni návrhu GUI aplikací, které vyvíjí přímo Nokia. A v jaké jste symbióze = programátoři vs. návrháři :-).

09. 08. 11 @ 07:54
Komentář od: aichi [Člen]  
aichi

Nemohu mluvit za všechny oddělení, jen tam kam vidím. Takže naše API má jednoho GUI návrháře a dva lidi co to implementují, Nokia Maps mají asi 2 a celý team implementátru, defakto dělají jen UI nad naším API. My s nima vycházíme v pohodě, UI je jeden z balíků a API běží i bez něj, takže nemáme stres z toho, že tam pořád něco mění :)

09. 08. 11 @ 11:40
Komentář od: Michal Feltl [Návštěvník]
Michal Feltl

Tak to je ideální, pokud si do práce nekafráte. Větší třenice asi bude mezi GUI návrháři a těmi co grafiku implementují. :-)

10. 08. 11 @ 07:36